2022-07-10, 09:13
  #8845
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer

Det största problemet med Stone är att han å ena sidan alltid hävdat att en konspiration inträffat, d v s inte att en ensam gärningsman utförde dådet. Å andra sidan har han alltid också ansett att Lee Harvey Oswald var inblandad. Vilket ju tidigare också var hela hans poäng med filmen JFK från 1991 med District Attorney Jim Garrisons person i fokus.
Det anses, liite skämtsamt, att Oliver Stone lyckades få tre saker rätt i sin film "JFK"; tidpunkten, mordoffret och platsen. Resten är ett enda längt burdust famntag med de faktiska omständigheterna.

Stone gör en film om Garrisons rättegång mot Clay Shaw, utan att ha med det enskilt viktigaste vittnet Perry Russo.
Innan Perry Russo gav sig tillkänna flera år efter mordet, hade Garrison inga som helst bevis mot Shaw. Inte heller nämns det faktum att Perry Russo aldrig hörde eller förstod att det var en konspiration på gång. Eller det besvärande faktumet att Perry Russo efter rättegången erkände att han ljugit.
Citera
2022-07-10, 14:52
  #8846
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Det anses, liite skämtsamt, att Oliver Stone lyckades få tre saker rätt i sin film "JFK"; tidpunkten, mordoffret och platsen. Resten är ett enda längt burdust famntag med de faktiska omständigheterna.
På tal om "skämtsamt", har du haft ett enda rätt i någon kritisk frågeställning här i tråden?

Citat:
Stone gör en film om Garrisons rättegång mot Clay Shaw, utan att ha med det enskilt viktigaste vittnet Perry Russo.
Innan Perry Russo gav sig tillkänna flera år efter mordet, hade Garrison inga som helst bevis mot Shaw. Inte heller nämns det faktum att Perry Russo aldrig hörde eller förstod att det var en konspiration på gång. Eller det besvärande faktumet att Perry Russo efter rättegången erkände att han ljugit.
Stones film "JFK" är inte en dokumentär, det är en spelfilm. Trots det så ligger den ljusår närmare sanningen än både WC och HSCA eller någon av de 'dokumentärer' som har producerats av MSM genom åren.

Till er som är intresserade av vad som finns bakom filmen, läs gärna:
- Oliver Stone & Zachary Sklar, JFK - The Documented Screenplay (1992)

- James DiEugenio, JFK Revisited: Through the Looking Glass (2022)
Under tiden väntar vi som vanligt förgäves på att signaturen PekkariP1 ska leverera.
Citera
2022-07-10, 20:58
  #8847
Medlem
I-van-Toers avatar
Från 2022-06-24

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Av vem? Länk?

Ett "möte" som i verkligheten ägde rum i foajén till TSBD.

Som sagt, oklart om du avser någon av länkarna nedan och i så fall vilken.

Sorry, ser nu att jag missade att ta med länken av genomgången jag nämnde.

The Destruction of Lee Oswald’s Alibi & The Invention of the Second Floor Lunchroom Encounter
http://www.prayer-man.com/the-destruction-of-lee-oswalds-alibi-the-invention-of-the-second-floor-lunchroom-encounter/

Citat:
För att vara mer precis så springer Baker förbi Truly på sin väg mot foajén, varpå Truly enligt sitt vittnesmål springer ifatt Baker upp för trapporna och erbjuder sin assist till Baker när denne ska genomsöka byggnaden.

Det beror på vilka vittnesmål man lägger mest vikt vid. Folk minns olika. I vilket fall som helst så har de sällskap inne i TSBD fram till den bakre trappan.

Citat:
Tiden det tog för Baker att ta sig från den punkt han befann sig vid tiden för det att han hörde ett sista skott, till det att han fick syn på Oswald när denne dök in i 2a våningens lunchrum, låg på ca 90 sekunder.

Stämmer. Enligt Baker alltså.

Citat:
Och det han håller i händerna är enligt Bakers första vittnesuppgifter, en Cola. Något han säger även under sitt sista förhör med W-kommissionen, varpå han stryker över det med pennan.

