Citat:
Ursprungligen postat av
ebeneezer22
Du är spot on här tänker jag🤔
Finns någon slags odefinierbar mörk känsla här...obekväm tystnad...sektkänsla liksom...”vi pratar inte mer om detta nu!” Jag ger inte mkt för Helenas allierade ...töntar o fegisar hela bunten!
Polisen: Katastrof..borde JO-anmälas!
KallaFallgr. undantagen🕵️♂️
Jag har hört om vägbygge på E20 i höjd med Grevby norr om stan men jag håller nog med GW här...det stora inlandshavet Vänern..enklaste lösningen helt enkelt!
Går att lösa fallet tänker jag!
Citat:
Ursprungligen postat av
flodafloda
Dom som körde bilarna från festen måste väl ändå minnas, eller var dom också skitpackade och har minneslucka?
Jag har verkligen försökt att sätta mig in i gruppens känslor/systrarnas känslor men det är riktigt svårt då jag hade haft skuldkänslor gentemot familjen och min försvinna kompis.. Men jag tror det är liksom gruppmentaliteten och fasaden utåt, liksom att man tror att hela ens liv skulle bli förstört om man sade något, att 2 personer inte vill säga något är ju på grund av både juridiska och sociala skäl men de övriga som står bredvid tysta... det är för mig rätt svårt att greppa.. Jag tror som sagt man intalar sig så hårt att det är en okänd gärningsman! Ingen av oss! Man intalar sig själv det så många gånger att det blir verklighet! Sen tror jag vissa distanserar sig och slår bort som du säger; Vi pratar inte om det... Det var så längesen! Vem som helst kan ha gjort det etc etc.. sen finns det nog såna som vet men väljer att vara tysta för att ingen skuld ska ligga på dem, jag har inte med det att göra! Det var iaf inte jag!
Lite därför jag är inne på fall någon har pratat med denna Pernilla eller systern Ullrika.. liksom vad säger dom? Kan de inte greppa "sanningen"
För hade jag varit journalist och det var min försvinna kompis, då hade man väl grävt i det mörka? Tystnaden... Varför ingen säger något, haft full koll på alla innan och efter osv.. om man nu vill ha reda på sanningen, eller är det bara om det är "rätt sanning"
Därför man inte vill omedvetet peka ut någon utifall att "sanningen" inte är som jag vill ha den, så jag kommer inte ihåg saker som jag borde för då kanske folk tror att jag vet vem som gjorde det! Så jag minns inte vem som var nykter och körde, vem som var konstig efteråt osv.
Såg om "Veckans brott med GW och ena systern, trots att GW säger att det är någon i bekantskapskretsen så vägrar hon ta i det.. -
"Utan mördaren för mig är "ansiktslös"
Jag är även inne på att hennes sista samtal inte handla om någon taxi eller att hon skulle väcka henne, tror hon vill att sista minnet ska vara att hon var glad och positiv (sista samtalet/minnet blir vackrare då, nu tror jag inte hon vet speciellt mycket eller att samtalet handlade om något speciellt utan bara att hon efterkonstruerade det så det blev finare och att hon bad henne ta taxi för om hon hade gjort det så hade hon levt, känns bättre liksom).
Liksom det är inte så svårt egentligen.. Men som sagt gruppens medlemmar är tysta av olika anledningar, vissa är så rädda att bli indragna så jag håller omedvetet GMs om ryggen och andra som egentligen vet hur det ligger till kan inte med och säga något så här långt efteråt, men sen samtidigt, titta familjen i ögonen på ICA.... Det måste liksom vara en enorm tyngd, även om du inte var med eller har gjort något men vet vem som körde eller vilken bil det handlade om. Vem som egentligen hade dåligt alibi...
Jag håller också med GW gällande vart kroppen, det är nog Vänern liksom, lättaste utvägen stundens hetta.. det är ändå rätt svårt att gräva och paketera så ingen hund, jägare eller polis skulle hitta. Samt jag tänker att man vill nog snabbt bli av med kroppen, kan se dumt ut om det tar för lång tid innan man är hemma samt att det är ju inga proffs vi har och göra med, det handlar mycket om turen i sig..
Att polisen snöade in på fel spår i början är rätt förståeligt men ändå rätt dåligt, att de bara utgick ifrån okänd gärningsman, eller gick stenhårt på något drogspår pga av receptbelagd medicin hemma hos föräldrarna.. men sen samtidigt, det fanns ingen anledning att dessa individer skulle begå denna typen av brott, idag hade man nog utgått ifrån helt andra premisser, samma om tex Göteborgspolisen hade fått faller direkt.