Citat:
Ursprungligen postat av
najaspajas
Titta på hur Europa och USA ser ut i dag! Tänk sen på hur det hade sett ut om Tyskland hade vunnit kriget. Det är valet mellan himmel och helvete. Alla borde kunna se att kriget fick fel vinnare.
Svårt att svara ja eller nej.
Nationalsocialismen såg väldigt mycket ut som vårt folkhem och bygger ungefär på samma principer som socialdemokratin med folket i fokus. Vad är det som säger att nationellt socialistiskt styrt Europa inte skulle tagit samma globalistvändning på 60-talet som Sverige och övriga västvärlden gjorde?
Vad hade garanterat att nationalsocialismens värderingar levt vidare och överlevt de påtryckningarna?
Iofs, utan Sovjet, Kina och ett försvagat USA osv kanske NSDAP kunnat styra ostört. Men samtidigt, socialism är socialism och fallerar alltid, oavsett om den är nationell eller internationell. Det hade nog uppstått interna stridigheter oavsett, vilket mycket väl kunnat leda till en del konflikter mm.
MEN däremot hade Europa varit fritt från icke-Européer, vilket betytt att vi förmodligen kunnat klara vilka svårigheter som helst.
Som folkslag hade vi utan tvekan haft en bättre utgångspunkt än idag och definitiv en bättre framtid. I det långa perspektivet så kommer de vita folken att vinna oavsett, men närstående framtid är mycket mörk och kall.
Får nog säga "ja, fel sida vann" trots allt.