2022-08-13, 20:37
  #5017
Medlem
Ursäkta en icke så insatt men vilka är ordningsvakterna?
Citera
2022-08-13, 22:31
  #5018
Medlem
VaBanks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Jag har inte påstått att det i huvudsak beror på det.
Grundproblemet är att ordningsvakter ens existerar, det var en tillfällig lösning i början av 1980-talet för att täcka polisbristen då som blev permanent.
De skulle hjälpa polisen i T-banan med att släpa fyllor och avvisa bråkiga personer ungefär. Inte som idag finnas överallt och vara nån slags polis light.

Läs gärna Kolbjörn Guwealius bok "Ordningsvakter : Nödlösningen som blev permanent":



https://ordningsvakter.kolbjorn.se/

Äldre OV som han intervjuar i boken kallar tom sina nya kollegor som kommit de senaste åren för lågbegåvade och de själva är inte direkt några raketforskare, säger en hel del.
Fom nästa år får OV dessutom utökade befogenheter:



https://landetsfria.nu/2021/nummer-262/skarp-kritik-mot-okade-befogenheter-for-ordningsvakter/

Att korttidsutbildade vakter tex ska få stoppa och kroppsvisitera personer i syfte att identifiera dem är en grundläggande statlig uppgift och är inget som företrädare för privata vinstdrivande bevakningsföretag ska få utföra.

Liknande funktioner finns i andra länder, i Polen finns t.ex. något som skulle kunna liknas OV, "stadsvakter" eller "kommunalavakter" - deras främsta uppgift är att hålla rent just på fyllon, fixa med felparkerade bilar och ordningshållning till viss del.

Dessa är t.o.m. beväpnade med pistol mestadels.

Fanns en engelsk beskrivning på wiki - City guard (Poland)

Sedvanligt så har man dock fuckat upp hela den här funktionen i Sverige sedan årtionden, inte konstigt det ballar ur som det gör med vad det är för folk som söker sig till OV yrket idag.
Citera
2022-08-14, 11:10
  #5019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tigerhund79
Det är inte vad det handlar om. Ordningsvakter kommer inte få stoppa personer på gatan eller på bevakningsobjekt för att godtyckligt identifiera dem.

Jaså? Inte?


Citat:
Vad det handlar om är att få söka efter identitetshandlingar på personer som är envarsgripna eller omhändertagna enl. LOB eller PL13§, något som ordningsvakter inte får göra idag.

Du kallar inte LOB för godtyckligt omhändertagande? Det är liksom genom godtyckligheten vi har LOB och PL§13 som är så löst stadgade för att kunna användas godtyckligt.


Citat:
Det handlar bara om att leta upp deras körkort/pass eller dylik ID-handling och läsa upp deras personnummer för polisen över telefon i ett tidigt skede under frihetsberövandet.



Citat:
Vad gäller transport av gripna. Det kommer inte ske. Det som däremot kan komma att ändras är att ordningsvakter kan komma att få avlasta polisen med LOB-transporter till vårdinrättning eller tillnyktringsenhet hos polisen. Detta uppdrag kommer nog i så fall att falla på kommunalt anställda ordningsvakter och dessa skulle i så fall få en tilläggsutbildning för detta och kommer inte gälla alla ordningsvakter, enligt vad jag fått erfara.

Så, det enda kontrollorganet som verkligen kan kontrollera att personen är redlöst berusad tas bort? Då är det helt öppet för OV att "tolka LOB" och köra vem som helst till tillnyktringsenheten. Detta kommer ju att gå fint...


Citat:
En annan befogenhet som kommer är att man ska få direktförverka (hälla ut) beslagtagen alkohol utan att behöva vänta på förmansbeslut från polis.

Om inte ens vissa OVn kan skilja på ben och hals, hur ska de kunna skilja på laglig förtärd alkohol och olagligt innehavd alkohol?
Citera
2022-08-14, 11:12
  #5020
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av brasnyggman
Ursäkta en icke så insatt men vilka är ordningsvakterna?

Ordningsvakterna kommer från klottersanerarna CSG. Vad de heter har ingen betydelse.
Citera
2022-08-14, 11:16
  #5021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det där lär väl knappast vara ett stort problem.

