2022-07-23, 21:15
  #109
Medlem
CockWitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blomvattnsopa
Du skrev att allt bajs inte kan kollas, vilket är fel. Sorry om det var ironi du skrev.
Jag skrev om Putin. Att han påstås ha en anställd med sig som bär runt hans bajs I en portfölj. Bajs kan kontrolleras. Men om du spolar ner ditt bajs i avloppet så förenas det med de andra bajskorvarna. Och har du väl spolat ner din skit i avloppet så är det inte direkt så att nån spion har möjlighet att dyka ner i avloppsrören och leta rätt på just din bajskorv. I häktet, om de nu vill analysera din avföring, så övervakas du, och du får inte möjlighet att spola ner skiten. SKL kryper inte runt i avloppet och letar efter nedspolat bajs.

Så, Putin hade ingen jävla bajsbärare med sig vart han än gick. Det är en uppdiktad lögn. Anledningen därtill skulle då vara att han ville förhindra att någon spion skulle analysera hans bajs och leta efter bevis på blodcancer, som man påstod att han hade. Vilket också med stor sannolikhet saknar verklighetsförankring.
Citera
2022-07-23, 21:37
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CockWitch
Jag skrev om Putin. Att han påstås ha en anställd med sig som bär runt hans bajs I en portfölj. Bajs kan kontrolleras. Men om du spolar ner ditt bajs i avloppet så förenas det med de andra bajskorvarna. Och har du väl spolat ner din skit i avloppet så är det inte direkt så att nån spion har möjlighet att dyka ner i avloppsrören och leta rätt på just din bajskorv. I häktet, om de nu vill analysera din avföring, så övervakas du, och du får inte möjlighet att spola ner skiten. SKL kryper inte runt i avloppet och letar efter nedspolat bajs.

Så, Putin hade ingen jävla bajsbärare med sig vart han än gick. Det är en uppdiktad lögn. Anledningen därtill skulle då vara att han ville förhindra att någon spion skulle analysera hans bajs och leta efter bevis på blodcancer, som man påstod att han hade. Vilket också med stor sannolikhet saknar verklighetsförankring.

Ger upp dig, du babblar en massa, fast utan substans. Hur vet du att han inte hade bajsplockare med sig, som en av världens mäktigaste män borde de ha bra kontroll. Annars blir jag orolig.
Citera
2022-07-23, 21:44
  #111
Medlem
CockWitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blomvattnsopa
Ger upp dig, du babblar en massa, fast utan substans. Hur vet du att han inte hade bajsplockare med sig, som en av världens mäktigaste män borde de ha bra kontroll. Annars blir jag orolig.
Det är befängt. Jag utesluter inte det. Men jag tycker inte det är plausibelt. Jag skiter i det också. Det är inte det som är relevant. Det är relevant att EU censurerar internet.
Citera
2022-07-23, 22:29
  #112
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av redlineoffside
Vem har sagt att det inte är några problem?

18% är extremt lågt med tanke på situationen och sanktionerna ja. Den är nästan mirakulöst låg. Faktiskt.

Men grejen med Ryssland nu är att de har knutit rubeln till guld och köpt upp ofantliga mängder av det. Det som händer vid kriser är att guldet stiger. Om Ryssland stänger all gas till Europa så har vi som inte har med kriget att göra andra saker att oroa oss för. Ryssland har andra handelspartners än Västeuropa och ser ut att gå mer och mer mot självförsörjning. Jag tror de har tänkt igenom det här mer än de flesta kan föreställa sig.

Ryssarna har levt under kommunism i över 70 år och i diktaturliknande tillstånd fram till nu så jag tror i ärlighetens namn det inte går någon nöd på dem.

Vi i Västeuropa däremot som måste börja öppna kolverk för fulla muggar igen med en stegrande inflation borde förbereda oss på en hårdare framtid. Massinvandringen från tredje världen också är knappast något vi behöver just nu, men där står kranen helt öppen.

Men enligt världsbanken så har Sverige fler under fattiggränsen än Ryssland.

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/poverty-rate-by-country

Så jag tror nog det är du som borde gå en ekonomikurs.

