Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Jag har ingen aning om hur Esbjörn väljer sina ombud. Men om han får dem presenterade för dig. Så kanske han inte har förmåga att söka upp och tillfråga någon som är riktigt lämpad.
Vi är överens om att han nog får ombuden presenterade för sig. Ombuden är allt annat än lämpade. Dyra, okunniga, klantiga och/eller verksamma i andra delar av landet. Varför väljer någon ut dylika ombud till Esbjörn? Är alla på Esbjörnsidan oförmögna att göra en en enkel sökning på internet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Jag trodde för övrigt att det var Esbjörn som betalade sina ombud. Men du menar alltså att det var Majkgård?
Nej, jag menar som jag skriver, Majkgård betalar med Esbjörns pengar. Esbjörn har ju folk som av godhet tar hand om hans ekonomi, det är klarlagt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Ursäkta men vilken tråd har du läst när du säger att ingen förnekar att Esbjörn ångrat sig? Det förnekas ju ständigt i tråden. Ebba har sagt att hon självklart ska ge upp affären om Esbjörn, tvärt emot hur hon uppfattade det, verkligen har ångrat sig eller om han inte är kapabel att fö stå en så komplex affär som denna.
Vem förnekar att Esbjörn ångrat sig? Han har ångrat sig många gånger, även sina egna beslut och uttalanden har han ångrat. Ebba kan inte, hur mycket hon än vill, lösa den avtalstvist som uppstått ensidigt. Esbjörns medverkan krävs.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Angående Esbjörns livskamrat så hänvisar du än en gång till icke presenterade fakta källor. Varifrån kommer uppgiften om att Esbjörn lämnade sin sjuka livskamrat? Och vad menar du bytte upp sig. Har Esbjörn och Majkgård ett förhållande?
Angående att Esbjörn lämnade sin sambo ett par år innan hon dog, är klarlagt sedan länge. Han flyttade hem till Majkgård och när Majkgård sedan flyttade till Odalgården, följde han med dit.
Majkgård sköter Esbjörns hygien, ser till att han får tak över huvudet, mat i kroppen osv. Det gör man inte som vänner anser jag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Att Majkgård försökt köpa huset är oxå något som inte bekräftats med några bevis utanför tråden. Däremot läste jag någonstans att Ebba hade bjudet 2,5 vid ett tidigare tillfälle.
Det var först något Binninge påstod att Ebba hade bjudit, men Matz klargjorde att det budet inte kom från Ebba, utan kom från Majkgård.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Jag vet att det påstås att han var 15 när hans föräldrar köpte huset. Men 15 är väl jäkligt ungt. När Esbjörn skrev på kontraktet var det 66 år sedan han var 15 år. En lång tid om du frågar mig.
Det är Esbjörn själv som specificerat när han kom dit första gången. Fastigheten köptes innan dess dock.
Femton idag är en barnaålder, inte att jämföra med hur det var då. Det var sexårig folkskola som gällde 1954 och de flesta började jobba efter den. Jag vet inte om Esbjörn hade förmånen att fortsätta studera, eller om han jobbade som femtonåring. Hur som helst räknades han inte som "jäkligt ung" av samhället.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Man får lagligt sälja sitt hus även om man är dememt. Det betyder inte att det är rätt av säljaren att utnyttja säljaren svaghet till sin egen fördel.
Om man vill göra gällande att köparen utnyttjade säljarens svaghet till sin egen fördel i det här fallet, så är det lång väg att gå. För det första gäller det att säljaren har en svaghet, för det andra att köparen har vetat om den, för det tredje att den kunskapen har missbrukats för att köparen skulle få igenom något som säljaren inte ville.
Jag anser inte att Esbjörn hade någon svaghet (korttidsminne, dålig hörsel, glasögon och en livserfarenhet på hela 81 år är inte i sammanhanget svagheter). Ebba hade noll koll på Esbjörn och även om hon hade kommit över hans journaler, hade hon inte sett någon oförmögenhet. Ebba skötte kontakttagandet exemplariskt. En gemensam bekant som gör en förfrågan, kan det bli mer försiktigt än så? Ingen press, ingen stress, bara en enkel fråga att ta ställning till. Något som Esbjörn absolut var kapabel till.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Att inte vara diagnostiserad med något betyder självklart inte att du inte har det. Isynn eget inte om du inte går till doktorn och kollar upp det.
Esbjörn hade klippkort hos doktorn. Han ville att något skulle vara fel på honom så till den milda grad att de klassade honom med en subjektiv diagnos. Det hade de inte gjort om det fanns fog för hans misstankar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Vad har vilka Esbjörn träffade under pandemin med Ebbas ageranden att göra. Att två gör fel betyder inte att något blir rätt. Ebba som politiker borde självklar inte träffat en åldring alls, i det avseendet tycker jag att hennes yrke kräver att hon har en hög moral.
Två fel gör inget rätt, det har du rätt i. Men ett fåtal möten, med ett klart syfte, under kontrollerbara former, är det omoraliskt? Jag hävdar dock att mötena med Ebba inte utsatte Esbjörn för en märkbart ökad risk, då han levde ett oisolerat liv både före och efter affären.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Förtalet skedde i ett inlägg på Facebook där Ebba själv skriver om sin husaffär. Så vad menar du?
