2022-07-23, 20:25
  #187045
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Här råder dock redan krig. Informationskrig. Ingen är öppet för något och det är sånt brutalt hat som råder.
Det är en oprovocerad invasion, där Ryssland anfallit sina fredliga grannar. De våldtar kvinnor, skjuter mot sjukhus och mördar civilbefolkningen. Om du haft fredliga vänner som mördats och våldtagits så hade du säkerligen inte varit på gott humör och "öppen för lite snaskig debatt". Det är begripligt att ryssarna utsätts för ett brutalt hat.
Citera
2022-07-23, 20:28
  #187046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svartellervitt
Tur att man inte bor granne med dig.
Du hade bara beundrat inbrottstjuvarna medan de begått inbrott i min bostad.

Jag hade gärna gjort ett byte med ditt liv, att blunda för allt verkar faktiskt praktiskt.
Hoppas du inte har en dotter.

Bullshit. Du verkar vara en tönt. Sverige är ju invaderat just nu av flera miljoner främlingar, vad har du gjort? Dödat några?
Citera
2022-07-23, 20:30
  #187047
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Hahahaahahahahahahahahahahah!
Du borde uppträda som standup! Du är för lustig och imponerande att du gått på och tror på all Ukrainsk propaganda..
Kul att du påstår att Ukraina aldrig har hindrat rysk export när de faktiskt har gjort det genom att kräva mer sanktioner mot Ryssland...

Ukraina ligger inte bakom sanktionerna . Nu övervärderar du Ukraina . EU samt USA ligger bakom sanktionerna Detta eftersom Ryssland brutit mot avtal och kontrakt och visat sig vara en i synnerhet opålitlig partner . I den civiliserade världen kallas det konsekvens . Ungefär samma sak som när du ljuger här och vi rättar dig . Skynda dig nu att göra revolution så att Putin och hans anhängare inte fortsätter äta sig mätta på din bekostnad
Citera
2022-07-23, 20:30
  #187048
Medlem
Opaques avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BMC64
Ja det va kul å se när Putin ser ut som han har en pinne i röven, medans han väntar i en minut på att att Erdogan ska ge honom audiens,, i sanning ett tecken på vänskap

Han var definitivt inte van att dela rum full med fotografer och nyhetsfolk som kör upp 20 kameror i nyllet på honom. Welcome to the free world Mr. Putin
Citera
2022-07-23, 20:31
  #187049
Medlem
donald12s avatar
Film av orchernas ammunitionsdepå i Horlivka när det smäller....

https://youtu.be/ClazA-hCzVk
Citera
2022-07-23, 20:32
  #187050
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ADHDekonomisten
Hur var det med Biolabben nu igen? Varför ska den där svenska kändisen Wallenberg alltid ha ett finger i syltburken? Vad gjorde han i Ukraina? Varför flyttade ni Biolabben till Sverige.

Vet svenska folket om att Ukrainas Biolabb flyttades dit? Har ni frågat Svenska folket om dom vill ha Ukrainas Biolabb i Sverige? Intressant det där. Mjaa....
Jag noterar att du inte kommer med någon som helst källhänvisning. Det blir ju lite konstig debatt när man bara drar olika påståenden ur en hatt. Men jag kan göra samma sak!

Hur är det med att ryska män är underlägsna egentligen? Varför måste ryssarna alltid se till att de har ledare som trycker ner sin penis i halsen på dem? Så fort de har möjlighet, ser de till att suga av nån ny despot som har nya territoriella krav och påstår att hela världen är emot dem. Varför gör ryska män så? Har ni frågat ryska män varför de suger av sina ledare så fort de får möjlighet?
Citera
2022-07-23, 20:32
  #187051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Ukraina uppfyllde inte villkoren på långa vägar samtidigt som både Tyskland och Frankrike skulle ha motsatt sig det som de gjorde tidigare med Bukarest-resolutionen 2008 som var en kompromiss.


Washingtons mål har varit att försvaga Ryssland. Framkommer tydligt i div. publikationer den senaste tiden.


Två dokument presenterades för både NATO och Washington före jul. Man valde att avfärda Rysslands säkerhetsanspråk.


Hotet var verkligt och man hade utan tvekan riskerat att både Donets och Luhansk hade attackerats och med det orsakat befolkningen där stor skada.

Två dokument som presenterades för Washington? Eftersom konflikten rör Ukraina borde de ha presenterats för Kiev. Varken NATO eller USA har mandat att göra överenskommelser över andra länders huvuden. Och har Ryssland säkerhetsanspråk som påverkar grannländerna får de väl verkligen se till att prata med grannarna. Fullkomligt horribelt att vilja prata med USA om hur Ukraina ska styras.

Jag antar att du skulle vara bekväm med att Putin och Biden diskuterade Sverige och kom överens om att Sverige ska gå ur EU och passunionen med de nordiska länderna och samtidigt skriva ett vänskapsavtal med Ryssland? Vad svenska politiker och svenska folket tycker spelar ingen roll? Ok för dig?
Citera
2022-07-23, 20:34
  #187052
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ADHDekonomisten
Aha så den klassiska NATOtrollsvisan alltså? Våldtäkter, sjukhus och mord? Jaja.
Den ryska armén befinner sig bevisligen i Ukraina. Menar du att ukrainarna skjuter på sina egna sjukhus och att ryssarna bara är där för att plocka blommor?
Citera
2022-07-23, 20:34
  #187053
Avslutad
Nu har ryssarna satt ihop flera nya bataljoner och börjar få upp farten. Ukraina förlorar nu mycket mark.

