Citat:
Ursprungligen postat av
LaVerdadTodo
Okej!! Så här:
- Min uppfattning om BBC är att de är både seriösa och professionella.
- Man har gjort ett grundligt arbete.
- Det skulle inte finnas någon mening i att publicera helt missvisande siffror. Det gör inte professionella journalister.
De redovisar svårigheter med att få fram exakta siffror men ingenstans talar man om stora skillnader.
Dessutom ligger min uppskattning ganska bra utifrån 3:1 förhållandet på skadade och döda i krigssituationer. De andra siffror flera här drar ur röven är inte ens seriösa i det perspektivet. Det skulle innebära att ryssarna haft så stora förluster att man tappat förmågan till att föra ett krig.
Ingenstans i någon rapportering finns det stöd för det. Det måste du väl hålla med om.
Jag är övertygad om att BBC har gjort ett korrekt arbete huruvida den sen i 2 omgångar av översättning de är korrekt återgiven har jag ingen aning om då jag enbart läser din översättning till svenska.
Däremot finns det inget i artikeln som ger utrymme till din tolkning.
Det står att detta är namngivna konstaterat avlidna som dokumenterats i militära begravningar som tillhör vissa delar av de reguljära ryska styrkorna.
Dessutom så nämns det att det förekommit flertal militära begravningar som inte registrerats med namn. Samt att det inte ingår övriga styrkor.
Så ingenting som ger en indikation med totalt antalet avlidna som varit engagerade av den ryska sidan av konflikten.
Dessutom så skriver de i klartext att enligt deras bedöm ing har de fått med ca hälften av de som identifierats och begravts i Rysslan i militära begravningar.
Så återigen, läs igenom texten, har du fortfarande problem med att tolka innehållet så ta hjälp av någon vuxen person alternativt din lärare på särskolan där du går.