2022-07-14, 07:41
  #5377
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rektangel
Du borde nog först ta reda på vilken religion som dominerar i Etiopien innan du skriver.

GMs mamma sägs bära hijab.
Citera
2022-07-14, 07:44
  #5378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Abetterworld
Om den åldersbedömning som görs tyder på en ålder som är 15 och över kan han sättas inför domstol, men straffet blir begränsat till inlåsning på ett LSU-hem under SiS. Den blir förmodligen inte långvarig varvid om inte åklagaren har yrkat på utvisning VILKET han borde göra samtidigt som migrationsverket helt enkelt upphör med att tilldela uppehållstillstånd. Det är ett privilegium att få stanna i Sverige, inte en rättighet varvid hela tjocka släkten skickas hem. Det finns inga problem med i att åka till Etiopien. Den absoluta största delen av Etiopien går att leva i.

Om nu Etiopien är ett så bra land att bo i, vill man då skicka dit förövaren+familj utan annat straff först?

Bäst vore väl om han först ges ett kännbart straff, kanske i Etiopien om det var möjligt.
Citera
2022-07-14, 07:48
  #5379
Medlem
lucyskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marie-Antoinette
Helt rätt!
Som i Sverige då?

Det har väl tjatats om hårdare straff i Sverige länge, och har även börjat att genomföras....."Ungdomsrabatten" är borta, mord ska vara 18 år, minst om inte livstid m.m.

Ja, precis.
Sverige blir allt råare och i takt med att detta sker kommer förmodligen också straff bli allt hårdare.

Om 100 år kommer förmodligen någon tror sig vara smartare än andra men från något annat land hävda "Titta på Sverige, dom har hårda straff och ändå har dom hög brottslighet. Hårda straff fungerar inte.".
Citera
2022-07-14, 07:51
  #5380
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Utvecklingsstörning om det är vad han har tillhör inte psykiatrin utan "habiliteringen" då det inte är medicinskt egentligen utan mer miljön/skydda omgivningen.
Jag är ganska säker på att psykiatrin kommer ha hand om eventuell psyk-medicinering, resten hör till Hab (som du säger). Inte för att utvecklingsstörning inte skulle vara medicinskt utan för att "behandlingen" är socialpedagogisk...
Citera
2022-07-14, 07:51
  #5381
Medlem
ondska , ren ondska är det som utsätter våra barn för detta , den här stackars barn mentaliteten som pk utsätter oss för på alla nivåer i samhället o vurmandet för svartskallar är inget annat än ren onska.
Citera
2022-07-14, 07:54
  #5382
Medlem
lucyskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ToreSkog
Straff är väl skitsamma, för mig är det viktiga att de görs ofarliga eller att man har råd att förvara dem tills de blir gamla och harmlösa ur ett fysiskt perspektiv.

Jag menade inte att ta ställning varken för eller emot hårda straff. Ville bara problematisera ställningstagandet "Hårda straff skapar hårda samhällen". Det kan likväl vara som så att hårda samhällen leder till hårda straff och jag tycker mig se att detta förbises helt av väldigt många, även av sådana som titulerar sig med titlar som "forskare" etc.
Citera
2022-07-14, 08:00
  #5383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BrainOfSheldon
I normalfallet? Ah ... du menar när polisen plockar in kids som klottrat, smashat sönder lite fönsterrutor, rökt en joint, eller kallat läraren för jävla hora och vält en bänk?

För du kan inte på allvar tro att det är det normala att köra hem en gigantisk tonårskille hem till ensamstående mor och ett gäng småsystrar en kvart efter att han begått en brutal överfallsvåldtäkt på ett litet flickebarn och torterat henne till oigenkännlighet och nära död?!

Beslut om omedelbart omhändertagande enligt 6:e paragrafen LVU var underskrivet innan nyheten ens nått tidningarna. Det är helt självklart. Det säger sig självt.

Polisen har sagt att grabben inte är frihetsberövad. Kan han vara omhändertagen då?
Citera
2022-07-14, 08:00
  #5384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wetske
Om nu Etiopien är ett så bra land att bo i, vill man då skicka dit förövaren+familj utan annat straff först?

