Citat:
Ursprungligen postat av
Himars
Det är rent svammel att man behöver proteintillskott, du kan säkert gissa vilka som ligger bakom dem "undersökningarna"
Snart kommer små sparrisar in i tråden
Jag tror att protein kan göra viss skillnad. Frågan är dock hur stor skillnad.
Om det i längden bara handlar om säg 5% större muskler av kontinuerligt proteinintag (vassle är guden) så är det inte värt det, förutom om man skulle tävla och ha elitambitioner.
Citat:
Ursprungligen postat av
HLundborg
Protein bygger muskler, om man tränar bör man ligga på åtminstone 2g/kg för att göra detta. Detta mål kan dock vara svårt att nå och därför kompletterar man med Proteinpulver. Proteinpulver är bara mat i pulverform.
Att 2g/kg och dag till viss del kan vara positivt för muskler är nog sant men hur positivt är det... Hur stor inverkan har protein öht?
Kanske är det mjölkbönderna som marknadsför vassle för att kunna kräma pengar från folk ur något som annars skulle ha kasserats.