2022-08-19, 10:34
  #202273
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Varför skulle de ha ryska som officiellt andraspråk? Ska Sverige ha arabiska som officiellt språk? Fuckoff.

Jag känner folk som växte upp i Ukraina under sovjettiden och de fick inte lära sig ukrainska förrän att Ukraina blev självständigt. De fick inte prata sitt modersmål.

Ja, men det får du ju skylla på Sovjet. Som inte var Ryssland. Många ukrainare var de mest fanatiska Sovjeterna.
Citera
2022-08-19, 10:39
  #202274
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja, men det får du ju skylla på Sovjet. Som inte var Ryssland. Många ukrainare var de mest fanatiska Sovjeterna.
Nu är det väl ganska så fastställt i och med krig att många i Ukraina är ryssar. Så frågan blir väl då;
var dessa fanatiska Sovjeterna egentligen ryssar eller ukrainare?

Efter att Stalin försökt utrota mycket av den ukrainska befolkningen efter svälten 1930-1933 så skedde det väl en enorm ökning av invandring från Ryssland in i Ukraina. Därav att vi har den situationen vi har nu.
Citera
2022-08-19, 10:39
  #202275
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Nej, de tillhör inte extremisterna. De är helt vanliga ryssar med en annan åsikt än officiella källor. Vilket såklart betyder att de ljuger och de officiella talar sanning, för de kan aldrig ljuga.

En konflikt kan absolut uppfattas olika bland olika parter.
Men jag kan förså om de som bott i de ockuperade områderna av Donbass sett bekymmer sen 2014.
Men samtidigt borde nog människor i gemen förstå att om man med hjälp av en utländsk militärmakt ockuperar en bit av ett land kommer det landet inte att vara speciellt possitivt inställda till dessa personer.
Har inte dina vänner kunnat förstå eller föklarat det för dig?
Citera
2022-08-19, 10:41
  #202276
Avslutad
Till och med expressen tar nu upp hur Zelensky svek sitt folk och lät mängder av människor dödas genom att han underlät att underrätta befolkningen om en förestående invasion av Ryssland. Många liv hade räddats om folket fick fförbereda sig och fly. Han visste i månader att det skulle ske, och han sa inget. Zelensky riskerar att bli hängd för det här. Landsförräderi utan dess like.

https://www.expressen.se/nyheter/kritiken-i-ukraina-mot-zelenskyjs-beslut/
Citera
2022-08-19, 10:42
  #202277
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Putin är ju en kvarvara från sovjettiden... Lite som om Tyskland hade styrts av en gammal Gestapo agent. Putin försöker ju glorifiera och återskapa sovjetunionen. Invasionen av Ukraina är ju en del i att återskapa sovjetunionen.

Det säger tyvärr något om ryska folket. De valde honom och även nu som diktator har han stort stöd av en stor del folket (Åtminstone innan han anföll Ukraina, stödet faller nog fort när folk förlorar sina jobb och allt blir dyrare). Ryssarna tycker inte att det är något fel i att ha jagat och fängslat oliktänkande i Sovjetdiktaturen utan valde honom som ledare för det demokratiska Ryssland.
Citera
2022-08-19, 10:43
  #202278
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Skitsnack. Det är Ukraina som ej varit intresserade. Vad har Putin sagt helt öppet som är så hemskt?

Du verkar inte ha koll på vad din egen ledare säger?

Citat:
He described Ukraine as “historically Russian land” that was stolen from the Russian empire and has since fallen into the hands of neo-Nazis and corrupt “puppets” controlled by the West.
Citat:
“You want decommunization?” he said. “Very well. We are ready to show what real decommunization would mean for Ukraine.”
https://www.nbcnews.com/news/world/putin-russia-ukraine-history-speech-rcna17132

Och lyssnar man på rysk stats-TV så finns ännu grövre saker.

Om du inte har fattat att Putins mål är att backa den "geopolitiska katastrofen" som han anser att Sovjetunionens fall innebar och att återbygga Ryssland till dess "historiska plats" då är du helt jävla blind.
Citera
2022-08-19, 10:46
  #202279
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Tack, intressant. Jag kan tycka att Ukraina säger en massa saker, men att det bara är mindre segrar de basunerar ut. Vi vet inte mycket alls om strategier, förluster mm. — vilket givetvis har sin förklaring i att Ukraina försvarar sig. Då blir det av naturliga skäl en del hemlighetsmakeri.

Svårt att säga något om moralen på båda sidor. Köper inte helt resonemanget som går ut på att Ukraina slåss för sin överlevnad som stat och att moralen är hög bara för den skull. Det kommer ju rapporter titt som tätt om att det råder kaos vid fronten och vissa ukrainska soldater fast i stålregnet skyller på Kiev för att deras kamrater dör i onödan pga. 1) låg utbildningsnivå/ingen stridserfarenhet, 2) materiel-/vapenbrist och 3) frånvarande flyg-/artilleriunderstöd. Sådant är nog förödande för moralen generellt.

