Citat:
Ursprungligen postat av
Vattendealaren
"Intressant" analys. :-)
Ja det var en intressant analys men den avfärdar det i dag absolut mest realistiska alternativet, alternativ 2, med att Ukraina kommer fortsätta anfalla.
Alternativ 2 innebär att Ryssland erövrar resten av Donetsk Oblast av vilket det nu är bara några mil kvar till gränsen på. När de nått sina teroteriella mål kommer de föreslå fredsförhandlingar och deklarera att de inte vill erövra mer mark. Ett slags ensidigt eldupphör.
Som läget nu är för närvarande och gissningsvis en bra tid framåt har inte Ukraina militär kraft för stora markoffensiver där de erövrar tillbaka mark utan sysslar med propaganda segrar, beskrjutningar av spektakulära mål och baser. Det verkar onekligen som Ukraina verkligen skrinlagt planerna i västra Cherson på en offensiv.
Frågan är bara om västvärlden kommer vara villiga att bygga upp ukrainas arme till sådan nivå och kommer ukrainare vara villiga att ta offensiva strider mot en nedgrävd motståndare? Jag tror det inte. Särskilt som Ukraina som stat nu närmast är bankrutt.
Det absolut troligaste är att Ukraina-kriget kommer sluta som Korea-kriget med en frusen stridslinje, bestående sanktioner och stora ekonomiska världsproblem.
Nej, jag tror, faktiskt att Ukraina är berett att strida tills all deras internationellt erkänt territorium är befriat. Svagheten är istället väst, wller snarare vissa EU-länder som kan börja vackla. Men klarar man bara av energikrisen de närmaste 9 månaderna så kommer vi att tacka Ukraina för att de inspirerat oss till att göra oss av med energiberoendet ifrån den ryska cancersvulsten.
Ja, det kan ta flera år innan Ukraina är rustad och utbildad för, verklig, manöverkrigföring. Det svenska försvaret håller nu på att återta en sådan förmåga på brigadnivå, (och, organisatoriskt även på divisionnivå). Men, även för oss så kommer det ta minst några år innan, ens, den nya krigsorganisationen är på plats ich fungerar ordentligt.
Men Ukraina kanske inte ens behöver inleda några storskaliga militära operationer i söder. Den ryska logistiska situationen kan bli så desperat och stridsmoralen så låg att man helt enkelt drar sig tillbaka söder om Cherson, där floden innebär en utmärkt försvarslinje. I det längre perspektivet så tror jag att RySSland kommer att lämna allt ockuperat ukrainskt territorium. Om inte annat än när den ryska cancersvulsten faller samman i småstater. Detta kan bli verklighet, innan, ukraina är redo för en modern och effektiv manöverkrigföring.
Slava Ukraini!