Ja, det kommer att gå åt helvete för den rySSka ekonomin: RySSland står för 10 procent av världens olje, gas och kol produktion. Världen klarar sig utan RySSland, men RySSland klarar sig inte utan världen.
Inom det närmaste halvåret vad gäller oljepris och hitta tankers för den tidkonsumerande exporten till kina och Indien, vilka, för övrigt, kräver rabatter.
Inom två år och framåt vad gäller gasexport till Kina som ersättning av exporten till EU. Det skulle krävas byggande av en enormt lång pipeline till Kina, alternativt byggande av anläggningar för flytande gas.
Plus mycket annat smått och gott. Kina är RySSland största handelspartner, medan Kinas största handelspartner är USA. Den kinesiska exporten till RySSland
minskar. Det går inte bra för de RySSka sektorerna som är beroende av västerlänsk teknologi.RySSland publicerar nu inte längre all rkonomisk statistik. Och mycket mera:
https://youtu.be/h-fdRlC7OHE
https://youtu.be/P9oi1wgnR8U