Citat:
Ursprungligen postat av
HeavensDevils
Esbjörn har såväl före som efter MUFen uttryckt att han kände pressad och tjatad på av Ebba. Han har även skrivit det i en inlaga.
Detta är fakta som man kan välja att blunda för om man vill. Det gör det dock inte mindre sant, i den verkliga världen, även om ni är några integritetslösa som tycker det.
Han har påstått detsamma om sina egna advokater och fullmaktshavare. Han har återkallat samtliga fullmakter för att på uppmaning genast skriva nya. Hans ”vänner” samarbetar för att få honom satt under förvaltning samtidigt som de orsakat att han nu har pågående tvister i snart sagt samtliga rättsliga instanser.
Han kommer att få betala straffavgifter för att ingen av dessa
”fulmaktshavare” som skulle hjälpa honom med myndighetskontakter och ekonomi har informerat om att man ska betala skatt på fastighetsförsäljningar. Det hade ju minskat storleken på kakan oacceptabelt mycket.
Hela tvisten kommer att resultera i att husaffären kommer att anses genomförd enligt alla lagens krav, däremot kommer Esbjörn Bolins pengar vara i andras fickor medan han själv kommer att leva resten av sitt liv med en miljonskuld till skatteverket.
För är det något hans favoritombud, Binninge, är bra på så är det att undanhålla samhället tillgångar och samtidigt förse sig själv med andras.
Bolins har gett en guldkant till pensionen åt alla sina ”
fulmaktshavare” men kommer själv att dö utblottad.