Hur mycket mark har Ukraina tagit tillbaka? Ca 0 km2 va?
Citera
2022-07-23, 20:35
  #187054
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Grundproblemet är att Ryssarna skjuter och sänker Ukrainska skepp med Spannmål. Samt att de plundrar ukraina på spannmål.

Ryssarnas export av soannmål har ökat från 30 till 50 miljoner ton i år tack vare plundring.

Det finns ingenting som rättfärdigar dessa brott.

https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1549648331244199936?t=ONiiGd9f8aXaHr35cYb6wA&s=19

https://www.reddit.com/r/RussiaUkraineWar2022/comments/w5jz62/russia_will_bring_harvesters_from_the_occupied/
Citat:
Russia will bring harvesters from the occupied Crimea to the occupied Kherson and Zaporizhia regions - to steal the Ukrainian harvest According to the Russian media, at least 85 units of agricultural equipment will be restored in Crimea in order to be "handed over for harvesting."

Först tar dom John deere tröskor och skickar dessa till tjetjenen där dom inte startar. Nu måste dom ta traktorer från Krim för att kunna skörda och stjäla ännu mer spannmål. Maken till svagbegåvat folkslag har man aldrig hört...
Citera
2022-07-23, 20:37
  #187055
Medlem
barkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hemvandaren
Jo, jag vet att engelska kan bara klurigt. Men den här ganska grundläggande engelskan är inte ens lite klurig för mig efter åtta år på creative director nivå i London, se mitt nick.

US Treasury lyfter sanktioner i Sanctions list updates, något kan läggas till, uppdateras eller tas bort. Ingen annan stans. General licenser är som sagt förtydliganden och en generell lisene för att undvika missförstånd och onödiga tillståndsansökningar.

Undantagen som nämns i ett GL, är tex om en sanktion i EO är bred, vi kan säga ”defensive machinery”, men det finns en hel massa däri som även behövs för sjukhusen, då listas sakerna till sjukhusen i ett GI.

Som gödsel, medicin och annat som aldrig haft sanktioner i det här fallet.


Vi pratar inte om varandra och det finns liksom inget att agree to disagree’a. Gödsel har inte varit sanktionerat. End of story. Om du vill fortsätta hävda detta in absurdum så är det väl bara hala fram ett dokument där det står att från och med x/x är gödsel sanktionerat, kan ju inte ens vara lite krångligt om det var sant.

Edit:



Då har jag en fråga. Det där stod ju GL6A, 24 mars. Det var då du och de obskyra nyhetssiterna började skriva om det.

Men EXAKT samma formulering var ju i GL6, den 24 feb, menar ni att de togs bort BÅDE 24’e feb OCH 24’e mars? Så ni har två datum de togs bort, men ni kan efter hur många försök inte säga när de infördes?

Sanktionerna hotade väst med redan innan Ryssland gick in i Ukraina. Det var inget blankt papper man började kladda på i efterhand.

"How much fertilizer does US import from Russia?

The U.S. imports approximately 96% of the nation's potassium fertilizer from Russia, including 1 million short tons per year, according to Michigan Potash & Salt Company.

In 2019, the U.S. imported roughly $299.4 million in phosphate fertilizer from Russia, making it a total of 729,288 metric tons, according to Progressive Farmer.

In 2021, the U.S. imported $1.28 Billion of fertilizer from Russia, according to the United Nations COMTRADE database on international trade. "

https://eu.usatoday.com/story/money/economy/2022/03/11/us-sanctions-russia-biden-order/7000099001/

https://m.economictimes.com/news/international/world-news/us-carves-out-mechanism-for-insulating-russian-fertilizer-exports-from-sanctions/articleshow/90577961.cms

https://investogist.com/usa-eases-sanctions-on-russian-agricultural-products-including-fertilizers/


Dokumentet i fråga lyfte sanktionerna på just det som nämns i det.

I princip alla allierade med USA hade samma sanktioner men USA lyfte sina. Flera länder i Sydamerika "bad om lov" för att få lyfta de sanktionerna p g a risken för matbrist.

USA har lyft väldigt många av sina för de går helt enkelt inte utan. De är övriga länder som får ta den smällen när den kommer på riktigt.




(d) Effective March 24, 2022, General License No. 6, dated February 24, 2022, is
replaced and superseded in its entirety by this General License No. 6A."


Översätt gärna det ovanstående till svenska för oss alla.

Det stycket är ganska tydligt och bevisar att du har fel.
Citera
2022-07-23, 20:38
  #187056
Medlem
Opaques avatar
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Snart dags för 3dje Tjetjenska kriget?

https://www.express.co.uk/news/world/1644374/russia-news-vladimir-putin-chechnya-jihad-kadyrov-ukraine-war-update

HOPP-SAN

Nu är det riktigt bök i grisstugorna runtomkring Ryssland. Man får hoppas att Överstegalten får ett huvudvärk till. Säga vad man vill om Tjetjenien som statsbildning. Men en fiende till en fiende är alltid bra ur tredje parts perspektiv
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in