2022-06-13, 20:41
  #165913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Ja Sverige är ju fantastiskt i jämförelse.
Tur att det finns shithole countries som svensk massmedia hela tiden kan fokusera på.
Du ser tydligen inte hur hjärntvätten pågår i Sverige?
Det räcker att flytta till Danmark för att märka skillnaden.

Men om du nu lider så enormt varför bor du kvar här då? Ärlig fråga.

Skulle jag må så där jävla skit över mitt land så att jag tokhatar det varför stanna? Gillar du att pina dig själv? Ha lite självrespekt och flytta.
Citera
2022-06-13, 20:41
  #165914
Bannlyst
Sent igår, ytterligare ett 36 Miljoner USD SU-34 nerskjuten.

Plus lite annat smått och gott.


https://censor.net/en/news/3347574/on_june_12_air_force_shot_down_enemy_su34_near_izy um_warehouse_of_occupiers_missile_and_artillery_we apons
Citera
2022-06-13, 20:41
  #165915
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Hur definierar man ”fredligt”?
Självklart vill inget land ha krig, utan det brukar vara slutpunkten i konflikter som inte går att lösa genom diplomati.
Ukraina är i så fall lika fredligt som något annat land, men landet har inbyggda motsättningar, och har skakats av statskupper, och våldselände i årtionden. Man har krigat mot utbrytarrepublikerna i åtta år, och det har varit blodigt med många civila dödsoffer. Detta samtidigt som man med Natos hjälpt stärkt upp sig militärt. Detta har man gjort i ett syfte, och det är knappast enbart av försvarsmässiga skäl. Man ville återta de delar som gått förlorade efter 2014. Man planerade alltså en aktiv krigshandling när man ansåg sig tillräckligt starka.
Donbasskonflikten som Ryssland gradvis kommit att bli en del av, javisst!
Ordet ”fredligt” i detta sammanhang används ganska lättvindigt, liksom ordet ”demokratiska Ukraina” och Putins ”oprovocerade”angrepp.
Den typen av ordbruk är förenklingar som syftar till att måla ut den ena sidan som ond och den andra som god. Effekten av det blir ett fördjupat hat mellan parterna.
Ett hat som leder till att det embryo till fungerande demokrati som fanns inte längre finns. Vägen tillbaka blir längre för varje dag som går, och västmakterna har en stor skuld i det.
Inget blir bättre av att dagligen sitta och spamma kommentarer om ”den psykotiske dvärgen Putler i Kreml” och liknande töntigheter.
Det gäller att släppa sargen och skåda verkligheten nu, för Ukrainas förhandlingsläge försämras för varje dag. De får vara glada om de kommer undan med att förlora Krim och Donbass.


Även om orsaken till Ukrainas upprustning är den du säger, så faller den under självförsvar. En separatistisk milis har med hjälp av Ryssland bedrivit ett lågintensivt krig i orådet, och det är helt rimligt och rätt att Ukraina försökt stoppa detta
Citera
2022-06-13, 20:41
  #165916
Medlem
Citat:
Överste Vadim Gerasimov, 36, är en av de yngsta ryska soldaterna av högre rang som hittills dött under kriget. Han var befälhavare för en bataljon från Leningradregionen. Ännu finns få uppgifter om hur han dödades, men på torsdagen hölls hans begravning i den ryska hemregionen, enligt Daily Mail.

Samtidigt uppges ytterligare en rysk överste ha dödats. Det handlar om Ruslan Shirin som var stabschef för den 336:e marininfanteribrigaden vid Östersjöflottan, skriver tidningen.

I ett inlägg på*Twitter*skriver Anatolij Stefan, ukrainsk officer, om Shirins död. Han nämner dock inget om omständigheterna kring händelsen.

”Död åt våra fiender”,*skriver den ukrainske militären.

Totalt har 52 överstar dött i Ukraina. Samtidigt sprids nya uppgifter om ryska förluster av krigsmateriel, enligt den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War,*ISW.
https://www.expressen.se/nyheter/putins-bittra-forluster-tva-nya-overstar-doda/

Slava Ukraini!
Citera
2022-06-13, 20:42
  #165917
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Vissa stödjer Ryssland för att de tror att Ryssland jagar nazister och nationalister, de har ofta en nostalgi för Sovjet och hatar USA. Det verkar gå att kombinera med judehat konstigt nog. Andra stödjer Ryssland dör att Ukraina är judar, knarkare och dekadenta västerlänningar. De är ofta nazister och antisemiter. Hur kan dessa båda grupper finnas samtidigt? Hur kan ukrainarna vara dekadenta bög-judenazister och dödsknarkarnazister allt på en gång? Har Ryssland blivit som någon sorts religion där alla läser in sin egen tro i gudomen? Som kristna som kan antingen vilja döda bögar eller förlåta alla för deras synder? Ryssland är som ett tomt skal som de som stödjer Ryssland fyller med sin egen övertygelse och illusion.