Fastighetsaffären pågick från midsommar 2020 till tillträdesdagen 16 september 2020. Det som har skett därefter, är inte fastighetsaffären som sådan, utan ett medialt och rättsligt efterspel. Ebbas facebookinlägg publicerades efter affären och hade enbart med efterspelet att göra. Svårt att förtala någon som inte ens var inblandad då affären gjordes upp, eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Återigen. Det finns inga som helst bevis på att Monica, Brännström, Majkgård eller Binninge agerat på något annat än Esbjörns vilja. Det enda som presenteras när jag efterfrågar bevis. Är bröderna Majkgård en gång ärvde. Detta är ett ytters svagt bevis och skulle inte hålla i någon distans någonstans.
Även om Majkgård var ute efter att förskingra huset av Esbjörn, så fanns det inget testamente skrivet. Så personligen kan jag tycka att det är extremt lösa grunder du anser att hon har sig själv att skylla för vad hon fått utstå i tråden.
Det förklarar inte heller vilken rätt det ger att hänga ut resten av de du nämner. Och vad bygger du att Matz var en nyckelspelare innan han dog på?
Så återigen. Det finns inga faktiska bevis på att människorna du nämner handlat fel. Man har ytterst svårt att förstå vad dessa människor skulle ha för intresse eller syfte med att spela det spel du beskyller dem för. Skulle de alla 6 du nämner sälja huset Majkgård eventuellt i framtiden kommer att ärva? 3,9 miljoner delat på 6 är ju inte direkt ett hissnade belopp.
Det är möjligt att de agerat helt efter Esbjörns vilja. Jag finner det dock mycket osannolikt att Esbjörn orkestrerat hela den här cirkusen och att hans nära och kära har gått med på det. Skulle Esbjörn ha bett om ett ombud som var dömd för sexuella övergrepp mot barn, var okunnig inom det tvisten handlade om och dessutom bodde så långt bort att det skulle bli besvärligt och onödigt dyrt? Skulle han ligga bakom idén att pressa Ebba i riksmedia med lögner och fulspel. Esbjörn som är en oförmögen grönsak verkar vara väldigt kompetent helt plötsligt.
Men oavsett, de är inblandade, de har påverkat händelseförloppet mer eller mindre mycket och varför skulle de då utelämnas i tråden?
Vem vet om det finns ett testamente som är till Majkgårds fördel? Det kommer dock inte komma upp till ytan nu, för det skulle vara en solklar nackdel för den folkliga opinionen. Någon gång lär de väl sig att inte lägga fram bevis som emotsäger det de själva har påstått?
Matz var med i ekvationen i början. Dels det påstådda arvet, men också att han aktivt var delaktig i efterspelet. Han försvann ut i periferin rätt snabbt efter det. Långt innan hans diagnos blev känd.
Binninge/Brännström har handlat fel, absolut. Man går inte ut i media, ljuger och förtalar som de har gjort, om man vill skipa rättvisa. Inte bara Ebba fick en släng av sleven, utan även Esbjörn drabbades och hängdes ut. Majkgård har handlat fel hon med. Barrys undersökning om inte annat. Monica som drog igång mediadrevet för att möra upp Ebba är inte rätt osv.
Majkgård är inte intresserad av att sälja fastigheten skulle jag tro. Med den kan hon utöka Odalgårdens område, något hon faktiskt är intresserad av. Så nej, någon fördelning av ett framtida arv handlar det inte om, utan snarare en samling människor som har olika agendor som passar ihop här. Esbjörn är den som utnyttjas.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Det är helt sjukt, du talar om en totalt maskad utredning av en psykolog som inte är specialiserad på åldrande och demens. Som en hundra procentig sanning. Bara för man kan skymta texten Esbjörn arbetade konserterats, och att Barry antar kognitiv funktionsnedsättning. Men reserverarqe sig då kliniska tester inte är gjorda.
Men du ratar en nästan helt öppen utredning från Akademiska sjukhuset i Uppsalas minnes klinik, en expert kliniken med spjutspets kompetens på området.
Tycker du inte själv att du är något selektiv i din bild av vad som är sant i detta.
Barrys utredning är förvisso maskad till stora delar vad gäller detaljerna, men slutsatsen finns ändå där att läsa för den som vill, utan att man behöver gissa sig till vad som står. Barry diagnosterar utifrån det han har kontroll över, det standardiserade testet visar inget mer än att Esbjörn "bara" har en korttidsminnesproblematik, men i övrigt fungerar.
Den senaste undersökningen ifrån 2022 är mindre intressant för mig. Dels för att jag inte sett någon diagnos i den, men framför allt för att den kommer två år för sent för att vara relevant, oavsett vad den visar. Det är dock intressant att "spjutspetskompetensen" tar upp Esbjörns subjektiva upplevelser i fastighetsaffären i sin sammanfattning. Det påvisar, enligt min lekmannauppfattning, en oseriös utredning.