Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
I princip omöjliggör den nog en rysk erövring av Ukraina. Om några månader kommer den ukrainska armén vara starkare än den ryska. Tiden har hela tiden verkat mot Ryssland, det är därför de varit så offensiva. Ju längre tid det tar ju svårare blir det och lend/lease är nog spiken i kistan för ryska försök att erövra Ukraina. Till vintern har nog Ukraina fler och bättre utrustade brigader än Ryssland plus hundratusentals "Territorial defence". Har inte Ryssland tagit Ukraina innan höstregnen blir det aldrig någon seger och just nu förlorar de ju territorium. Krigsförklaring, full mobilisering av värnpliktiga och krigsekonomi i Ryssland kommer inte att hjälpa för det tar också tid. Ukrainas nya trupper kommer att vara klara fortare än det.
Precis det här.
Ukraina har EU, USA och britterna på sin sida, som ständigt leverar vapen av högsta möjliga klass. Vad har Ryssland? Okej, de har några vänner i Afrika vars BNP tillsammans inte ens når upp till 1% om man jämför med väst.
Okej, de får några sketna granater av Nordkorea och värdelösa drönare som inte tycks fungera som de ska av Iran. Det enda kineserna ger de (i utbyte mot superbilligt ALLT) är att man inte fördömer deras krig, man låstas vara på deras sida.