Citat:
Ursprungligen postat av
fnirp
Glöm inte att en sådan reträtt hade kostat Ebba sin karriär och partiledarrollen, kanske fått KD under spärren.
Ingen glömmer att även det låg i vågskålen.
Efter påskrivet avtal av båda parter så stack Esb med EBs handpenning på 390 Kkr, och började därefter via media att kasta bajs på EB för att försöka tvinga köparen att häva sitt köp.
Om köparen EB hade hävt köpet så hade säljaren fått behålla sitt hus, samt hela EBs handpennning på 390 Kkkr samt även fått betala ytterligare x Kkr i skadestånd för hävandet.
Detta ligger givetvis i politiska konkurrenters intressen, vilket vi har sett försökts utnyttja i denna tråd.
Idioterna som gör detta, inser inte att de kommer att spränga förtroendet i sinom tid, inte bara för sina partier, men även för hela det demokratiska systemet.