Citat:
Ursprungligen postat av
ChrisOhoy
Kan du vara vänlig och göra en uppställning där du redogör för din syn på statens ”plundring” vad gäller avdragen/skatten/räntan och vad du nu tycker om saken.
Visa med exempel att jag köper en bostad för 3miljoner och har 500 000 i kontantinsats. Visa hur jag förtjänar ett ränteavdrag.
Tack på förhand.
Om du vill ha konkreta exempel från just bostadsmarknaden så betänk detta. Du köper en villa för 5 msek, varav 4 msek är lån. Staten kräver 1.5% av köpesumman, dvs 75k i ren stämpelskatt.
Din bostad ökar i värde till 10msek på 10 år men du måste flytta några mil för ett nytt jobb. Där ska du köpa en likvärdig villa som också kostar 10msek.
Staten avkräver dig ännu en stämpelskatt om 150k. Dessutom 22% reavinstskatt, 1.1msek på din gamla försäljning.
Du har alltså under dessa år inte fått ett bättre boende men staten har lyckats klämma ut 1.325 msek av dig i skatt. Du måste alltså nu sitta med 5.325 msek lån istället för 4 msek om du inte amorterat.
Under samma period har du (vid 3% ränta) fått tillbaka 360k i ränteavdrag.
Hur har staten INTE plundrat dig trots ränteavdraget??