Stämmer. Något håller Prayer Man i handen. Om det är mer än en Cola är ju svårt att se. I vilket fall som helst så är det inte som när tanter håller ut armen för att de har en handväska hängandes i den. För det andra har jag minne av att Wesley Buell Frazier i någon intervju nämnt att LHO brukade ha uppkavlade armar även när han tog en paus. Till skillnad från mannen i högra hörnet av The Three Tramps-fotot som pratar med en polis (jag tror även att det är LHO och jag har postat om det tidigare). Men detta är ju minst en kvart efter mordet. Notera att just det där fotot ofta är skuret i just höger kant men det finns ett par sidor på nätet med hela fotot.

Citat:
Dvs, Baker träffade på Oswald i TSBD's foaje drickandes en Coca Cola, något som du mycket riktigt är inne på här ovan. Det här förvandlas först till att mötet istället ägde rum i 2a våningens lunchrum, något som slutligen förvandlades till att Oswald INTE hade en Cola i handen, endast att han stod i begrepp att köpa en Cola från lunchrummets läskmaskin.

Varför? Därför att ett inköp av en Cola tar ytterligare tid och gör det än mer svårare pressa in i en redan ytterst tight tidslinje på ca 90 sekunder.

Baker var från start inriktad på att fortast möjligt ta sig till byggnadens tak, varifrån han hade sett en flock duvor lyfta i samband med skotten. Givet att hissen i direkt anslutning till foajén endast gick till 2a våningen så var det naturligt att rusa till de två hissarna i motsatt ände av byggnaden, varav båda gick hela vägen upp till 7e våningen och trappan till taket.

Inte bara strömmen. Även telefonförbindelserna var brutna vid tiden för skotten. Vad jag vet så har skälen till det aldrig kommit fram.

Nja, enligt den slutliga "officiella" versionen så fick Baker syn på Oswald genom en liten fönsterruta i den dör som leder till ett litet "vestibule"-liknande rum vilket leder vidare in till lunchrummet. När Baker därpå rusade efter Oswald och in i lunchrummet så hade Oswald ryggen vänd mot Baker gåendes längre in i lunchrummet när Baker hojtade till honom att han skulle stanna och identifiera sig.

Att Oswald därpå ska ha köpt en Cola från maskinen är en slutsats man drar ifrån andra uppgifter.

I sin första rapport så skriver Baker att han fick syn på en man på 3e eller 4e våningen som rörde sig bort från honom varpå han gav mannen order om att stanna och identifiera sig. Varpå Truly ska ha intygat att mannen var anställd i byggnaden.

Det här förvandlas successivt till det som blir den "officiella" konfrontationen med Oswald i 2a våningens lunchrum.

När Baker några timmar efter händelserna i TSBD skrev sagda första rapport så satt den nyss för mordet på polisman J.D. Tippit gripne, Lee Harvey Oswald mitt emot honom.

Trots det så nämner Baker inte Oswald med ett ord i sin rapport. Än mindre att han med dragen pistol ska ha konfronterat honom i ett lunchrum i TSBD.

Varför gör han inte det? Oswald sitter ju mitt emot honom samtidigt som han skriver sin rapport?

Stämmer mycket bra.

Citat:
Dvs, ÄVEN om man köper Bakers tid på ca 90 sekunder så kan Oswald omöjligt ha hunnit ta sig till 2a våningens lunchrum på ca 90 sekunder.

Exakt, och lägger man Adams, Styles och Garners vittnesmål på det så blir det garanterat omöjligt.
Citera
2022-07-10, 21:05
  #8848
Moderator
Länkpost raderad.

/Moderator
Citera
2022-07-10, 21:11
  #8849
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Har du en svensk länk här?

Nej, och hade jag haft det och postat den här så hade jag säkert fått en varning.

Citat:
Har han? Var då?

Var det? Att visa att Oswald var inblandad i en konspiration bakom mordet på JFK?

Var framkommer det?

Vilka böcker då? De två viktigaste böckerna enligt Stone var Garrisons, On the Trail of the Assassins samt Jim Marrs', Crossfire.

