Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Jo det är klar SE stämmer in på signalementet rock och jacka, huvudbonad och barhuvad. Alla stämmer in.
Fast nu är du lite orättvis va?
Till och med de som är mest "anti SE som GM" håller ju generellt med om att mördaren mest största sannolikhet iaf måste ha varit klädd på ett liknande sätt som honom.
Det initiala samt generella signalementet är ju mörk rock/mörkblå täckjacka.
Första larmet är att man söker en man i blå täckjacka. Sedan larmar man om en man i lång rock och keps med öronlapp.
Ofta är ju täckjackor (quiltad jacka) en typ som sträcker sig en bra bit över rumpan.
Märker vi inte ord om vi kräver av ett vittne att specifiera om det faktiskt rör sig om rock eller täckjacka? Eller menar du att vi har vittnen som specifierar att det rör sig om en midjelång täckjacka?
Det generella signalementet stipulerar fortfarande huvudbonad i form av någon typ av kepsliknande sak. Att några (ett?) vittnen motsäger sig detta är inte märkligt.
Du väljer av någon anledning att bortse från längd (snittlängden enligt vittnen är väl 1,80? Och SE var 1,82) och skorna (de var med största sannolikhet låga och gav ganska kasst fäste i snön).
De mest avvikande signalementen kommer ju långt senare. Tex vår kära LJ (Chevamannen) som nu ca 30 år senare har tvärvänt och pratar om en atletiskt person på 1,90. Och plötsligt har han gått ifrån att neka till att SE var på plats till att han har pratat med honom. Trovärdigt? Nej.