Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
1: Vi vet att Ukrainarna har tänkt göra en offensiv där under en lång tid
Vi vet att Ukraina har proklamerat det men jag har faktiskt trott att det var en bluff. Jag trodde inte att det fanns offensiva möjligheter än.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
2: Vi vet att Ryssland har haft färre trupper där och det är därför Ukraina har fokuserat där
Det vet vi inte alls. Enligt mina uppgifter så flyttade Ryssland dit trupper redan i Juli.
https://www.youtube.com/watch?v=_ddwBLd11sQ&ab_channel=CRUX
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
3: Ryssland har i hemlighet fraktat dit förstärkningar
Med den troliga satellitövervakningen som väst tillhandahåller till Ukraina så har jag svårt att se att Ryssland kan flytta dit trupper i hemlighet. Det är inte andra världskriget längre.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
4: Ukraina verkar köra en attack från norr och en mot söder som ska slutas ihop i kherson.
Vi vet för lite om offensiven för att dra några slutsatser än. Dock vet vi att övergångarna över Dnepr har varit beskjutna så det kan markera gränsen för offensiven. Om det nu är en offensiv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
5: Ryssland verkar vara ovanligt tysta nu i början.
Jag tror Ryssland utvärderar situationen febrilt nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
Det som saknas är väl att det knappast blir lika stora strider eller något pansarslag likt kursk.
Det blir inget stort pansarslag. Den moderna krigföringen vi sett hittills tillåter inte det. ATGM's är alldeles för farliga för att manövrera stora formationer med pansar. Ryssland försökte det initialt men misslyckades kapitalt vilket vi sett flera bevis på.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zahle
Zitadelle var ju för att Tyskarna såg att man kunde göra en kniptångsmanöver vid Kursk som man gjort tidigare och Sovjet var förberedda på dessa. Därför blev det en katastrof för Tyskarna.
Tyskarna underskattade Ryssarnas förmåga i många fall efter 1942. Mycket på grund av toppstyrning från Hitler.