Ingen av de två böckerna säger att Oswald var inblandad i konspirationen bakom mordet på JFK.

Tänker du på någon annan bok här?

Är inte det uppenbart? Han har alltid spenderat mest tid på LHO som möjligt gärningsman OCH andra individer ihop med LHO, men bara i ett fåtal fall vid namn och då inte som skyttar. D v s en konspiration. Men han har aldrig gått ut med ett namn på en annan möjlig GM. Jag tror som sagt inte på det första överhuvudtaget. För övrigt, nämnde ens Jim Garrison ett annat namn som möjlig GM än LHO?

Citat:
Inte under "ca 3-4 års tid", nej. På sin höjd ca 3-4 månader innan mordet bestämdes det att han kunde användas som en ypperlig syndabock.

Det öppnades upp en fil direkt av underrättelseorgan på personer som hoppade av till Sovjetunionen på den tiden, och speciellt på personer som varit inom det militära. Inte i LHO:s fall. Det kom mycket senare. Märkligt...

Citat:
Varför är det "överraskande"?

Eftersom Stone tidigare (fram tills för några år sedan) inte ville beblanda sig med den typen av privatspanare.

Citat:
Eller så är det du som är antisemit och blir lite blind för allt som inte bekräftar dig i ditt judehat?

Kan det var så enkelt?

Det har ännu en gång ingenting som helst att göra med min åsikt om judar. Däremot är det lite märkligt att ägna typ ca 30 sekunder åt en möjlighet som i särklass är det största möjliga motivet till mordet på JFK. Frågan är ju vem som hade mest att förlora på med JFK i livet? Cuba, Vietnam, Sovjetunionen, Frankrike, annat valfritt land i tredje världen eller just Israel med deras kärnvapenprogram? Svaret är enkelt och du vet redan vilken bok du bör läsa, vilket jag inte tror att du har gjort.
__________________
Senast redigerad av I-van-Toer 2022-07-10 kl. 21:19.
Citera
2022-07-11, 01:30
  #8850
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Nej, och hade jag haft det och postat den här så hade jag säkert fått en varning.
Det är ok att posta länkar om du förklarar vad som finns bakom.

Citat:
Är inte det uppenbart?
Nej.

Citat:
Han har alltid spenderat mest tid på LHO som möjligt gärningsman OCH andra individer ihop med LHO, men bara i ett fåtal fall vid namn och då inte som skyttar. D v s en konspiration. Men han har aldrig gått ut med ett namn på en annan möjlig GM. Jag tror som sagt inte på det första överhuvudtaget.
Skälet till att LHO förekommer i så mycket material är just för att han pekades ut som gärningsman och därpå tystades av en medlem av Organized Crime.

Det finns ingenting i Stones produktioner som säger att Oswald ingick i konspirationen bakom mordet på JFK.

Tvärtom.

Citat:
För övrigt, nämnde ens Jim Garrison ett annat namn som möjlig GM än LHO?
Garrison var vid tiden för publiceringen av sin bok, On the Trail of the Assassins, helt övertygad om att Oswald var helt oskyldig och att Oswald förmodligen (trodde att han) hade infiltrerat mordkonspirationen och det på uppdrag av sin 'handler' inom US Intel ("..he was probably a hero.").

Att ingen annan enskild möjlig/utpekad skytt/mördare nämns vid namn beror på att något sådant namn, med tillräckligt underlag, inte har kommit upp.

Dessutom mindre intressant. Frågan är istället vem det var som anlitade skyttarna.

Citat:
Det öppnades upp en fil direkt av underrättelseorgan på personer som hoppade av till Sovjetunionen på den tiden, och speciellt på personer som varit inom det militära. Inte i LHO:s fall. Det kom mycket senare. Märkligt...
Det innebär inte att han redan då var designerad patsy i ett mord på en kommande president, vars identitet inte var känd vid tiden för hans (fejkade) avhopp.

Det troligaste skälet till CIA's kontraspionages (Angleton - CI/CIG) agerande i relation till Oswald var att han användes som "dangle" i jakten på "Popov's mole".

