Citat:
Ursprungligen postat av
derfilo999
Att brott inte kan bevisas betyder inte att det blir lagligt. Rent objektivt är ett brott begånget när rekvisiten för det är uppfyllda.
Nu fick jag inte med det du citerade ur lagtexten och jag orkar inte kopiera och hålla på, men ska man tolka den delen av texten som du fetmarkerade så skulle ju amatör-sexfilmer också vara olagliga att spela in, men det är de ju som bekant inte. Inte så länge det finns ett kontrakt som säger att personerna i filmen får betalt
för sitt agerande, och inte för
sexakten i sig.
Och vad är då "rekvisiten" som ska vara uppfyllda? Att ha sex med en person samt att ge denne pengar, även om dessa två saker sker vid olika tillfällen?
I såfall, om jag tidigare haft sex med någon skulle detta rent tekniskt förhindra mig att ge samme person pengar vid ett annat tillfälle? För annars gör man ju sig skyldig till sexköp.
Det säger sig självt att det saknar all form av logik, och av det skälet måste lagen göras om. Som det ser ut idag är det ren dubbelmoral och godtyckliga bedömningar som avgör.