Jag säger inte att moralen är skyhög på den ryska sidan. Absolut inte. Man kan nog räkna med att elitförbanden från både Ukraina och Ryssland har högst stridsmoral. Ryssarna förlitar sig ju i hög grad på kontraktssoldater i övrigt, och de har förmodligen sina egna motiv. En del slåss naturligtvis för Moder Ryssland, men inte alla.

Min bedömning är att större taktiska reträtter kan uteslutas. Som det ser ut i dagsläget kan Ukraina inte ens uppnå full styrka eftersom ryssarna har initiativet oavbrutet, vilket innebär att det är uteslutet att göra större truppförflyttningar med fienden i ryggen.
Det blir även svårt att bygga upp något inför en offensiv, av de skäl jag redan anfört. Detta kan givetvis förändras av flera orsaker, men då måste den ryska initiativförmågan begränsas mycket kraftigt. Det är väl det Ukraina vill uppnå med sina attacker mot försörjningslinjer, förråd och transporter.

Till sist: Om ryssarna retirerar över floden i norra Kherson Oblast stannar de givetvis kvar söder om den. Att anfalla dessa positioner, över floden, vore ett jätteprojekt för UAF.
Även informationskriget förlorar ni vikingaking wannabe. Dvs, det går åt helsike med landet vars tillblivelse är att växa genom att våldföra sig på sina mindre och svagare grannar. Det cancerogena sättet att genom metastaser expandera under Putins fascistiska styre är en oemotståndlig själsäljande lockelse för tok-nationalister som alltid dras till massmord och våld.. Det absurt förväxta Ryssland bör för världens gagn styckas upp i dess federationer och inte på några villkor tillåtas lägga till subjekten Krim och Sevastopol för att rättfärdiga sin existens.
Ryssland ut ur Ukraina nu. Punkt!


Citat:
Spionchefen: Putin förlorar informationskriget
Sex månader efter att invasionen inleddes har Ryssland misslyckats med att vinna mark i informationskriget. Det skriver den brittiske spionchefen Jeremy Fleming i en krönika i The Economist.
”Hittills har president Putin tydligt förlorat informationskriget i Ukraina och i väst. Även om det är något att fira, så bör vi inte underskatta hur rysk desinformation sprids i övriga världen”, skriver han.
https://omni.se/t/omvarldens-svar/4a00b0fe-f020-44e7-96ba-9c69577cc60e
https://www.economist.com/by-invitation/2022/08/18/the-head-of-gchq-says-vladimir-putin-is-losing-the-information-war-in-ukraine
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-08-19 kl. 11:00.
Citera
2022-08-19, 10:49
  #202280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Nu är det väl ganska så fastställt i och med krig att många i Ukraina är ryssar. Så frågan blir väl då;
var dessa fanatiska Sovjeterna egentligen ryssar eller ukrainare?

Efter att Stalin försökt utrota mycket av den ukrainska befolkningen efter svälten 1930-1933 så skedde det väl en enorm ökning av invandring från Ryssland in i Ukraina. Därav att vi har den situationen vi har nu.

Just den sk Holomodor som handlar om svältkatastrofen 1032-1933 var verkligen en exceptionell händelse som åren innan hade föregåtts av att sovjetiska staten tog kontroll över Ukrainas matproduktion i en ny femårsplan 1928. Det blev konflikter om det här att inte få äga sin egen bondgård och åren 1930-1931 så deporterade närmare 2 miljoner ukrainare till Gulag. Dessa 2 miljoner människor var de som ägde och stod för matproduktionen i Ukraina.

Detta kulminerade i sämre skördar och speciellt då 1932 blev skördarna dåliga efter att man dessutom fått missväxt efter en torka.

Anledningen att ukrainarna uppfattar det som ett medvetet folkmord där flera miljoner ukrainare dog är nog främst att Stalin beslagtog skördarna och lämnade ukrainarna i sticket att svälta ihjäl.
Citera
2022-08-19, 10:49
  #202281
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
https://spektr.press/tolko-pyat-ballov-kak-idet-borba-za-shkolnikov-samoprovozglashennyh-respublik-donbassa/

Det finns flera liknande rapporter.

Donetsk och Luhansk har ju även förbjudit Google för att barnen inte ska bli "lurade". Vilken frihet.
”För att komma in på ukrainska universitet måste lokala barn göra särskilda ansträngningar - att studera på distans i ukrainska skolor parallellt med LDNR-skolorna, för att förbättra det ukrainska språket och den ukrainska historien med handledare, på gymnasiet för att gå igenom checkpoints till det territorium som kontrolleras av Ukraina för att klara ZNO (Extern oberoende bedömning - ukrainska. ) och med stora fördelar, men fortfarande med inträdesprov, att komma in "i Ukraina".” Från artikeln du länkade, som du själv inte läst.

De får visst lära sig ukrainska. Varför ljuger du?
Citera
2022-08-19, 10:50
  #202282
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
Det är svårt att göra stora truppförflyttningar i östra delen av Ukraina för det är så platt och man ser allt som rör sig på flera kilometers avstånd med blotta ögat. Lägg sedan till alla drönare och annan spaningsutrustning så blir det helt hopplöst.

