Citat:
Ursprungligen postat av
ksitpeks
Han verkar ha blivit tvungen att deklarera lite inkomster för 2021 iaf. 113.500:- som inkomst av tjänst.
Sist jag kollade hos Kronofogden var han skyldig 99.589:- i skatt och den skulden verkar skatteverket ha lyckats driva in.
Skulden till brottsoffermyndigheten var sist jag kollade på 111.000:- och har nu sjunkit till 107.099:-, så där har det minskat med några tusenlappar.
Så har det tillkommit en skuld på 4.384.765:- till inkassobolaget Lowell och den är lite lattjo eftersom den grundar sig på en tredskodom från 2001 rörande en fordran på 1.000.000:- som Lowell (hette då K.I.A.B.) har på JB. Hur gammal själva fordran är vet jag inte men enligt tredskodomen har han slutat betala ränta på den redan 1991, drygt 30 år sedan. Först nu har den hamnat hos Krf och med räntor vuxit till över 4 mill.
Grattis Johann !!
Hoppsan, peddot har alltså dragit på sig en personlig skuld på runt 4,5 miljoner, efter att skatteskulden på över 100 papp är betald.
Den här barnaskändaren är verkligen körd för all framtid. Man undrar ju hur många fler skulder som ligger i vassen och ruvar.
Det var nog inget lyckokast precis för den här idioten att ge sig in i tvisten mellan Esbjörn och Ebba, eller kanske snarare att skapa en tvist mellan Esbjörn och Ebba, för det var ju inte riktigt någon tvist innan peddot kom in och skapade den. Genom den outade han sig själv inte bara som den barnvåldtäktsman han visat sig vara utan också som en som försöker leva under radarn och lagens långa arm med stora skulder som han genom olika tvivelaktiga och direkt olagliga metoder försökte hålla sig undan. Men där drog han på sig en stor mängd människors uppmärksamhet, inte bara här på flashback utan även i media och helt säkert hos vissa rättsvårdande myndigheter, som t.ex. fogden. Uppenbarligen väckte det också en gammal borgernärs minne. Jösses vad han ska ångra att gav sig in i Esbjörns getingbo. Rätt åt peddot.