Guldpriset gick initialt upp vid invasionen men har nu fallit tillbaka och verkar vara på väg ner.

https://goldprice.org/gold-price-history.html


Ditt lilla index ger jag inte mycket för

% Less than $10/day:
Russia 22.42%
Sweden 2.16%

Hur de kan placera Ryssland i paritet med Kanada och Australien lämnar jag som en övning till dig. I Ryssland skiter 40% på utedass och saknar rinnande vatten, utanför metropolerna Moskva och St. Petersburg är det mestadels grusvägar.

Kolkraftverk är inga problem, får vi bara elektricitet den vägen så är problemet löst temporärt, under tiden kan vi kasta av oss gasproblemet.

Det kommer att bli en jobbig tid för oss alla.
Citera
2022-07-23, 23:09
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CockWitch
Vi har alltid stått för fri åsiktsbildning, yttrandefrihet och pressfrihet i Sverige. Det är liksom grundlagen. Vi har gett presstöd till tidningar som inte har varit överheten till lags. Grundtanken var att alla skulle ha rätt till att ta del av den information som de ville läsa, yttrandefrihet. Fri åsiktsbildning. Ingen skulle behöva tystas. Jag är uppväxt med krig runt om i världen så länge jag kan minnas. Och inte en enda nyhetskanal har censurerats i Sverige. Du fick ta del av vilken media som helst, det var bara att skaffa en satellit. Inget krig fram tills nu har bidragit till att EU censurerat delar av internet. Inte ens i Ryssland på 80talet censurerades andra medier. Ryssarna kunde titta på tysk tv, fransk tv, amerikansk tv. Sanningen är att det som EU gör nu mot oss, det är mer totalitärt i bemärkelsen censur än vad Ryssland var på 80 talet.

Om jag skulle ge mig på en vild gissning så har du inte så är du rätt ung och alltså saknar en hel del perspektiv utifrån din åsikt. Rätta mig om jag har fel och det betyder givetvis inte att din åsikt inte har relevans men det är klokt att tänka på det. I synnerhet om man pratar om skeenden som man inte själv ens upplevt.

Till att börja med så fanns inte Ryssland på 80-talet. Det var då Sovjet och jag kan lova dig att den censur som gällde där och då var faan inte att leka med. Som jag redan skrev i mitt tidigare inlägg med liknelsen med Nordkorea så var det inte snack om att som du nu gråta ut något jävla missnöje med att man inte kunde läsa eller köpa några amerikanska tidningar i Moskva utan du blev som bäst, och om du hade tur, bara fängslad om du ens ställde frågan i tidningskiosken då.

Än mindre så fanns det något internet på Sovjet så den jämförelsen är ju rätt löjlig och jag tycker att du då borde väga din åsikt i detta fall mot faktumet att den högsta strategiska prioriteringen hos totalitära och odemokratiska regimer som Kina, Ryssland, Malaysia, Vitryssland, Eritrea, Iran och Uganda just är att censurera internet.

Med andra ord. Tycker jag att det bra att Rysk statspropaganda censureras? Nej! Givetvis inte och jag är av samma åsikt som dig i princip men nu är det krig och vi när det är krig så är även propaganda ett vapen och något som man måste skyddas i från på samma sätt som om det vore raketer eller bomber och jag vill inte vara någon nyttigt idiot för Putins regim och gapa om det.

Om du nu bryr dig så mycket om yttrandefriheten som du skriver? Hur kommer det sig då att du blir upprörd över att man inte basunerar ut Rysslands budskap som i princip består i att den inte ska existera?

Ställer frågan igen eftersom du inte svarade på den förra gången. Nämn ett krig i världshistorien där man haft full och begränsad tillgång till motståndarens propaganda?
Citera
2022-07-23, 23:32
  #114
Medlem
Vad sa Putin egentligen som AB klarade av att vinkla till att Putin tyckte att sanktionerna slog hårdare mot Ryssland än mot västvärlden?
När ska lögnerna sluta?
Citera
2022-07-23, 23:38
  #115
Medlem
TyrgilScramasaxs avatar
Frågar igen: har någon länk till ursprungsartikeln Expressens artikel bygger på. Eller lite mer citat från artikeln?
Citera
2022-07-23, 23:52
  #116
Medlem
WriteMasterTMs avatar
https://www.youtube.com/watch?v=EptKPpDFUv0
Alexander Mercouris
Ukraine Kherson Attack Fails; EU Retreats on Russia Food Oil Exports; Ukraine Accepts Putin Demands

