Citat:
Ursprungligen postat av
kebabmedpommes
Exempel: Vill du låna pengar av mig i 10 år som du vet kommer vara mycket mer värda när lånet förfaller? Hur blir det med likviditeten, investeringar, köp av aktier osv i en sådan ekonomi?
Ja, hur är det med tech-sektorn där Moore: s lag dikterar att datorkraften nästan dubbleras vartannat år? Dvs om du köper en mobiltelefon idag för 10 000 kr, eller om du väntar i ett par år och köper en mobiltelefon för 10 000 kr så kommer du att få en radikalt mycket bättre mobiltelefon om du väntar ett par år. Samma sak gäller i princip för all tech, från strykjärn till mikrovågsugnar till elsparkcyklar till bilar.
Ändå konsumeras dessa produkter i rasande takt, trots att konsumenterna "tjänar" på att vänta med att konsumera.
Det som är största problemet med vår ekonomi (och som Bitcoin löser) är centralbanken, dvs den ekonomiska pump som dag och natt flyttar runt pengar från de fattiga till de rika. Centralbanken dubblerar ungefär mängden pengar i omlopp varje årtionde. Penningökningen fördelas inte likformigt över ekonomin och detta orsakar en omfördelning. Penningtryckeri omfördelar alltså köpkraft och välstånd från dem som får pengarna sent till dem som får pengarna tidigt. Detta kallas Cantillon-effekten.
De som står nära bankerna och finanseliten får pengarna tidigt och tjänar väldigt bra. De som får de nya pengarna sist, dvs. de fattiga som inte äger något är de som kommer att förlora.