2022-07-06, 17:32
  #805
Medlem
Trollet420s avatar
2 år med denna corona skit och ännu ingen satsning på sjukvård förutom sprut centrum
Citera
2022-07-06, 19:33
  #806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalkryggar
Eftersom hon kommer vara ytterst ansvarig så kommer hon också att behöva sätta sig in i alla uppgifter. Med IT-skandalen i färskt minne så låter inte detta bra alls. Vi har fått erfarenhet från den här regeringen att de inte klarar sina uppgifter ens grundläggande. Den första stora skandalen var Alice Bah Kuhnke som inte hade koll på sitt och ljög sig igenom sin skandal. Det visar sig att regeringen och ansvarig minister inte har en aning om var krigare som vill skära halsen av oss svenskar för att de hatar oss mer än något annat springer vind för våg på våra gator utan att Alice har en susning om var de är. Därför låter detta bakvänt att Strandhäll får allt detta ansvar.

Jag tror att många inte tror att den rödgröna regeringen har folk med kompetens nog och nu med detta valet så verkar det lida brist på personer att över huvud taget välja mellan.

Socialdemokraterna är verkligen inte ett parti i tiden. De behöver förändra det medans de kan. Att de ändå får så mycket röster beror på att en majoritet av folket ändå tror på socialismen och då finns bara Socialdemokraterna att välja. Den som nu läste detta tänker, men vänta nu inte får de en majoritet av rösterna. Nä, men de skulle få om de var ett pålitligt modernt parti eftersom majoriteten ändå tror mest på socialismen.

Jag är rädd för att kommande regeringar även dom kommer sakna kompetens. Först och främst saknar vi intelligenta politiker. Vi har åsiktsmaskiner. Utan känsla för ansvar och heder. Vad är den genomsnittliga utbildningsnivån i riksdagen? Övertygad om att McDonalds huserar mer hjärna än riksdagen.
Citera
2022-07-06, 19:38
  #807
Medlem
Whitfieldss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jagduvidom
Hon ljuger konstant och/eller är felinformerad samt kan inte betala räkningar och tycker hon är bättre än andra, knullat flest unika inom riksdagen och har en rumpa som är längre än morgan själv men han har hon också legat med. Dessutom var hon otrogen massvis så kanske det som fick gubben att slänga in handduken. Sprått springande galen men det passar väl svenska regeringen perfekt..

AS och jag har barn i samma skola. Vid skolavslutningar möten i kyrkan osv där föräldrarna var samlade dök hon alltid upp bredvid mig. Flyttade jag mig flyttade hon sig snart också. Jag kan inte tro att det var en slump. Det var strax efter hennes man tog livet av sig och framåt. Andra föräldrar som kom som par upptäckte detta intresse från henne och tyckte att jag som singel kunde gör ett `kap´. Jag har alltså aldrig pratat med henne. Det finns nämligen inte en möjlighet. Jag gillar inte `kap´. Jag har undvikit henne kontinuerligt eftersom hon är Socialdemokrat och jag något som skulle kunna kallas rasist sedan modersmjölken. Skulle aldrig kunna ha en fungerande konversation.

Hur som helst blev jag ändå ganska chockad när hon blev ihop med Den lilla Dvärgen. Men jag kan gissa att det är ett schackdrag. Hon är smart och målinriktad och hon sitter åter i regeringen. Däremot har jag aldrig tänkt tanken att hon skulle vara alkis. Hon ser alltid fräsch ut.
Citera
2022-07-06, 20:41
  #808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Märkligt att hon inte twittrat på två dagar.
Har hon vaknat än? Har ju varit ett "nazistmord" så nu borde hon kunna dra på ordentligt om SD och Breivik.. eller har hon skitit rejält i det blå skåpet och en skandal är under upprullning så hon ligger lågt (kanske tagen för snatteri på ica i visby, ordningstörning, hot mot tjänsteman eller liknande).
Citera
2022-07-06, 22:08
  #809
Medlem
vitaankans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dragan-shitfucker
Då tar vi det på mitt språk:
Hon är en gammal kärring som älskar att roffa åt sig. Jobbet skiter hon i så länge degen rullar in då hon är tungt alkad och knullar allt hon ser på fyllan.

