2022-06-30, 22:07
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kraftkarl
Det kommer mer aspartam till folket då många tillverkare kommer reducera sockret och tillsätta sötningsmedel som aspartam och acesulfamkalium. Pepsi, Fanta samt Mountain Dew innehåller nu både socker och aspartam.

Åh fan, det var det jävligaste. Antar att man gör detta då sukralos, aspartam och acesulfam K är så sjukt mycket billigare.

Tydligen så hämmar de leverns möjlighet att detoxa kroppen från gifter, uppe på allt annat.
https://www.eurekalert.org/news-releases/947477

Tackar för informationen, var ju ett bra tag sedan en läsk slank ner och då kommer det förbli så 👍
Citera
2022-06-30, 22:28
  #86
Medlem
neuron-drones avatar
Både lightläsk och sockerläsk har en inkörningsperiod. Dricker bara light och det är gott. Jag teståt socker för ett tag sedan och det var så vidrigt att det inte går att beskriva. Men folk fattar inte hur äckligt det är för att de har ätit det sedan barnsben. Fattar inte varför folk vill att tjockisar ska dricka något som folk bara tror är gott, dvs socker, när lightläsk är lika gott bara man vänjer sig. Att vänja sig av med att tycka om socker är bra, då slutar man med annat socker med. Socker är ett gift.
Citera
2022-06-30, 22:39
  #87
Medlem
Thelonegunmans avatar
Självklart light/zero vad gäller läsk och tuggummi. Däremot skippar jag "lightöl" och annat liknande då det inte ska tummas med riktig vara.

Kalorier in - ut är en lättbegriplig måttstock för att sia hur magen expanderar och där är sockerläsk en total katastrof. Socker är bland det absolut värsta en människa kan trycka i sig ur en mängd hälsoperspektiv och egentligen den främsta orsaken till världens fettepidemier. Det bästa hälsoråd man kan ge en tjockis är att skippa socker och rör på dig.

Dricker Zero då och då och känner inga "cravings" efter onyttig mat. Tvärtom är det lätt att bli sockerberoende när man har en konstant tillförsel av socker. Vad är det för dumheter vi diskuterar?
Socker är ett riktigt gift för våra kroppar.
Citera
2022-06-30, 23:42
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GengusKhan

Välkommen till verkligheten. Källorna finns i tråden och tidigare länk. Att man inte hittat en kausal länk idag mellan aspartam och diverse åkommor betyder inte att det inte finns någon.


Med den logiken så kan man bekräfta vilken tes man vill. Bara för jag inte hittade rosa flygande grodor med älghorn så betyder det ju inte att det inte finns faktiskt!!!

Man får väl för helvete basera vetenskapen på bevis snarare än att anse att inversen på alla bevis är sann och därmed anse att allt som inte är bevisat sant.
Citera
2022-06-30, 23:44
  #89
Medlem
E.Alberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjackballe123
Jag förvånas like lite varje gång en överviktig person köper en cola Zero istället för en vanlig, tror de att man kan gå ner i vikt bara för de inte är några kalorier i?

Har under senaste tiden konstaterat att de faktiskt stämmer, om man kollar folk runtomkring sig på jobbet, affären eller hos någon kompis.

Vad beror detta fenomen på eller är detta en indicier som bara jag stött på i hög grad?

Mvh en snubbe som dricker ordentlig läsk om man väl ska istället för att låtsasbanta.

Är uppväxt med föräldrar som druckit mycket sockerfri läsk, så jag har i princip växt upp med att göra det. Mina problem började när jag hade lite mycket att göra en period på jobbet och det blev kanske 15 sockerfria energidrycker om dan i en månad. Föga förvånande slutade det hela i en sjukhusvistelse. Får skyhöga levervärden av vanlig "zero" läsk så nuförtiden dricker jag vanlig läsk när det ibland ska drickas läsk. Sen är jag inte så galet fet heller så bryr mig inte om kalorierna (väger 110kg).
Citera
2022-06-30, 23:45
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sittnerpajas
Har du själv läst artikeln och dess källor?

Skippar första källan då den inte talar om aspartam utan enbart diabetes och insulin.

Källa #2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5045440/ Fowler SPG. Low-calorie sweetener use and energy balance: Results from experimental studies in animals, and large-scale prospective studies in humans. Physiol Behav. 2016 Oct 1;164(Pt B):517–23.

Styrkelabbet hävdar följande:

"Ett motargument är att ämnesomsättningen hos en redan överviktig person kan vara mer benäget att reagera negativt på sötningsmedel, inte minst av aspartam – något som har observerats hos möss med ärftlig benägenhet att utveckla fetma och diabetes (Fowler, 2017)."

"Sötningsmedel som inte ger energi, däribland aspartam, har visat sig ge ett antal förändringar i variabler som är relaterade till kroppsvikten hos försöksdjur (Fowler, 2017). Här hittar vi födointag, viktförändring och fettväv."


Står det i Styrkelabbets artikel.

