Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Vad finns det för försäkringar menar du? Har du exempel på försäkringar som använts i krypto i praktiken? Det finns många exempel på kortbedrägerier/kortköp där man fått tillbaka sina pengar direkt. Ett bedrägeri kan även vara ett köp man genomfört helt själv men sedan inte fått det man betalat för. Det räknas också som bedrägeri.
Ja, det regleras via konsumentköplagen.
Som jag sade, så ersätter inte kortutgivaren dig om du inte får det du beställt. Du blandar ihop detta med att kortutgivaren ersätter dig när någon gör ett köp på ditt kortnummer trots att du har kortet i säkerhet.
Det är inte alltid kortutgivaren ersätter dessa heller. Det finns fall när folk lämnat ifrån sig korten (tex i en bar), och kortutgivaren anser att du varit oaktsam (du har en skyldighet att hålla kortnummer och CVC kod hemliga), och därför inte ersätter dig. Inte ens om köpen görs dagen efter på internet. Men då måste kortutgivaren förstås kunna styrka att du varit oaktsam.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Celisus hade också "försäkringar", men inget som funkade i praktiken. Du måste vara riktigt naiv om du litar på deras egna ord.
Vad har detta med transaktioner att göra? Nu vet jag att det finns stor chans för alla att få tillbaka pengar, tack vare olika relgeringar och försäkringar som finns. Sedan om det är 100% eller mindre återstår att se. Men Celsius har inget att göra i diskussionen VISA vs Lightning transaktioner.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Så när jag reklamerade ett köp hos min kortutgivare och köpet återbetalades så var det alltså inte min kortutgivare som betalade tillbaka summan?

Du tycker jag borde polisanmält istället för att få tillbaka betalning inom några dagar?
Vad pratar du om??
Reklamerar ett köp gör man inte hos kortutgivaren, utan hos säljaren av varan. Detta gör man enligt "reklamationsrätten" som finns.
Du säger "reklamera", men du kanske menar något annat? Isf får du förtydliga dig och få begreppen klart för dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Polisutredningen läggs ned! Det finns inte "resurser" och "brist på bevis". Vilken värld lever du i ?
Precis... Du har ingen nytta av att du gjorde transaktionen med VISA jämfört med Lightning (som diskussionen handlade om).
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Det finns något som heter "köpskydd" och behövs inte nån jävla konsumentköplag för att reklamera ett kortköp som visar sig vara bedrägeri.
Och hur är detta ett argument EMOT Lightning med tanke på att detta bedrägeri inte går att utföra med Lightningtransaktion, bara med korttransaktion.
Jag tycker snarare att detta låter som något som talar FÖR Lightning...
(har fråga detta ett antal gånger, du lär fortsätta ducka svaret)