Tillbaka i USA så fortsatte den bevakningen men också att han bl.a. användes av CIA i dess kampanj mot Fair Play for Cuba Committee (Castro-vänlig). Det är först ett par månader innan mordet på JFK som man kan se hur filhanteringen av Oswald indikerar hans kommande 'uppdrag' som patsy till sagda mord.

Citat:
Eftersom Stone tidigare (fram tills för några år sedan) inte ville beblanda sig med den typen av privatspanare.
Barry Ernest är betraktad som en av de mest disciplinerade och intellektuellt hederliga av de privatspanare som har publicerat sig de senaste två årtiondena. Helt i nivå med samtliga "privatspanare" som Stone tidigare har förlitat sig på. Både i spelfilmen "JFK" och nu senast, de två dokumentärerna.

Du har helt enkelt fel när du säger att Stone tror/trodde att Oswald ingick i konspirationen.

Citat:
Det har ännu en gång ingenting som helst att göra med min åsikt om judar. Däremot är det lite märkligt att ägna typ ca 30 sekunder åt en möjlighet som i särklass är det största möjliga motivet till mordet på JFK.
Problemet med mordet på JFK är just att det fanns så många mäktiga extremt våldsamma grupperingar/aktörer som samtliga hade det "i särklass är det största möjliga motivet", att det är lönlöst att spekulera enkom mot bakgrund av just, möjligt motiv.

Och ja, jag håller med om att Israel/Mossad inte på något sätt ska avföras från listan på möjliga misstänkta. Men det är en sak att hålla öppet för möjlig misstanke, men en helt annan att peka ut en hel folkgrupp utan ETT ENDA bevis för att medlemmar av densamma utförde mordet.

Det är sådant som leder till pogromer och annat skit som jag hoppas att vi äntligen har lämnat bakom oss.

Citat:
Frågan är ju vem som hade mest att förlora på med JFK i livet? Cuba,
Inte Kuba, men väl de mer än 300 000 ursinniga exil-kubaner som i JFK såg det största hindret till att återta sitt hemland från kommunisten och diktatorn, Fidel Castro.

Citat:
Vietnam,
Inte Vietnam, men väl det militärindustriella komplexet som i JFK såg det största hindret till de exempellösa vinster och karriärmöjligheter som en amerikansk militär intervention på Sydvietnams sida skulle innebära.

Citat:
Sovjetunionen,
Inte Sovjet, men väl det amerikanska säkerhetspolitiska etablissemanget som i JFK såg det största hindret till fortsatt konfrontation med 'världskommunismen' inom ramarna för det Kalla kriget och som JFK ville avsluta.

Citat:
Frankrike,
Det finns ingenting som säger att Frankrike på något sätt skulle ha något motiv. Däremot OAS och dess förgreningar inom den internationella droghandeln och antikommunismen.

Citat:
annat valfritt land i tredje världen
Som sagt, JFK var hjälte bland den tredje världens fattiga befolkning. I Afrika. I Latinamerika. I Asien.

Där fanns knappast något motiv.

Citat:
eller just Israel med deras kärnvapenprogram?
Ja, Israels kärnvapenprogram var hotat av JFK. Men också hans insisterande på att Israel skulle efterfölja FN's resolutioner och låta de ca 1 miljon palestinier som fördrevs under "Nakba" 1948 få återvända till sin mark och sina hem. Det här utgjorde i så fall ett mycket större hot mot det Israel som Ben Gurion & co ville skapa på samma palestiniers bekostnad. JFK gav även order om att samtliga israeliska intresseorganisationer i USA skulle registreras som varandes "foreign agents" precis som alla andra "foreign agents", något som i så fall skulle ha förändrat den amerikanska inrikespolitiska ekvationen i grunden och kanske därmed även USA's säkerhetspolitiska relation till Israel.

Så ja, zionisterna i Israel, USA och resten av världen såg även de i JFK det största hindret för sin fortsatta verksamhet.

Citat:
Svaret är enkelt och du vet redan vilken bok du bör läsa, vilket jag inte tror att du har gjort.
Skillnaden är att jag har läst ytterligare X hundra böcker om mordet + kontext och kan därför grunda min bedömning i ett avsevärt bredare och djupare material.

