Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Det är klart att det naturliga är bäst, vi har överlevt 1 miljon år på det, det kallar jag testperiod. Det konstgjorda kan vara lika bra men varför prova.
Att det finns dödligt gift i naturen vet en femåring.
Så det du säger är att det som kommer från naturen är nyttigare än det som kommer från ett labb givet att man försiktigt väljer ut de komponenter som är hälsofrämjande.
Återigen. Bara för du hinner föröka dig så betyder det inte att du lever hälsosamt. En 400 kg tjockis kan leva bra länge och hinna föda många barn innan den oundvikligen dör i förtid. Betyder det att vi borde väga 400 kg? Vi har ju ändå kört prövotid på det?
Återigen. En molekyl är en molekyl. Antingen så gör du dig till eller så har du inte gått ut grundskolan. Vet inte vilket som är värst.
Vänligen läs exempelvis följande länk eller anmäl dig till närmsta komvux.
https://www.styrkelabbet.se/aspartam/
Citat:
Ursprungligen postat av
GengusKhan
Finns mängder av studier som påvisar att man blir fetare av lightläsk än socker i och med chaser effekten från artificiella sötningsmedel.
Sedan ökar det även risk för depression och autoimmuna sjukdomar mer än sockeralternativet.
Skulle aldrig trycka i mig det skräpet.
Stuiderna som pekar på att man blir fetare av sötningsmedel är bakochfram. De har frågat människor som själva får rapportera in vilken sorts dryck de dricker.
Man har alltså frågat smala och tjocka människor vad de dricker. De tjocka rapporterar in i större grad att de dricker light-produkter eftersom de är tjocka. De drack förmodligen socker för att bli tjocka, sen går de över till light för att gå ner i vikt. Medan de som är smala/hälsosamma i övrigt inte blir feta av lite socker ibland eller fortfarande dricker socker för att de inte hunnit bli feta och ångra sig.
Resten får du gärna ge källa på. Dina egna, eller din konspiration-polares inlägg på Flashback duger icke.