De odugliga ledarna i EU har insett att de är triggerhappy PK-idiots som skjutit sig själva i foten på många sätt med sina egna sanktioner. Och nu försöker de antagligen smyga med sin reträtt. Hade de lyssnat på pappa Putin så hade de inte kört igång sina idiotiska sanktioner.
Och PK-media rapporterar som vanligt inte alla detaljer i det nya sanktionspaketet och vissa delar är hemligstämplade, men de blåser upp exporten av spannmål via hamnar i ukraina. Och de blåser upp stoppet för export av ryskt guld. Och hyschar alla reträtter i sina egna sanktioner.

Snart borde priserna gå ner på drivmedel och livsmedel efter det senaste sanktionspaketet, som stoppar export av ryskt guld, men som samtidigt försöker smyga med att EU lättat på en massa sanktioner mot ryssland.
Bland annat bränsle, konstgödsel och jordbruksprodukter och betalkanaler, transporter och försäkring av sådant.
Under förutsättning att det stämmer, det som rapporteras i videon.
Dvs sådant som skapat höga drivmedelspriser, livsmedelspriser, el-priser, inflation och risken att frysa ballarna av sig i vinter.

Ryssland exporterar nästan dubbelt så mycket vete som ukraina.
Ryskt vete, bränsle och konstgödsel har varit stoppade pga av sanktioner.
Och världens fattiga länder låter sig inte påverkas av NATO-propaganda och stortrutade EU-politiker och menar på att det är EU och US som skapar problem med livsmedel, konstgödsel och energi för dem med sina sanktioner mot ryssland.
EU och US känner väl pressen på sig att lätta på sanktioner för att inte förlora allierade i de länderna. Annars går de med i föreningen Putins vänner, och dumpar allt NATO-samarbete. Men allra mest pressen att reparera den skada de gjort på västvärldens ekonomi, och mot sina väljare som snart gör revolution och hänger politikerna högt.

Så vem är det som kryper till korset ?


Det finns bra information på youtube, bland annat ovanstående snubbe och hans polare som också heter Alexander, de har ett par olika kanaler i sitt eget namn och Duran. Bättre info än svensk PK-media.
Och "Military summary" som visar med kartor att ryssarna går framåt, men mycket långsamt.
__________________
Senast redigerad av WriteMasterTM 2022-07-23 kl. 23:58.
Citera
2022-07-24, 04:21
  #117
Medlem
WestleyRichardss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noobermench
Finns det ens östvänliga ledare? Ska vi leta på dårhusen?
Dadgostar, Stenevi, Bolund, Gerhard Schröder och Bruno Mahlow är väl några exempel, hur många fler behöver du.
Citera
2022-07-24, 10:24
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beta-Bum
Sanktionerna har verkan på extremt mycket mer än själva valutan. Rubeln kan Kreml lätt proppa upp och hålla vid liv den konstgjorda vägen. Det är det inga tvivel om. Men tro inte att det är något som håller i längden. Vi pratar om tidsspann på flera år. Kanske decennier.

Det som har enorm negativ verkan är handeln och Rysslands behov av importvaror. Och då menar jag inte slutkonsumentprodukter.
Ta t.ex den civila flygindustrin. Ryssland kan inte längre köpa eller hyra fler flygplan för sin civila flygtrafik. De kan heller inte köpa reservdelar. Visst kan de försöka tillverka egna reservdelar, men fråga er då själva: Vill ni flyga med ett Boeing 747 vars vitala delar nu är ersatta av ryska piratdelar?

Det är inte bara flygindustrin som kommer att drabbas extremt hårt. Det mesta inom Ryssland som är beroende av västerländsk maskinteknik kommer att falla hårt.

Jag uppger här tre exempel:
  • Robotar för serieproduktion och reservdelar till densamma.
  • Skärstål och reservdelar till svarvar och andra CNC-maskiner.
  • Elektronikkomponenter såsom processorer, IC-kretsar med mera.