Igen, om du hittar faktiska bevis/indikationer på att zionistiska element var inblandade i mordet, säg gärna till.

Som sagt, ett hett spår är fortfarande Jack Ruby. Tips.
__________________
Senast redigerad av onopono 2022-07-11 kl. 01:35.
Citera
2022-07-11, 16:27
  #8851
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Stones film "JFK" är inte en dokumentär, det är en spelfilm.
Oliver Stone påstod emellertid att filmen "JFK" var en historielektion och att den skulle ersätta Warrenkommissionens rapport.
Filmbolaget (Warner Bros) gav ut en studiehandledning, tänkt att användas på high schools.

Oliver Stone tog ganska snabbt tillbaka uttalandet om historielektion, av tidigare nämnda och förståeliga skäl.

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Trots det så ligger den ljusår närmare sanningen än både WC och HSCA eller någon av de 'dokumentärer' som har producerats av MSM genom åren.
Problemet är ju att Oliver Stone inte leder något av sina diffusa alternativ i bevis. Inte heller debunkar han något av det bevis som ligger Oswald i fatet.
Citera
2022-07-11, 17:42
  #8852
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Oliver Stone påstod emellertid att filmen "JFK" var en historielektion och att den skulle ersätta Warrenkommissionens rapport.
Var påstod han det?

Citat:
Filmbolaget (Warner Bros) gav ut en studiehandledning, tänkt att användas på high schools.
Har du en länk till det materialet?

Citat:
Oliver Stone tog ganska snabbt tillbaka uttalandet om historielektion, av tidigare nämnda och förståeliga skäl.
Var gjorde han det?

Citat:
Problemet är ju att Oliver Stone inte leder något av sina diffusa alternativ i bevis.
Inte heller debunkar han något av det bevis som ligger Oswald i fatet.
Igen. Det är en spelfilm, inte en dokumentär.

Den filmen ledde i sin tur till JFK Records Act som stadgade att samtliga hemligstämplade dokument/bevis med bäring på mordet skulle göras tillgängliga för allmänheten i National Archives.

Hans nya dokumentär, JFK Revisited, syftar just till att fylla i de hål som finns i hans spelfilm om mordet.

Jag väntar på att filmen ska bli tillgänglig i Sverige, men läser boken om dokumentären under tiden.

Snart klar: https://www.amazon.com/JFK-Revisited-Through-Looking-Glass-ebook/dp/B09R2D7PQQ/ref=sr_1_1?crid=1A0EOLCOIYO05&keywords=jfk+revisit ed&qid=1657554066&s=digital-text&sprefix=JFK+Re%2Cdigital-text%2C283&sr=1-1
Citera
2022-07-11, 17:57
  #8853
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Var påstod han det?


Har du en länk till det materialet?


Var gjorde han det?


Igen. Det är en spelfilm, inte en dokumentär.

Den filmen ledde i sin tur till JFK Records Act som stadgade att samtliga hemligstämplade dokument/bevis med bäring på mordet skulle göras tillgängliga för allmänheten i National Archives.
Stämmer - så här skrev Washington post om det:

“JFK” sparked so much interest in Kennedy-assassination conspiracy theories that Congress in 1992 passed legislation to release all government documents pertaining to the assassination. The latest batch came out last week. More documents remain to be released, but what has come out so far has done nothing to shake the conclusion reached by all credible investigators that Oswald was the lone gunman.

Yet Stone would like to pretend otherwise. Last month — on Nov. 22, naturally — Showtime aired his latest nonsense, “JFK Revisited: Through the Looking Glass.” Stone himself pops up on camera to proclaim that “conspiracy theories are now conspiracy facts.” In truth, they remain the same old fictions — ones that, according to historian and journalist Tim Weiner, began with a KGB disinformation campaign.

