2022-07-09, 23:19
  #409
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Fast kommer Svensson att bry sig? De kriminella lär bry sig

Medelsvenssons kommer nog knyta näven i fickan och kanske skriva en jättearg insändare till lokalblaskan. Men så mycket mer än så lär vi inte se. Nästa steg blir att installera gps-sonder i arslet på alla som vill köpa ett kontantkort.
Citera
2022-07-09, 23:34
  #410
Medlem
Ah shit också. Använder en del 'anonyma' betaltjänster själv. Inte för illegala skäl utan för att skydda en från exponering av alla grävande idioter som vill använda det för exponering.

Ju mer man 'goes dark' desto mer upptäcker man hur groteskt mycket hela samhället vill registrera en, i alla möjliga olika avseenden. Allt blir supersvårt och superkrångligt så fort man försöker undgå uppge sin identitet minsta lilla. Och det är inte ens en bråkdel av allt man behöver uppge som är nödvändigt för att det ska funka och vara säkert.
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2022-07-09 kl. 23:40.
Citera
2022-07-09, 23:55
  #411
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av poltergeister
Men är du på riktigt?

Fattar du inte att syftet med att övervaka vanliga svenssons/laglydiga är att få ner scopet på kriminella till ett minimum? Om du har 99 av 100 personer som är laglydiga övervakade och vet vartenda steg och ställe de är på så är det bara 1 person du behöver följa. Det är morgan johanssons våta dröm. Det är en polisstat, något som de flesta förmodligen inte är jätteintresserade av om de hade begripit det. Som ett stort jävla DDR angiverinätverk utan att befolkningen ens begriper det och dessutom automatiserat och digitalt. Genialt absolut men fruktansvärt ur integritetssynpunkt.

Så svaret på din fråga: Är staten ute efter att övervaka svenssons? Nej men de är ute efter att använda svenssons till sin övervakningsaparat. Precis som Kina.

Ich sage nein

Så staten är inte ute efter Svenssons? Då har vi det avklarat iaf.
Citera
2022-07-09, 23:56
  #412
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SMK
Medelsvenssons kommer nog knyta näven i fickan och kanske skriva en jättearg insändare till lokalblaskan. Men så mycket mer än så lär vi inte se. Nästa steg blir att installera gps-sonder i arslet på alla som vill köpa ett kontantkort.

Jo sonder i arslet låter mycket troligt.
Citera
2022-07-10, 01:05
  #413
Medlem
Rakt av dåligt. Igen prioriterar man kriminella framför hela populationen och nyttan med anonyma kontantkort.

Dålig utveckling, typiskt är detta när det kommer till integritet.
Citera
2022-07-10, 01:40
  #414
Medlem
Stackars Fredrik Federley hur ska han nu kunna leta upp nya offer och pedofiler utan att ha en bunte med anonyma kort ?
Vilket man kan tro att han har.
Undrar vad pedofilpartiet Centern tänker om detta ?
Kommer Annie Lööf att sitta och lipa för att hon mister alla svenska
och "svenska" pedofilers röster nu ?

Sedan kan det ju finnas ett stort antal (dolda) smygbögar som vill ut och smygböga
emellanåt vid hemliga möten, och att då ha anonyma kort måste ju vara mycket praktiskt, typ ?
För smygbögeri kan ju bara vara riktigt 100 % PK.
Snart kommer Gardell och Markk ut med att de brukar ha
hemliga träffar ute på stan vid Björns Trädgård,
och drar på sig apkoppor....
MSM hänger på med ett gullegull-reportage,
om gråhårige Hassan, som är nyss fyllda 17 år och lever på att sälja sex
till Mark och Jonas.
Rätt som det är så blir Hassan adopterad av Fredrik Önnevall, och de använder SVTs firmabil att
åka runt och sälja brass, koks , rolexklockor och brännvin ihop med Reinfeldts son i innerstaden.
-- Och Tilde på TV4 tycker det är sååå gulligt, för att det är bara Staten som betalar, typ...

Citat:
Ursprungligen postat av Bennybrandslang
Tror jag inte.
Svenska operatörer kan fimpa utländsk roaming på kort utan debiterar användare i samordning med resp utländsk operatör.

Det är inte tillåtet längre enligt ett EU-förläggande, att så kallade roamingavgifter är inte längre tillåtet att debitera. Detta på grund av de gigantiska räkningar folk kunde få när de varit utomlands. EU bestämde att de måste släppa igenom trafiken. Det gäller även Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av Sonny00
Åtminstone Halebop erbjuder kunden att välja om numret ska synas på sådana sajter eller inte. Vet inte hur det är med de andra.

Och när Halebop blir sålt till en kinesisk ägare, så kan de göra hur fan de vill med numrena.
Även tillåta spam-sms mm.
Dan Eliasson sålde ju ut Transportstyrelsen, typ...
Även att kineserna börjar dela ut nummer med svensk landskod +46 till kinesiska abbonnenter.
Enligt ett rättsfall i EU refererat i en datatidning så framgick det att domstolen resonerade som så att det var telefonbolaget som ägde numret. Abbonnenten kan inte äga ett nummer, utan hyr bara sitt nummer.
Därför kom den diskussionen i EU om att tillåta anonyma nummer för att telefonbolagen inte ska kunna tvinga in kunden i ett (ogynnsamt) avtal.

