2022-08-01, 21:09
  #1525
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Svårt att avgöra definitivt utan att ha sett hela förloppet, men inte alls otroligt att han kan ha varit så sned att han kunde ha lyckats knuffa ner någon på spåret. Men ren gissning.


Om uppgiften om att han ska ha tacklat en kvinna nere på perrongen stämmer så är var ju den kvinnan i omedelbar livsfara.

OV gör ju helt rätt i att ta det säkra före det osäkra med tanke på att helt oskyldiga människors liv verkar ha varit i fara.
__________________
Senast redigerad av EnoughisEnough 2022-08-01 kl. 21:17.
Citera
2022-08-01, 21:09
  #1526
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marie-Antoinette
Att ge en ordningsvakt ett knytnävsslag i ansiktet kan ju vara nödvärn!

När man ser filmsnutten så verkar BO inte ha tid att ge OVs någonting.

Hoppas att detta eventuella knytnävsslag har dokumenterats och fotograferats av polis vid gripandet.

Nödvärn?

Om mannen ansåg sig vara i nöd kunde han snabbt lösgöra sig från sin nöd genom att åtlyda ordningsvakternas uppmaning. Att ge en ordningsvakt ett knytnävsslag i ansiktet är inte nödvärn.

Nödvärn, asså.
Citera
2022-08-01, 21:10
  #1527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Omöjligt att avgöra hur länge de stod så innan det blir våldsamt då filmen inte visar hela förloppet. Kan ju ha varit våldsamt innan det börjar filmas.

Svårt att avgöra vem som drar igång skeendet vi ser på filmen. Antingen är det ordningsvakten som får ett ryck och drar ner mannen på golvet eller så är det mannen som gör ett ryck och försöker bryta sig loss.
Har det varit våldsamt innan så är videon ett bevis på att situationen deeskalerat.

Och det är tvärtom väldigt lätt att se att ov tar tag i juha bakifrån och svingar honom, du får ladda ner filmen och spela upp den i lägre hastighet.
Citera
2022-08-01, 21:11
  #1528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av apanola II
En alkad jävel får frispel och angriper folk både i- och utanför T banan. ordningsvakter (OV) gör rådigt ingripande mot våldsmannen, som i samband med ingripandet utdelar ett eller flera knytnävslag mot OV som brottar ner våldsmannen. Denne får andningsuppehåll, förmodligen hjärtat som lägger av pga av alkohol ev droger och överansträngning efter han har angripit oskyldiga människor.

Ordningsvakterna är med största sannolikhet, vi pratar 99,9 %, totalt oskyldiga till våldsmannens död.
Vänstermedia och annat vänsterdrägg luftar sitt närmast fetischistiska har mot ordningsmakten och allt vad lagar och regler heter, ty kriminellt drägg är per definition alltid oskyldigt enligt vänsterns logik (och hobbypundare som kan relatera till- och identifiera sig med våldsmannen).

Jag hoppas och tror att de båda ordningsvakterna frias från alla misstankar. De gjorde inget fel, tvärtom agerade de med största sannolikhet helt rätt. Allt är på det hela djupt tragiskt, för ordningsvakterna alltså

Hoppas det är dina syskon nästa gång som får sätta livet till din jävla dåre. Så att ingen oskyldig drabbas av några jävla tomtar till OV. Csg borde ju plocka ner skylten efter denna pinsamma händelse. Vilket skitföretag.
Citera
2022-08-01, 21:13
  #1529
Medlem
bl1nks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Hur lång utbildning tycker du behövs? Tre år akademiska poäng? Kanske en master i psykologi?

80timmar, Du är klar på 2 - 3 veckor. Inte ens 1 månad. Snälla. Maskinoperatörer får längre utbildning för att trycka på en knapp.
Citera
2022-08-01, 21:13
  #1530
Medlem
Det som är grundproblemet är att ordningsvakterna är inte utbildade att agera mot en våldsam person. Jag tror inte att vakterna med avsikt tog livet av honom.

Men ju hårdare en människa kämpar emot desto hårdare tar ju vakterna i. Sedan kämpar han då för sitt liv och vakterna kämpar emot honom ännu mer för att hålla fast honom eftersom han ju är våldsam när han kämpar för sitt liv.

Det är hemskt och är vakterna normala människor så får de leva med det här resten av sina liv och jag tror att de måste få sparken.

Men alla andra ordningsvakter måste få utbildning innan de kan ingripa sådär.

Nu ska väl ordningsvakter väl egentligen inkalla polis om någon är våldsam, men här kanske de ordningsvakterna upplevde situationen som alltför akut för att låta bli ingripa.

Men jag skulle väldigt gärna se videofilmen över händelseförloppet. Det kan mycket väl vara så att vakterna var medvetna om att de tog livet av honom.
Citera
2022-08-01, 21:14
  #1531
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marie-Antoinette
Att ge en ordningsvakt ett knytnävsslag i ansiktet kan ju vara nödvärn!


Hur skulle det kunna vara nödvärn? Skulle jag kunna skjuta en polis i nödvärn också?
Citera
2022-08-01, 21:15
  #1532
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bl1nk
80timmar, Du är klar på 2 - 3 veckor. Inte ens 1 månad. Snälla. Maskinoperatörer får längre utbildning för att trycka på en knapp.

Du svarade inte på frågan. Hur lång utbildning kräver du och vad ska ingå i den?
Citera
2022-08-01, 21:16
  #1533
Medlem
AngieDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av regndroppen
Lär knappast få maxstraff för vållande. Gissar på max ett år ifall det blir fängelse.
1 låter lite, gissar 8 år
Citera
2022-08-01, 21:16
  #1534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haschpundaren
Det är ju en kvinna som dessutom skriker redan innan tumultet och den avlidna är ju man så det är inte samma.

Ja, det verkar inte helt orimligt att kvinnan som gråtskriker är den som blivit "anfallen"? av BO.


Kan han ha gett sig på sin sambo? Och att det är hon som jämrar sig?
Citera
2022-08-01, 21:16
  #1535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svenskpappa
Menar du att dom lägger ner honom?

Två amatörer som inte haft någon kontroll över situationen eller sitt eget agerande, helt fel personer att möta någon som flippat ur alt fått psykos.

Människorna som var där på plats har ju till och med bekräftat att det var övervåld och att OV inte gjorde något försök att få liv i honom först.

Du kan inte förvara det här, gör du det är du en riktig idiot.

Ja dom lägger ner honom. En nedläggning innebär inte att man strör rosenblad på golvet och att personen svävande landar på golvet i stillhet. Ledsen om jag krossar dina drömmar här.

Du har alltså pratat med människorna på plats? Ledsen men jag tror att du ljuger.
Citera
2022-08-01, 21:16
  #1536
Medlem
regndroppens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Hur skulle det kunna vara nödvärn? Skulle jag kunna skjuta en polis i nödvärn också?
Om polisen får något frispel och börjar skjuta folk hejvilt runt om sig så absolut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in