Hela artikeln är förstås läsvärd så jag länkat den här: https://www.washingtonpost.com/opinions/2021/12/21/oliver-stone-just-cant-stop-spreading-lies-about-jfks-assassination/

Artikeln avslutas:
When we assess the debased state of modern America, therefore, we cannot focus only on conservative cranks. Leftist loonies such as Stone have a lot to answer for, too.
Citera
2022-07-11, 18:06
  #8854
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Att ingen annan enskild möjlig/utpekad skytt/mördare nämns vid namn beror på att något sådant namn, med tillräckligt underlag, inte har kommit upp.
Sådana bagateller hindrade ju inte Garrison. Han åtalade ju den helt oskyldige affärsmannen Clay Shaw för att ha konspirerat att mörda JFK, trots att det inte fanns några bevis på detta.
(Perry Russo eller någon annan hörde aldrig att Clay Shaw ville delta i en konspiration att mörda JFK.)

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Problemet med mordet på JFK är just att det fanns så många mäktiga extremt våldsamma grupperingar/aktörer som samtliga hade det "i särklass är det största möjliga motivet", att det är lönlöst att spekulera enkom mot bakgrund av just, möjligt motiv.
Många var dessutom sedan länge fiender och konkurrenter om makten och härligheten. Det är osannolikt att alla dessa olika gruppereringar skulle kunna hålla samman i årtionden.

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Inte Vietnam, men väl det militärindustriella komplexet som i JFK såg det största hindret till de exempellösa vinster och karriärmöjligheter som en amerikansk militär intervention på Sydvietnams sida skulle innebära.
Kennedy själv påstod i ett tal straxt innan mordet, att hans regering ökat anslagen till försvarsbudgeten med 20%.
Antalet atomubåtar av Polaris typen/klassen hade ökats från 24 till 41.
Antalet soldater i Armen hade ökats med ca 100 000 man. Etc.

Få presidenter kan tävla mot Kennedy vad gäller antikommunism. Han vägrade ta avstånd från McCarthy. Bara en så sak.
Citera
2022-07-11, 18:29
  #8855
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono

Inte Vietnam, men väl det militärindustriella komplexet som i JFK såg det största hindret till de exempellösa vinster och karriärmöjligheter som en amerikansk militär intervention på Sydvietnams sida skulle innebära.


Pekkari har ju redan tagit upp det men det kan ju vara värt att ordagrant citera vad JFK sa dagen innan mordet - om inte annat för att avslöja hur du försöker förvränga verkligheten:
In the past 3 years we have increased the defense budget of the United States by over 20 percent; increased the program of acquisition for Polaris submarines from 24 to 41; increased our Minuteman missile purchase program by more than 75 percent; doubled the number of strategic bombers and missiles on alert; doubled the number of nuclear weapons available in the strategic alert forces; increased the tactical nuclear forces deployed in Western Europe by over 60 percent; added five combat ready divisions to the Army of the United States, and five tactical fighter wings to the Air Force of the United States; increased our strategic airlift capability by 75 percent; and increased our special counter-insurgency forces which are engaged now in South Viet-Nam by 600 percent. I hope those who want a stronger America and place it on some signs will also place those figures next to it.
https://www.presidency.ucsb.edu/documents/remarks-the-breakfast-the-fort-worth-chamber-commerce

Det låter ju inte direkt som om han var det militärindustriella komplexets värsta fiende…
__________________
Senast redigerad av SnakePlisssken 2022-07-11 kl. 18:33.
Citera
2022-07-11, 21:12
  #8856
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Sådana bagateller hindrade ju inte Garrison. Han åtalade ju den helt oskyldige affärsmannen Clay Shaw för att ha konspirerat att mörda JFK, trots att det inte fanns några bevis på detta.
(Perry Russo eller någon annan hörde aldrig att Clay Shaw ville delta i en konspiration att mörda JFK.)
1. Shaw umgicks enligt ett stort antal vittnen med den officiellt utpekade mördaren, Oswald, månaderna innan mordet, något han under förhören blånekade till.

2. Shaw ringde upp advokaten Dean Andrews dagen efter mordet bad denne att företräda den för mordet gripne, Oswald i Dallas, något han under förhören blånekar till.

