Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Dj-t osnyggt. Polisen har enligt egen utsago inte skäl för åtal, men låter ändå denne CL gå i graven som huvudmisstänkt för ett uppmärksammat kvinnomord. Om nu bevis saknas, varför kunde man inte klämt ur sig detta medan han var i livet? Inte för att jag tror att CL med sin psykiska ohälsa hade ett livligt umgänge, men några bekanta hade han förmodligen och dessa kan alltså sett honom som mördare in i det sista.
Citat:
Ursprungligen postat av
Greensky
Håller med!
Det här är som du skriver: Dj-t osnyggt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ThordOlavsson
Instämmer helt och fullt!
Fast nu behöver vi vässa hjärncellerna. Jag vänder mig framförallt mot svängningen "låter denne CL gå i graven ...". För det första måste man fråga sig: Hade polisen skäl att tro att CL skulle dö? Om inte, kan polisen inte lastas för "låta denne CL gå i graven ...".
Om CL:s död kom plötsligt och oväntat - oavsett orsak - kan polisen inte lastas. Tråkigt dock att det bara blev så.
Vi vet inte av vilken orsak CL dog. Om han dog av en sjukdom - som polisen kände till - uppstår frågan om polisen hade skäl att tro att döden skulle infinna sig typ "nu". Om polisen hade haft skäl att tro att CL skulle kunna avlida "nu", hade det naturligtvis varit klädsamt om polisen också hade avskrivet honom i tid, före avlidandet. Men om polisen inte hade skäl att tro att CL skulle kunna avlida "nu", begick polisen inget fel.
Om CL tog livet av sig, kan den utlösande faktorn naturligtvis ha varit att CL hängdes ut som Helenas baneman, men det behöver heller inte ha varit så. Dock är sannolikheten för att CL skulle ha tagit livet av sig på grund av misstanken om inblandning i Helenas död relativt hög. Men detta är ingenting som polisen kan förväntas förutse. Dessutom måste polisen göra sitt jobb.
Peter Thylén på Kalla fall säger att CL tids nog skulle ha avskrivits i fallet. Kanske var det så att det skulle ha skett nu före semestern eller lite senare i höst? Om CL tog livet av sig, var det en ren "otur"/"slump" att det skedde just nu. Hade CL "väntat" hade han inte behövt "låtas gå i graven som huvudmisstänkt för Helenas försvinnande". Men det kunde CL antagligen inte veta.
Jag betraktar det inträffade som olyckligt. Polisen skulle avskriva CL i fallet - men CL hann avlida före det. Men att hävda att polisen "medvetet skulle ha låtit CL lämna jordelivet som anklagad för Helenas försvinnande" blir bara för mycket.