Är ordningsvakter sugna på att inte bli misstänkta för brott tycker jag bestämt de ska läsa vidare till polis och bidra till att minska polisbristen...
Förutom att få mer adekvat utbildning än patetiska 10 dagar så ser det ut enligt följande:

2021:
"Nästan alla, 93 procent, av utredningar mot anmälda poliser läggs ned eller avskrivs. Nu riktar flera forskare kritik mot att utredningarna håller för låg kvalitet.

– Internutredningarna har havererat, säger Dennis Töllborg, professor i rättsvetenskap.

70 procent av alla anmälningar mot poliser som gäller brott med fängelse i straffskalan direktavskrivs utan förundersökning.
Det visar en rapport från särskilda åklagarkammaren.
Ytterligare 23 procent läggs ned."
[url]https://www.google.com/amp/s/amp.svt.se/nyheter/inrikes/forskarnas-kritik-utreder-inte-det-som-hant


Varav det finns stark kritik att poliser utreds just inom SU.

Det skrämmande är att man via åklagarmyndighetens yttrande i okt 2021 ser att det tydligen lyfts att även försöka omfatta ordningsvakter.

Vem fan lyfter ens frågan?

Som tur var ansåg åklagarmyndigheten att det skulle "generera en väsentlig ärendetillströmning" och de skulle bli lidande...

"7.8.4 Utredning av ärenden som rör brott där den misstänkte är ordningsvakt

Åklagarmyndigheten avstyrker förslaget att brottsanmälningar mot ordningsvakter ska handläggas av Polismyndighetens Särskilda utredningar (SU). SU är nu en avgränsad del inom Polismyndigheten med särskilt uppdrag
att utreda brott där poliser kan misstänkas."
( Dnr ÅM2021-1200 om ny lag för ordningsvakter SOU 2021:38)


Kan tilägga att polisförbundet förefaller ha en mer sund syn på att ordningsvakter ska få ytterligare uppgifter. Se spoiler ang del ur deras remissvar.

Enligt mig vore det ide att städa upp befintlig skit innan man ens överväger att ge ordningsvakter ännu mer befogenheter.

Polisförbundets remissvar ang SOU 2021:38 och ordningsvakters befogenheter.


Dina citat är för vinklad, det finns förklaringar i Artikeln, varför det ser ut som det gör. Polisen får i dom flesta fall göra det som det står i anmälan om tjänstefel, alltså det anmälaren klagar på, får polisen göra, och åklagaren utreder bara när det finns skäl att anta att ett brott har begåtts, inte om några andra fel har begåtts, åklagaren begår tjänstefel om han startar en utredning mot en polisman som inte är brottsmisstänkt. det är inte åklagarna som gjort fel, felet sitter i så fall i regelverket, vilket bör ändras om man nu har invändningar, men fram tills dess gäller regelverket!
Citat:

SVT
– Polisen har rätt att bruka våld vilket många inte förstår. För att det ska vara straffbart krävs ett rejält övertramp, säger Anders Jakobsson, överåklagare på särskilda åklagarkammaren.

– Det låter som att vi anklagas för att skydda poliser. Om vi gjorde det skulle vi själva begå ett brott. Jag skulle vilja påstå att de som anmäls till oss behandlas tuffare än vanliga Svensson. Vi vänder på varenda sten.

”Har havererat”
Utredningar mot poliser skiljer sig från många vanliga utredningar. Det är nämligen alltid en åklagare som tar beslut om en förundersökning ska inledas.

Enligt Dennis Töllborg, professor i rättsvetenskap, skapar det problem: Ribban för vad som utreds blir högre.

– Det är den viktigaste anledningen till att den svenska internutredningsverksamheten havererat. En åklagare är bara intresserad av att driva fall som kan leda till fällande dom. Man utreder inte det som hänt, vilket man gör i resten av polisverksamheten.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/forskarnas-kritik-utreder-inte-det-som-hant
__________________
Senast redigerad av PeterSoderqvist 2022-08-14 kl. 11:22.
Citera
2022-08-14, 14:54
  #5022
Medlem
Någon som vill dela med sig av namnen på dom båda ov?
Citera
2022-08-14, 16:00
  #5023
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aec
Någon som vill dela med sig av namnen på dom båda ov?

Inlägg 1040 resp 1171
Vet dock inte hur det är säkerställt att det är dessa, den kvinnliga kan vi nog vara säker på då media gått ut med att hon blivit prisad på gröna lund, vilket gick att söka upp online!
Citera
2022-08-14, 18:34
  #5024
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av aec
Någon som vill dela med sig av namnen på dom båda ov?