Föreställ er nu en typisk produktionshall av vad som helst. Bröd? Plastdetaljer? Matförpackning? Bilproduktion? Charkuteri? Tvåltillverkning?
Ja.. vad som helst.

Föreställ er nu vad som händer när de tre nämnda exemplen ovan uteblir.
Visst det finns lager hos grossister och återförsäljare ett tag. Men ta nu ... säg... två år framåt i tiden när alla dessa lager sinat. Vad tror ni händer?


Den som tror att sanktionerna inte har någon verkan, har ingen aning om vad det verkligen handlar om, och vilka tidsspann det handlar om.

Frågan är också vilka andra länder som fortfarande gör affärer med Ryssland.
Tror mycket handel sker däremellan nu när det öppnar ett gap och möjligheter tas till vara.
Hur ställer sig egentligen Kina mot Ryssland gällande handeln?
Citera
2022-07-24, 13:02
  #119
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WriteMasterTM
https://www.youtube.com/watch?v=EptKPpDFUv0
Alexander Mercouris
Ukraine Kherson Attack Fails; EU Retreats on Russia Food Oil Exports; Ukraine Accepts Putin Demands

De odugliga ledarna i EU har insett att de är triggerhappy PK-idiots som skjutit sig själva i foten på många sätt med sina egna sanktioner. Och nu försöker de antagligen smyga med sin reträtt. Hade de lyssnat på pappa Putin så hade de inte kört igång sina idiotiska sanktioner.
Och PK-media rapporterar som vanligt inte alla detaljer i det nya sanktionspaketet och vissa delar är hemligstämplade, men de blåser upp exporten av spannmål via hamnar i ukraina. Och de blåser upp stoppet för export av ryskt guld. Och hyschar alla reträtter i sina egna sanktioner.

Snart borde priserna gå ner på drivmedel och livsmedel efter det senaste sanktionspaketet, som stoppar export av ryskt guld, men som samtidigt försöker smyga med att EU lättat på en massa sanktioner mot ryssland.
Bland annat bränsle, konstgödsel och jordbruksprodukter och betalkanaler, transporter och försäkring av sådant.
Under förutsättning att det stämmer, det som rapporteras i videon.
Dvs sådant som skapat höga drivmedelspriser, livsmedelspriser, el-priser, inflation och risken att frysa ballarna av sig i vinter.

Ryssland exporterar nästan dubbelt så mycket vete som ukraina.
Ryskt vete, bränsle och konstgödsel har varit stoppade pga av sanktioner.
Och världens fattiga länder låter sig inte påverkas av NATO-propaganda och stortrutade EU-politiker och menar på att det är EU och US som skapar problem med livsmedel, konstgödsel och energi för dem med sina sanktioner mot ryssland.
EU och US känner väl pressen på sig att lätta på sanktioner för att inte förlora allierade i de länderna. Annars går de med i föreningen Putins vänner, och dumpar allt NATO-samarbete. Men allra mest pressen att reparera den skada de gjort på västvärldens ekonomi, och mot sina väljare som snart gör revolution och hänger politikerna högt.

Så vem är det som kryper till korset ?


Det finns bra information på youtube, bland annat ovanstående snubbe och hans polare som också heter Alexander, de har ett par olika kanaler i sitt eget namn och Duran. Bättre info än svensk PK-media.
Och "Military summary" som visar med kartor att ryssarna går framåt, men mycket långsamt.
Vi får väl se hur det går med den ryska exporten. Hela jävla landet skall avskärmas tills de lämnar Ukraina! Opålitligt skitland, ena dagen lovar de fri lejd för export av varor "vete osv" från Ukraina, nästa dag bombar de hamnstaden.. INGEN LITAR PÅ RYSSEN! Tillsammans är vi starka.
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2022-07-24 kl. 13:04.
Citera
2022-07-24, 13:52
  #120
Medlem
Att det påverkar kriget åt rätt håll vet vi ju inte. Oavsett så är väl frågan hur det påverkar Sverige och om de hinner bomba oss innan Ryssland kollapsar. Man ska nog inte underskatta sin motståndare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in