Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Ukraina behöver väl avancera för att återta förlorat territorium?
Inte nödvändigtvis, beroende på hur den operativa verkligheten utspelar sig under de närmaste månaderna. Det kan räcka med att de successivt drar sig tillbaka, i små etapper, och sedan anlägger försvarslinjer på djupet där de klarar att hålla ryssen stången över längre tid.
Frankrike hade inte återtagit all fransk mark vid vapenstilleståndet 1918, exempelvis.
Däremot tror jag att det är troligt att de känner att de måste göra det, något som kan bli oerhört tufft. Mig veterligen har ukrainska mekaniserade förband tagit stora förluster, särskilt i vagnar och annan materiel. Det innebär att de troligen kommer att ha väldigt svårt att genomföra rejäla motanfall, med brigad eller kårelement.
Som jag ser det, om jag vore operativ chef i den ukrainska generalstaben, så hade jag försökt lobba för ett konsoliderande av den frontlinje man nu besitter, i grova drag. Ukraina har fortfarande tillgång till Svarta Havet, med hamnområden som kan byggas ut, och hela området norr om, nordöst om och öster om huvudstaden är ryssfritt.
Risken är att de börjar gripa efter för mycket, och successivt mister hela kakan istället.
Ryssarna har visat sig tämligen ineffektiva i det här kriget, men det finns en gräns även för vad ukrainska förband klarar av.