Citat:
Ursprungligen postat av
Pojkrumsromantiker
2. Trots att Putler sa att trupperna som slagits om Lysychansk ska få vila, kommer rySSarna att försöka använda sitt tillfälliga momentum att avancera mot Siversk. Frontlinjen vid Lysychansk halverades i längd efter att det ukrainska försvaret kollapsade - rySSarna kan mycket riktigt låta trupperna som tog staden vila och fortsätta sin offensiv mot Siversk med ett tillräckligt antal BTG:s.
3. Detta stämde. rySSarna kryper sakta men säkert fram mot Siversk från öst och sydöst, by för by. Ukraina verkar fortfarande envisas med att hålla terräng som är svårt att försvara, och har placerat en avsevärd mängd av trupper längst Siversk/Bakhmut-linjen. Jag förstår inte riktigt varför, de borde satsa allt på Sloviansk/Kramatorsk-linjen. Om ukrainska soldater skall dö någonstans så är det där. Detta eftersom Sloviansk/Kramatorsk är den absolut kritiska linjen att hålla för att stoppa rySSarnas kraftsamling i Donbas. Faller den har rySSarnas sparkat in dörren och allt mellan Dnieper och Donbas blir omöjligt att försvara. Stora, öppna fält. Inga fortifikationer, inga större städer. En dröm för artilleri och MLRS.
Tror inte rySSarna kommer anfalla Siversk från öst/sydöst utan att först/samtidigt försöka klippa av den större vägen mellan Sloviansk och Siversk. Likt de gjorde i Lysychansk.
4. Någon ukrainsk offensiv mot Izium har inte skett, och Ukraina har just nu inga större truppsamlingar placerade runt det området. De få brohuvuden Ukraina hade över Siverskyi Donets har de under föregående vecka gett upp. Möjligtvis att rySSarna börjar röra sig mer här när de behöver anfalla Siversk, alternativt Sloviansk vid ett senare tillfälle.
5. Kharkiv är just nu ett dödläge, båda sidorna försöker endast hålla linjerna. Så lite trupper som möjligt från båda parterna, ständiga artilleri-dueller.
6. Kherson kommer precis som Kharkiv att vara ett dödläge under en längre tid. Tror inte på att de trupper som Ukraina har placerat här kommer räcka till att driva ut rySSarna ur staden Kherson. Speciellt inte om de samtidigt ska hålla emot vid Siversk/Bakhmut.