Haha, precis så! Jag förstår ditt spåk
__________________
Senast redigerad av vitaankan 2022-07-06 kl. 22:10.
Citera
2022-07-06, 22:47
  #810
Medlem
Jag gillar Strandhäll för att hon är och förblir Morgan Johanssons tik. Vilket innebär att hon är lägre än säpo hyndan.
Citera
2022-07-06, 22:52
  #811
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av framtidaledare
Hon måste avgå. Ta sig en rejäl bläcka under Almedalsveckan och sen ställa in och skylla på sjukdom i familjen. Sparka henne!
Avgå Annika, Avgå alla!

Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Märkligt att hon inte twittrat på två dagar.
Inte så märkligt. Hon har väl belagts med munkavle, äntligen.
Citera
2022-07-06, 23:16
  #812
Medlem
Knut-Annes avatar
Jag är nog också lite skeptisk mot BiB under armen och bara en sko, det låter för bra för att vara sant.
Jag vänder mig mot alla kommentarer om hon knullar runt och att hon skulle vara ful, hon får knulla hur mycket hon vill och hur hon ser ut är irrelevant i sammanhanget, jag tycker personligen att hon ser ganska bra ut.

Värre är hennes kompetens, hon borde inte vara minister.
Magdalena verkar vilja omge sig med ministrar som får henne att framstå i bättre dager.
Citera
2022-07-06, 23:33
  #813
Medlem
Sqrbankens avatar
Annika arbetar enligt samma kultur som alla andra genomkorrumperade, skamlösa genomvidriga sossesvin. Till skillnad mot sina kollegor däruppe på toppen så hanterar hon hantverket när det kommer till mygel en aningen sämre. Dock inte lika illa som Veronica Palm vilken inte längre ens detta genomruttnaste av parti längre kunde ha kvar i finrummen.

Till Annikas försvar så tar hon inom svinstian hon verkar inom ändå tämligen blygsamma mjuktotalitära dekadenta friheter jämfört med hennes manliga kollegor på toppen. Sossejuntan är ett misogynt gubbvälde av rang oavsett vad man vill förmedla utåt. Stackarn har jue rent av behövt knulla sig upp till hennes position genom Morgan fucking Johansson av alla äckel.
Citera
2022-07-07, 00:01
  #814
Medlem
Annika S har som de flesta av oss haft händelser och trubbel som varit svåra å krånglat till livet.

Hon är säkert snäll och har troligen varit trevlig på Bommersvik

Hon är dock en olämplig person att inneha viktiga uppgifter för att lands styre,

Ibland blir jag förvånad över hur tillsättningen av ministrar går till, hur tänkte till exempel Magdalena här
Citera
2022-07-07, 00:04
  #815
Medlem
StarkMarks avatar
Annika Stranhäll är en genomrutten pissfitta. Tänk dig att du får påminnelser från Kronofogden trots att du tjänar en bra bit över 100K i månaden. Nu är jag ingen fan av Hanif Bali (kurder ska ut) men när man sett hur Strandäll medvetet missförstår när de växlat ord på twitter så ser man hur jävla genomvidrig hon är. Inte undra på att hennes man tog livet av sig.

Hela sossemaskineriet är fö en ansamling amöbor som borde, när allt kommer omkring, ställas inför rätta för vad de gjort med Sverige. Tro inte en sekund att Strandhäll, eller de andra sossarna, lever med, eller nära, det multietniska samhället som de skapat. Vidriga jävla as.
Citera
2022-07-07, 00:08
  #816
Medlem
BuckshotBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av helofin
Där har du en poäng. Man kan tappa kontrollen och som du säger är man ytterst ansvarig. Då duger det inte komma säga som Anna Johansson "det hade jag ingen aning om".
Jo det duger visst. Ett tecken på det är att det inte finns några repressalier.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in