Citat:
Ursprungligen postat av
SkogsSaab
Då Sepparatisterna aldrig varit en frisående part och Ryssland aldrig drog tillbaka sina styrkor från Ukraina så fanns det uppenbarligen ingen intention från Ryssland(Då de s.k. sepparatisterna styrdes av Ryssland via FSB, med stöd från en mindre del befolkningen i Donbass) att på något sätt uppfylla sin del av avtalet.
Läs på lite och ta bort dina skygglappar för verkligheten. Du behöver verkligen ta dig upp från ditt kaninhål.
Nämen! Så separatisterna styrdes av FSB. En massa gröna män som sprang runt i skogarna?
Kiev kommer att mötas med jubel när de tågar in i Kherson och sedan i Mariupol!
Du vet väl att Zelensky vann och blev president med löftet att sluta fred med Ryssland hoppas jag. Jag tror inte att han är längre aktuell som kandidat i de östra delarna.
Men som sagt det är lite lustigt att du inte ser att detta är ett proxykrig. Jag antar att du tycker detsamma om Syrien. Vi kommer nog aldrig att få se någon direkt konfrontation mellan USA/NATO och Ryssland/Kina. Det är så här krigen kommer att föras. Det här är WWIII med ett de facto krig i Ukraina och ett ekonomiskt/politiskt över resten av världen.
Och som jag ser det är inte USA/NATO de självklara vinnarna här.
Det är ju lite lustigt när man tänker efter. Med Trump fruktade man att han skulle starta WWIII. Nu med Biden har vi konflikter lite här och var med de två allvarligaste med de två andra kärnvapenförsedda supermakterna. Samtidigt som man försöker med nyspråk och trollande med statistik dölja den ekonomiska nedgången som börjar nå kritiska nivåer.
Winning!
(vem är det som egentligen befinner sig i en bubbla här?)