Citat:
Ursprungligen postat av
LaVerdadTodo
Här pratar vi inte om att rättfärdiga något utan vi försöker få en förståelse över skeenden. Du vet orsak och verkan. Gör man si så blir det så liksom. Du har naturligtvis full rätt att helt ignorera Rysslands intressen i saken men kom inte och bli förvånad när saker händer.
Krim "gavs bort" av Chrusjtjov i fyllan och villan utan tanke på Sovjets upplösning. Och Ukraina har aldrig varit en definierad självständig stat någonsin.
Visst kan man köra över Ryssland och alla ryssar men då blir det konsekvenser. De betraktar inte saken som flum och gammal skåpmat
Återigen, Krimhalvöns moderna historia och dess strategiska betydelse för Ryssland har inte direkt varit höljd i dunkel för omvärlden tidigare.
Du sitter här och försöker tillskriva dessa allmänt kända fakta ett djup som i själva verket saknas, dessutom formulerar du dig som en besserwisser ("vad många inte begriper här är att...").
Jo, många begriper visst. Försök inte. Många begriper bättre än att mata på med tendentiös historieskrivning och senare kalla det för en omvärldsanalys.
Det är helt enkelt otillräckligt som förklaring till varför Ryssland i februari 2022 inledde en fullskalig invasion av sitt grannland. Apropå orsak och verkan alltså...