3. Shaw gick enligt ett stort antal vittnen och annan bevisning under aliaset Clay/Clem Bertrand, något han under förhören blånekade till.

4. Shaw hade enligt ett vittne, Perry Russo, diskuterat ett kommande mord på JFK tillsammans med sagde Oswald och den 'självmördade' David Ferrie, något han under förhören blånekade till.

5. Shaw satt med i styrelsen för CMC/Permindex i Rom, en organisation med kopplingar till CIA/OAS/Mossad och som blev utkastad från Italien för omstörtande verksamhet, där finansiering av kupp- och mordförsök mod de Gaulle ingick i verksamhet = (försök till) lönnmord på en statschef = minst sagt relevant vid en misstanke om inblandning i ett lönnmord på en annan statschef, JFK.

6. Shaw hade vid tiden för rättegången Q/CHANT Security Clearance från CIA och hade åtminstone tidigare varit en "highly paid contract agent" i samma CIA, något som han blånekade till under rättegången.

7. Garrison presenterade för säkerhets skull sitt "case" inför en domarpanel på tre domare innan han väckte åtal, givet digniteten på brottet. Domarna var helt eniga med Garrison om att hans bevisning var tillräcklig för att väcka åtal. Den här åtgärden är alltid annars något som försvaret åberopar för att skydda sina klienter mot frivola åtal, där stor skada kan åsamkas även om klienten är oskyldig och frikänns.
Så, OM nu Shaw var "helt oskyldig", varför ljög han under ed om allt här ovan?

Citat:
Många var dessutom sedan länge fiender och konkurrenter om makten och härligheten. Det är osannolikt att alla dessa olika gruppereringar skulle kunna hålla samman i årtionden.
Vem har påstått att "alla dessa" tillsammans låg bakom mordet, menar du?

Citat:
Kennedy själv påstod i ett tal straxt innan mordet, att hans regering ökat anslagen till försvarsbudgeten med 20%.
Antalet atomubåtar av Polaris typen/klassen hade ökats från 24 till 41.
Antalet soldater i Armen hade ökats med ca 100 000 man. Etc.
JFK insåg att Eisenhowers säkerhetspolitik var livsfarlig eftersom att den förlitade sig i allt för stor utsträckning på kärnvapen. JFK ville ha fler mindre "steg" att förlita sig på i en mer successiv upptrappning av en konfliktunge.

Därav ökningen av konventionella styrkor, främst i Västeuropa där Berlin fortfarande utgjorde en storpolitisk krutdurk.

Polaris-programmet var beslutat, påbörjat och nästan färdigt redan innan JFK blev president.

Igen. JFK undvek 100% konsekvent varje försök av krigshetsarna i den egna administration, Pentagon, CIA, vapenindustrin, Kina-lobbyn....det militärindustriella komplexet, att sätta in stridande amerikanska förband i de krisområden som flammade upp under hans tid som president.

100%
- Berlin

- Kuba

- Laos

- X ggr Vietnam
Samtidigt som han gav sitt stöd till alla de länder i tredje världen i "the non-aligned movement" som ville utvecklas på sina egna villkor, inte som brickor i det Kalla kriget.

- Lumumba (Kongo)

- Sukarno (Indonesien)

- Nehru (Indien)

- Nasser (Egyptien)

- Nkrumah (Ghana)

- Sékou Touré (Guinea)

Osv....

Citat:
Få presidenter kan tävla mot Kennedy vad gäller antikommunism.
Det stämmer och det ska han ha en eloge för. Det som däremot skiljer JFK från samtliga övriga presidenter (med undantag för FDR) är att han dessutom var en hängiven anti-imperialist.

Natt och dag.

Citat:
Han vägrade ta avstånd från McCarthy. Bara en så sak.
Han befann sig inte i D.C. vid aktuell tid, men det stämmer, här kunde han ha gjort mer. Förmodligen berodde det på att McCarthy var en vän till familjen.

Ser man till JFK's övriga politiska gärning så finns det exakt NOLL likheter mellan honom och McCarthy.

Noll.
__________________
Senast redigerad av onopono 2022-07-11 kl. 21:52.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in