Tittar vi då i studien så framgår även följande: There now exists a body of evidence, from a number of investigators, that animals chronically exposed to any of a range of LCSs – including saccharin, sucralose, acesulfame potassium, aspartame, or the combination of erythritol + aspartame – have exhibited one or more of the following conditions: increased food consumption, lower post-prandial thermogenesis, increased weight gain, greater percent body fat, decreased GLP-1 release during glucose tolerance testing, and significantly greater fasting glucose, glucose area under the curve during glucose tolerance testing, and hyperinsulinemia, compared with animals exposed to plain water or – in many cases – even to calorically-sweetened foods or liquids.

"In addition, the risk of becoming either overweight or obese, among 1,250 participants who had
been normal-weight at baseline, was 93% higher among those in the fourth quartile of
AS beverage intake, compared with non-users. Among 2,571 participants who were
either normal- or overweight (but not obese) at baseline, the risk of incident obesity was
more than doubled among those with the highest ASB intake at baseline, compared
with AS non-users. This difference occurred despite the fact that ASB users, overall –
among participants for whom data from a 24-hour dietary recall were available (for the
first of two SAHS cohorts) – had consumed significantly fewer kilocalories/day at baseline."

Så trots att personerna får i sig mindre kalorier så blir de fetare än de som åt mer vilket kan vara kopplat till dess blockering av IAP och försämring av ämnesomsättningen. Se: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161122193100.htm

"A dramatic, positive dose-response relationship emerged, however, between diet soda
intake at the beginning of each follow-up interval and long-term change in waist
circumference: those who consumed diet sodas daily or more often experienced
subsequent waist circumference gains that were almost quadruple those of non-users;
intermediate waist gains were observed in less-than-daily users, among whom waist
gains were more than double those in non-users58. Increasing abdominal adiposity with
aging has been associated with increased visceral fat59, which in turn has been
associated with increased inflammation60, cardiometabolic risk61;62, and risk of type 2
diabetes60;63, depression64;65, cognitive impairment66, incidence of coronary heart
disease67;68, and mortality69;70. In fact, Després71 has noted that weight loss itself does
not constitute a sufficient goal for intervention, but rather that reducing waist
circumference and increasing physical activity and fitness may be more relevant goals
for health promotion."

"Several ironies have recurred in these animal and human studies: impact has often
been most severe in animals and humans genetically disposed to obesity and diabetes,
or concurrently on a Western-style diet, with high-fat and/or high-sugar content, or
already overweight or obese. Thus, those most at risk often fared the worst by using
LCS. In their 2013 paper, Swithers et al. sounded this cautionary note: ‘These results
suggest that the most negative consequences of consuming high-intensity sweeteners
may occur in those most likely to use them for weight control, females consuming a
“Westernized” diet and already prone to excess weight gain.’19 Another irony is that
cardiometabolic risk has sometimes escalated in LCS-exposed subjects in the absence
of significantly increased weight gain."

Så de negativa effekterna från aspartam klart överstiger de möjliga positiva effekterna man får av en reducerad vikt.

Styrkelabbets egna källa avslutar sin studie med följande:
"What we know for now is this: results from both animal studies and a number of large scale,
long-term observational studies in humans have reported significantly increased
weight gain, abdominal adiposity, and cardiometabolic risk among those frequently
exposed to LCSs
. Even after controlling for a wide range of key potential confounders,
studies in humans have found significantly increased incidence of depression, metabolic
syndrome, diabetes, cardiovascular events, cardiovascular mortality, and total mortality
among frequent users of the most-widely-used LCS vehicles – diet sodas and other diet
beverages – and these results are troubling."


Detta är ju enbart den första källan i deras artikel. Verkligen nytt lågvattenmärke, att selektivt välja delar av en studie på detta sätt är ju verkligen skamlöst. Anki Sundin är ju en uppenbar aspartam shill eller en idiot och detta var första studien av sju.

Tldr på det inlägget dessvärre.

Konsensus i forskarvärlden är att aspartam är ofarligt. Hur du väljer att tolka EN studie är inte något som ändrar på det.

Dunning Kruger så det sjunger härliga till.
__________________
Senast redigerad av kalleboool 2022-06-30 kl. 23:48.
Citera
2022-06-30, 23:50
  #91
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av E.Albert
Är uppväxt med föräldrar som druckit mycket sockerfri läsk, så jag har i princip växt upp med att göra det. Mina problem började när jag hade lite mycket att göra en period på jobbet och det blev kanske 15 sockerfria energidrycker om dan i en månad. Föga förvånande slutade det hela i en sjukhusvistelse. Får skyhöga levervärden av vanlig "zero" läsk så nuförtiden dricker jag vanlig läsk när det ibland ska drickas läsk. Sen är jag inte så galet fet heller så bryr mig inte om kalorierna (väger 110kg).

Ja dricker man 15 energidrickor om dagen får man nog räkna med biverkningar. Precis som om man drack fyra liter sockersötad läsk om dagen.
Citera
2022-07-01, 00:07
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjackballe123
Jag förvånas like lite varje gång en överviktig person köper en cola Zero istället för en vanlig, tror de att man kan gå ner i vikt bara för de inte är några kalorier i?

