Citat:
Ursprungligen postat av
akademikerfyllo
Bara för att man är kritisk till USA/NATO/EU så behöver man inte vara beundrare av Putin och Ryssland. Det här kriget har emellertid visat att Putin är oerhört mycket mer slipad och håller huvudet betydigt kallare än de inkompetenta politikerna i väst. För att inte tala om det gravt politiserade CIA (varit med och provocerat fram detta krig), som före detta anställda är ute och beskriver som en totalt inkompetent organisation. Då kan det bara gå på ett sätt för UA och väst i detta krig: käpprätt åt helvete.
Tyvärr håller jag inte med dig. USA gläds över att man får chansen att dränera Ryssland och sätta stopp för Rysslands ekonomi.
Kolla här:
Hade Putin varit smart så hade han avslutat kriget i Maj. Då har han fått en landbrygga och lite av Donbass samt EU skulle inte vilja gå vidare med sanktioner om gas och olja.
Nej nej. Putin ska ha allt. Han ger sig inte. Nu helt plötsligt så måste han ta reserver från Murmansk. Dessa lär inte vara duktiga på att strida då strider förekommer inte ovanför nordcirkeln.
Så Putins ego och desperathet kommer bli hans undergång. Han fixar inte det här. Nu är det även något jävla tjaffs om att Putin kräver att Litauen måste tillåta gods till Königsberg. Annars kommer Ryssland att attackera Litauen.
Lycka till säger jag bara. Om Ryssland har problem med att ta över Donbass...då kommer dom ha seriösa problem med att ta över baltländerna.
NATO kommer rent av skjuta det modernaste av det dom har och Ryssland får överleva på reserver.
Tänk ett steg till.