Nu kan man nog stoppa i ett sådant där SIM-kort avsett för data och GPS i en telefon så att den startar upp ändå. Sedan går det att koppla upp sig mot WiFi och ringa det hållet istället.
Istället för att koppla upp det som ett vanligt samtal.
Blir i och för sig problematiskt med företagsregistrerade SIM-kort, ifall företaget säljs, byter ägare eller får ett nytt org-nr eller konkursas. Så upphör tfnen att fungera.
Blir många tfner, navigeringsenheter, som åker på tippen då.
Som hamnar i Rumänien istället.
Småungarna får sitta där och klippa och bränna sönder mobiltelefonerna och ta ut kopparen.
En timlön på 12 öre ungefär, EU kommer att ha ett nytt Kongo i Rumänien...

Beträffande läckor om nummer så kan man nog anta att det kommer att letas upp och säljas nummer.
Just genom att de är registrerade så finns det ju risken att sekretessen bryts och sedan är numret ute.
Skulle de inte vara registrerade så finns det ju ingen chans att telefonbolaget står för läckan i alla fall.
Ungefär som tidningsskandalen i UK, då kändisars nummer hade läckt ut till
skvallertidningarna.
Och att bland annat att deras tfn-svarare hade hackats...

I Tyskland pågår nu en större utredning om att vänsteraktivister hade lyckats få viktiga arbetsuppgifter där de kunnat tanka ner data om kommunanställda i Tyskland, med privata detaljer, och även många högerpolitikers tfn-nummer. Även åklagare, domare, advokater och polisers privata uppgifter.
Vänsteraktivisterna har tydligen många kopplingar till flyktingsmugglingen...
Och till en del knutna till de arabiska klanerna, plus exilturkar och exilkurders kriminella affärer.
Här finns en mindre artikel om våldsvänstern i Tyskland som drabbade samman med tyska Polisen i staden Leipzig under nyåret år 2020:
https://www.dw.com/en/dont-ignore-far-left-extremists-german-police-say-after-leipzig-attacks/a-51863303
En tysk polis blev allvarligt skadad och fick opereras akut. Både stenkastning och raketer och smällare kastades mot polisen
Tyskland nämner att de har 9 000 våldsbenägen extremvänster, och att de tidvis rör sig mellan städerna Dresden och Leipzig
Extremhögern räknar in ungefär 12 000 individer i Tyskland. Men de har långa uppehåll mellan sina aktioner.

Misstänker att Sossarna och MP har klurat ut en ny skatt som de ska lansera precis efter.
En tfn-/media-/internet-skatt, typ... Det räcker inte med skatten för SVT nej...

Svensken och svenskheten ska skattas ihjäl,
Sossarnas enda paradgren....
- Vi såg det inte komma -- sade Landsfader Löfvén, så klokt så....
Citera
2022-07-10, 01:41
  #415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redoxreaktion
Det är möjligt, men det är precis så det fungerar. Men staten dribblar alltid bort vanliga människor genom att låtsas att lagar handlar om något annat än de gör. De kriminella kommer givetvis att lösa detta på något sätt, och så står Svenssons där lurade som vanligt.

Och journalister kan känna sig blåsta på att kunna hålla reda på något stort reportage med hjälp av många anonyma källor, om de inte känner sig trygga av att vara oregistrerade.

Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
Förstår vad du menar. Det är en aning svårare situation för polisen att jobba gentemot kryptede appar om vanligt folk använder det för att beställa droger. Fördelen med dessa drogtelefoner har ju varit att när polisen väl fått tag på en sådan telefon så har de även fått info om droglangarens kontaktnätverk.

Ja, fast det tycks vara ett ganska ljumt intresse från Polisens sida att rota igenom dessa telefoner.
Det är en del sådant jobb som görs, men tydligen staplas utredningarna på hög. Problemet är väl att antalet av sådana beslagtagna tfner är för många. Och att volymerna av data är för stora.

Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Jo sonder i arslet låter mycket troligt.

Per Bolund, Miljöpartiet påstås ha en tjock vibrerande buttplugg av utarmat Uran uppstoppad i arslet som är direktuppkopplad mot CIA och Pentagon i USA.
Citera
2022-07-10, 01:47
  #416
Medlem
tigerpus avatar
Härligt övervakningssamhälle Sverige håller på att bli, sakta men säkert. Annars riskerar man ju att uppröra pleberna
Citera
2022-07-10, 02:04
  #417
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigerpu
Härligt övervakningssamhälle Sverige håller på att bli, sakta men säkert. Annars riskerar man ju att uppröra pleberna

Nu kanske inte registrerade kontantkort är det värsta som hänt sedan FRA infördes.
Citera
2022-07-10, 02:49
  #418
Medlem
MyJustices avatar
Det är såklart inte bara en fråga för Sverige .
det är samordnad övervakning utav samtliga medborgare i det korrupta EU .
Mer kommer --
Citera
2022-07-10, 03:07
  #419
Medlem
Man importerar kriminaliteten sen erbjuder man lösningen som är massövervakning.
Fantastiskt!
Judens samhällsbygge är helvetet på jorden.
Citera
2022-07-10, 03:09
  #420
Medlem
-Andreas-s avatar
Har eget kontantkort, ett vardera till barnens knapptelefoner, 3st.
Undviker abonnemang främst för att jag betalar efter behov/kapacitet istället, då under kontroll.
Så hur ska detta bli som är (eller var) så smidigt att bara ligga in i bank appen o tanka på en månads tidsfrist av fria samtal osv? Vart ska man registrera sig?

Varför ska de krångla till det för barn som kanske får en hundring för att tanka mobilen med, eller som tack för hjälpen att de tex pantat sina plastflaskor?
Dumheter.
__________________
Senast redigerad av -Andreas- 2022-07-10 kl. 03:12.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in