Bäst vore väl om han först ges ett kännbart straff, kanske i Etiopien om det var möjligt.
LSU är inte så mycket av ett straff utan mer av inlåst förvaring för kriminella ungdomar i 15-17 års åldern. Etiopien går att leva i för familjen, men de får inga bidrag som i Sverige. Den rättigheten har de förverkat. Dags för dem att åka hem.
Citera
2022-07-14, 08:00
  #5385
Medlem
CharlieDaGamas avatar
Träffade en person i ledande position på insatsstyrkan i Stockholm. Han berättade att vid 95% av alla tillslag som görs så är det 1/2/3 generationens invandrare som är huvudmisstänkta. Han beklagade sig över att det finns ett problem runt det som man inte får belysa och lyfta, och att han med flera börjar tröttna på situationen och oroas över framtiden.
Citera
2022-07-14, 08:01
  #5386
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ang_rita
Soc hinner inte med. De har för många såna här missfoster att försöka hålla reda på.

Politikernas fel ja. Man har importerat för många bidragstagande vänsterväljare. Fortsätter det kan vi aldrig få någon ordning på Sverige igen.

Soc har alltid varit komplett odugliga. De väljer oftast alltid den enklaste och dummaste vägen för att lösa svåra problem.

Men ja, huvudproblemet är ju att Sverige släpper in blattar och negrer i landet. Det är väldigt, väldigt många som måste skickas ut med omedelbar verkan.
__________________
Senast redigerad av Tuor 2022-07-14 kl. 08:11.
Citera
2022-07-14, 08:04
  #5387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akrylforlibbad
Det mest upprörande med det här fallet är att det var en neger som skändade en arier. Sådant är oförlåtligt. Adolf skulle rotera i sin grav om han visste hur illa ställt det är med dagens Sverige.

Nej. Det mest upprörande är att vi importerar människor från länder som betraktar oss svenska kvinnor som smuts.
Det mest upprörande är att vi importerar människor från länder där man har helt andra värderingar och där kvinnor som "uppför sig" som svenska kvinnor betraktas som värdelöst smuts, fria att göra vad man vill med.

Det mest upprörande är att vi svenskar uppfostras till att vara snälla mot allt och alla.
Redan i förskolan drillas vi till att bli det. Barn får lära sig att SD är onda och att sanningen om patriarkala kulturer är att vara fördomsfull.
Så vi uppfostrar våra svenska barn till att lita på ALLA.
Alla människor är goda.
Och sedan släpper vi in människor med sinnesstörda patriarkala värderingar i de här barnens värld och hoppas på det bästa.

Jag vet inte hur många svenska tonårstjejer som får höra att dom är horor och att deras föräldrar aaaaaldrig skulle tillåta dom att gifta sig med en svensk tjej. Men att dejta hemligt går bra.
Jag vet inte hur många svenska sköra kalviga snälla svenska tonårstjejer som får höra detta.

Att utsätta svenska ungdomar för detta är upprörande.

Att anställa lärare som undervisar i hijab samtidigt som man lär ut svensk värdegrund är FÖRNEDRANDE, de som styr Sverige är såna helvetes jävla idioter.
Att höra läraren förklara varför hon bör hijab är detsamma som när invandrarkillar kallar svenska tonårstjejer för horor.
Det är exakt detsamma

Om vi behöver arbetskraft till välförden kan vi hitta den i många länder som INTE betraktar svenskars sätt att vara som haram.

Det ör inte hudfärgen på de vi tar hit som är upprörande, det är värderingarna dom kommer med som är upprörande.
Deras värderingar gör dom livsfarliga för snälla lugna svenskar med snälla svenska värderingar

Att vi importerar människor som ser ner på svenskar är upprörande.
Att vi försörjer människor som ser ner på oss är upprörande.
Citera
2022-07-14, 08:09
  #5388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
Han har väl fötts nånstans, kan tycka att ambassadpersonalen som jobbar för mina skattepengar ska eller rättare jag kräver ska ge sig ut i Etiopien och undersöka med hela hans släkt när fan han är född.

Frågan borde vara utredd, migrationsverket gör bra jobb och har samlat in information om familjen innan de beviljas uppehållstillstånd. Av någon anledning så tyckte migrationsverket att de var en toppenfamilj att låta stanna i Sverige och mångkulturera.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in