Det är därför Ukraina inte har anfallit utan bett om vissa typer av vapen, främst då långskjutande artilleri för det här kriget handlar mycket om artilleri och att liksom skjuta sönder fienden på avstånd innan man ens gör något anfall med manskap.

Det tar tid och under den tiden rör sig inte frontlinjen.

Iallafall, poängen är att ryssarna tack vare förstörda broar etc nu har ett stort problem framför sig att försörja så många soldater med material och föda. Det går åt mycket resurser för att klara det. Samtidigt är ryssarna i allt större utsträckning infångade där de är. En reträtt kan sluta med en massaker. Om nu Ukrainarna är beredda att orsaka en så stor massaker. Vi snackar troligen om tusentals dödade ifall ryssarna försöker ta sig över till andra sidan floden.

Där kan de givetvis stänga igen och fronten består, men nu med en flod emellan. Men ryssarna har nu ett problem. De kan inte riktigt nå fram till att förstöra de moderna artilleri som Ukraina har tillgång till. Vilket ger att det blir prickskytte och svårt att få fram förnödenheter till Kherson överhuvudtaget.

Människan är dock uppfinningsrik så ryssarna kanske kommer med ett fungerande motvapen. Annars är det liksom bara tiden som går och de ser sin egen armé krympa.
Det är framför allt svårt att göra stora truppförflyttningar utan att det märks, absolut, men Ukraina kan heller inte flytta någonting från fronten i utkanten av Donbass till ex. det aktuella avsnittet i Kherson även om de skulle vilja eller behöva. En evakuering skulle lämna fältet vidöppet för de återkommande ryska anfall mot försvarslinjerna kring Donetsk/Horlivka/Bakhmut som pågått länge nu. Stora delar av det ukrainska försvaret är koncentrerat på den flanken. De soldaterna sitter där de sitter.

Kort sagt: Ryssarna köttar fortfarande på rejält i västra Donbass, och ett genombrott där innebär att vägen ligger öppen mot Dnipro, Zaporizjzja, osv.

Det kan få katastrofala följder för RAF om ryssarna som befinner sig norr om floden norr om Kherson blir avskurna och instängda, men de är åtminstone inte omringade. Till skillnad från UAF vid, säg, Horlivka finns fortfarande möjligheten att dra sig tillbaka över floden. Floden är ett naturligt hinder.

Inte för att vara elak, men jag skulle trots allt säga att fronten i norra Kherson är lite överreklamerad ur ukrainsk synvinkel. Vill de driva tillbaka ryssarna just där måste de ha resurser till det. De kan inte flytta någonting från fronten i västra Donbass. Om de gör det kan hela försvaret av östra Ukraina rasa samman som ett korthus, helt enkelt för att det är där de häftigaste striderna står.
Citera
2022-08-19, 10:51
  #202283
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Varför skulle de ha ryska som officiellt andraspråk? Ska Sverige ha arabiska som officiellt språk? Fuckoff.

Jag känner folk som växte upp i Ukraina under sovjettiden och de fick inte lära sig ukrainska förrän att Ukraina blev självständigt. De fick inte prata sitt modersmål.
Kommentar:
Det är ett medvetet missförstånd och dimridå från Rysslandskramarna att göra kriget till en etnisk/språklig konflikt. I grund och botten handlar det om politisk makt och Kremls ambition att styra över vad de ser som ”sitt”. Om så alla i Ukraina gick armkrok sjungandes ryska folkvisor tillsammans så skulle det minska Kremls ambitioner att styra landet, tvärtom skulle man säga att det egentligen är Ryssland.

Fakta är att Ukraina har en rysktalande judisk president, men Kreml vill se ”denezifiering av Ukraina” vilket bara kan förstås som att störta honom. Likaså bombar och beskjuter Ryssland sedan februari regelbundet Kharkov som har en rysktalande majoritet. Tror någon att de boende där kommer att vara positivt inställda till Ryssland efter kriget?
Citera
2022-08-19, 10:55
  #202284
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
”För att komma in på ukrainska universitet måste lokala barn göra särskilda ansträngningar - att studera på distans i ukrainska skolor parallellt med LDNR-skolorna, för att förbättra det ukrainska språket och den ukrainska historien med handledare, på gymnasiet för att gå igenom checkpoints till det territorium som kontrolleras av Ukraina för att klara ZNO (Extern oberoende bedömning - ukrainska. ) och med stora fördelar, men fortfarande med inträdesprov, att komma in "i Ukraina".” Från artikeln du länkade, som du själv inte läst.

De får visst lära sig ukrainska. Varför ljuger du?
Ok, så barnen måste passera in i Ukrainskt territorium för att lära sig i en Ukrainska skola. Är inte det att ta bort Ukrainska skolor ur områden kontrollerade av Donetsk och Luhansk?

Det är ju lika jävla hjärndött som att ta bort allt vatten i ett land och sedan säga till befolkningen att det går bra att hämta vatten i landet bredvid men att ni får gå 20 mil för att hämta det. Så vi har inte alls tagit bort vattnet för er.

Så jag ljuger inte. Det är du som försöker förvränga artikeln.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in