Vad har du för nytta av de namnen då?
Citera
2022-08-14, 18:45
  #5025
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeterSoderqvist
Dina citat är för vinklad, det finns förklaringar i Artikeln, varför det ser ut som det gör. Polisen får i dom flesta fall göra det som det står i anmälan om tjänstefel, alltså det anmälaren klagar på, får polisen göra, och åklagaren utreder bara när det finns skäl att anta att ett brott har begåtts, inte om några andra fel har begåtts, åklagaren begår tjänstefel om han startar en utredning mot en polisman som inte är brottsmisstänkt. det är inte åklagarna som gjort fel, felet sitter i så fall i regelverket, vilket bör ändras om man nu har invändningar, men fram tills dess gäller regelverket!
Rent BS - men förväntat.

... och det centrala var hur i hela friden de ens kunde lyfta frågan om att ordningsvakter skulle utredas internt inom SU.
Speciellt när det redan är ifrågasatt ang poliser.
Citera
2022-08-14, 19:10
  #5026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Rent BS - men förväntat.

... och det centrala var hur i hela friden de ens kunde lyfta frågan om att ordningsvakter skulle utredas internt inom SU.
Speciellt när det redan är ifrågasatt ang poliser.

Dom tror väl att polisen är partisk mot vakterna, och vill att åklagare på SU ska utreda saken!

Citat:
Få ordningsvakter döms - rättsprocessen är ifrågasatt Publicerat onsdag 5 november 2014 kl 17.10
Patrik Grönberg, som är ordningsvaktansvarig hos polisen i Kalmar län, kommenterar inga enskilda fall.

Patrik Grönberg litar på ordningsvakterna i länet, just nu 210 personer. De jobbar åt polisen men är anställda av olika företag och vid olika evenemang.

– Jag tittar på de anmälningar jag får in och sedan litar jag på rättsprocessen, och så länge ingen av våra ordningsvakter i Kalmar län har bevisats gjort något fel så kan jag inte säga att de arbetar fel, säger Patrik Grönberg.

Sedan kan man ju fråga sig om det enbart är statistiken som visar hur väl ordningsvakterna sköter sina jobb. Håkan Roupé, som är biträdande chef för poliser i yttre tjänst och därmed har ett ansvar för polisens samverkan med ordningsvakterna ute i verksamheten, konstaterar att han inte kan garantera att ingen av de 210 ordningsvakterna missbrukar sin makt.

– Nej, jag kan självklart inte garantera det. Jag känner ju inte alla de här 210 vakterna. Där får man ju lita på att uttagningsprocessen fungerar, att de får en lämplig utbildning och om det visar sig att de är olämliga genom sina beteenden på krogen att det utreds och lagförs, säger Håkan Roupé.

Conny Jörneklint, som är lagman vid tingsrätten i Kalmar, konstaterar att man måste göra som ordningsvakterna säger. Så fort man tjafsar emot eller försöker komma loss eller liknande så har man gjort en form av motstånd som vakten har rätt att bryta ner.

Man kan bland annat ifrågasätta det faktum att en enskild polis har makt att fatta beslut om anmälningarna och utredningarna, eftersom det oftast handlar om enkla brott där en åklagare inte kopplas in i utredningen. Polisen och ordningsvakterna ingår ju i samma organisation. Från polisens sida konstaterar man att man följer riktlinjerna och säger att man måste lita på att utredarna är professionella. Är man inte nöjd kan man överklaga.

Enligt uppgifter till P4 Kalmar finns det ett förslag inför polisens omorganisation nästa år som innebär att utredningarna där ordningsvakter är inblandade ska flyttas till en annan enhet.
https://sverigesradio.se/artikel/6010257
Citera
2022-08-14, 19:23
  #5027
Medlem
När ska Tamsons stå till svars för den fascistpolicy han ligger bakom! Den som kostade Juha livet!
Citera
2022-08-14, 20:10
  #5028
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
När ska Tamsons stå till svars för den fascistpolicy han ligger bakom! Den som kostade Juha livet!

Hur vet du det var vakterna och inte att det var en för berusad finne som inte tålde spriten och därför dog av akut alkoholförgiftning?
Är du rättsläkare och vet något som vi andra inte vet?

Tänk på offren som finnen tacklade eller gav sig på istället!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in