Har under senaste tiden konstaterat att de faktiskt stämmer, om man kollar folk runtomkring sig på jobbet, affären eller hos någon kompis.

Vad beror detta fenomen på eller är detta en indicier som bara jag stött på i hög grad?

Mvh en snubbe som dricker ordentlig läsk om man väl ska istället för att låtsasbanta.


Jag dricker aldrig vatten utan bara läsk som e Light minst 1 -2liter om dagen sen minst 20 år och har aldrig gått upp i vikt av det. Vet att det inte är nyttigt för kroppen men har svårt för vatten
Citera
2022-07-01, 00:09
  #93
Medlem
losfers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GengusKhan
Finns mängder av studier som påvisar att man blir fetare av lightläsk än socker i och med chaser effekten från artificiella sötningsmedel.

Sedan ökar det även risk för depression och autoimmuna sjukdomar mer än sockeralternativet.

Skulle aldrig trycka i mig det skräpet.

Nej det tror jag inte att det finns.
Citera
2022-07-01, 00:41
  #94
Medlem
OsloRbastFTrests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stygotius
Vad är minst dåligt tror ni? En stor snabbmatsmeny med vanlig sockerläsk, eller en stor snabbmatsmeny med lightläsk?

Naturligtvis är det med lightläsken. Ingen tror att snabbmatsmenyn "blir nyttig" bara för att man väljer lightläsk, men det är ett betydligt bättre alternativ än att ta samma meny med sockerläsk. Är ni så jävla efterblivna att ni inte förstår det ska ni kanske be föreståndaren för ert gruppboende att gå igenom saken för er, långsamt och tydligt.

Och nej, jag är inte fet (utan tvärtom väldigt vältränad) och äter överlag nyttigt, så ni behöver inte komma med den typen av personangrepp, era intellektuella dvärgar.

Kanske för några, de som behöver färre kalorier (alltså är feta), men inte för andra. Socker är inte 100% onyttigt, det ger energi som andra karbohydrater... Men det är bara väldigt kortlivad före sockercrashet kommer. Lightläsken är ju mera onyttig än sockerläsk om man ser det så att det ger inget alls, der socker ger nått iallafall.
Citera
2022-07-01, 00:51
  #95
Medlem
neuron-drones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Självklart light/zero vad gäller läsk och tuggummi. Däremot skippar jag "lightöl" och annat liknande då det inte ska tummas med riktig vara.

Kalorier in - ut är en lättbegriplig måttstock för att sia hur magen expanderar och där är sockerläsk en total katastrof. Socker är bland det absolut värsta en människa kan trycka i sig ur en mängd hälsoperspektiv och egentligen den främsta orsaken till världens fettepidemier. Det bästa hälsoråd man kan ge en tjockis är att skippa socker och rör på dig.

Dricker Zero då och då och känner inga "cravings" efter onyttig mat. Tvärtom är det lätt att bli sockerberoende när man har en konstant tillförsel av socker. Vad är det för dumheter vi diskuterar?
Socker är ett riktigt gift för våra kroppar.

Äntligen någon som förstår.

Jag har testat att leva "bättre" och då tagit bort lightläsk (har en autoimmun sjukdom eller fyra), och har aldrig märkt någon skillnad i måendet. Faktiskt påverkar de olika ätstilar jag haft inte min sjukdom alls. Enda jag inte testat är att börja äta socker.

Socker är ju till för att vi ska lägga på oss vikt innan vintern som en björn. Ju mer socker man äter desto mer vill man ha. Man blir hungrig av socker därför att det är meningen att vi ska överäta frukt när det finns rik tillgång. det handlar om att man ska ha matlust för att i tider det varit svält är det svårt att få i sig kalorier och vitaminer. Socker har ingen mättnadskänsla och ökar hungern. Framförallt som barn är det viktigt att få i sig mat, därför har vi sockersug.

Att tjocka dricker lightläsk är säkert bra, för de kanske slipper diabetes trots att de är tjocka, om de blivit tjocka på riktig mat.

Men det är triggande för vissa att tjocka ens äter, tror det handlar om det. Folk vill sätta tjocka på fasta tills de har normal vikt. Det är någon konstig avundsjuka som spökar. Att de gör något de inte behöver. På samma sätt som en rik inte behöver tio bilar.
Citera
2022-07-01, 01:06
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E.Albert
Är uppväxt med föräldrar som druckit mycket sockerfri läsk, så jag har i princip växt upp med att göra det. Mina problem började när jag hade lite mycket att göra en period på jobbet och det blev kanske 15 sockerfria energidrycker om dan i en månad. Föga förvånande slutade det hela i en sjukhusvistelse. Får skyhöga levervärden av vanlig "zero" läsk så nuförtiden dricker jag vanlig läsk när det ibland ska drickas läsk. Sen är jag inte så galet fet heller så bryr mig inte om kalorierna (väger 110kg).


15 energidrycker om dan? Vad tänkte du med?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in