Vissa stödjer Ryssland för att de tror att Ryssland jagar nazister och nationalister, de har ofta en nostalgi för Sovjet och hatar USA”

Den kategorin består förmodligen av gamla kommunister från 70-talet. En snabbt krympande andel av befolkningen.
Judehatet är märkligt, men kan finnas i dessa grupper. De är ju emot kapitalism, och tycker att judarna har roffat åt sig så mycket att det sticker i ögonen.

”Andra stödjer Ryssland för att Ukraina är judar, knarkare och dekadenta västerlänningar.”

Det snuddar vid nazism, men nazisterna är inte heller en enhetlig grupp. Vissa stödjer nationalismen i Ukraina och andra den som finns i Ryssland. Egentligen är det ingen skillnad, utan två fraktioner med samma ideologi står emot varandra i denna brödrastrid.

Det ”judebögiga” har jag ingen koll på, men skulle möjligen kunna kopplas till Ukrainas motsvarighet till After Dark med den orutinerade marionetten Zelensky i spetsen gjorde ett dansnummer i högklackat med oklart syfte. Möjligen handlade det om att håna minoritetsgruppen kosacker mer än att slå ett slag för den homopositiva regnbågsrörelsen. Den saken måste utredas.
Ryssland är religion för vissa - och Putin är den store ledaren.
Ukraina är religion för andra där Zelensky är den store ledaren, alternativt den högste ledaren för Azov-rörelsen, men dom har en viss samsyn om grundläggande värderingar över gränserna.
Dessa båda ukrainska fraktioner kan komma i ideologisk konflikt så fort krigslyckan går i en annan riktning. Spänn fast säkerhetsbältet.

Tror att USA är mycket väl medvetna om vilka falska strängar man kan spela på här, och de vill nog som vanligt komma över landets naturtillgångar, och som lök på laxen ankra upp sina krigsfartyg i svarta havet.
Ett lagom straff till Putin (tycker de) eftersom Putin lyckades få potatisodlarna i Idaho och annorstädes att rösta på Donald Trump i stället för Hillary Clinton.
Vi lever i en väldigt konstig tid.
__________________
Senast redigerad av MacMackay 2022-06-13 kl. 20:50.
Citera
2022-06-13, 20:45
  #165918
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Vad bör målet för oss som är intresserade av detta krig vara? Vi försöker förstå vad ett önskvärt slut på kriget skulle vara. Mitt svar på detta:

Vi bör försöka nå fram till en världsordning där varken USAs eller Rysslands agerande lönar sig. Både USAs agerande, såväl som Rysslands, är faktorer som orsakat detta krig.

Vi når inte till denna världsordning om vi hjärndött hejar på USA, och vi fördömer allt Ryssland gör. Kanske, i "bästa" fall, med omfattande stöd till Ukraina, skulle det kunna slutamed att Ukraina når sina militära mål, och sedan kommer 4 krig efter det där USA våldför sig på några andra länder och motverkar demokrati i ytterligare fler länder. Det är inte önskvärt för mig.

Ett mer önskvärt resultat är att Ryssland såväl som USA får blodiga näsor, och vapenstillestånd kommer så fort som möjligt. All möjlig russofobi bör vi också minimera. Det hjälper inte för att uppnå en värld med mer dialog i om massorna går runt och tror att vi måste slåss mot Putin så han inte "återupprättar Sovjetunionen".
Fred och likvärdig "framgång" för både USA och Ryssland är mest önskvärt. Som det ser ut just nu börjar jänkarna dra öronen åt sig — de står inte som garant för ett skit. Ryssland ser inte heller ut att gå mot någon brakseger, men de kan säkert begrava den ukrainska armén om man ger dem ett år. Till ett högt pris. Det lutar lite lätt åt det.

Som jag ser det hänger allt på hur envis regimen i Kiev är. Den har avgörandet i sin hand. På något sätt verkar det som att USA börjat fundera på hur man ska kunna trixa sig ur det här med "hedern" i behåll. Det ser inget vidare ut om de uträknade ryssarna besegrar Ukraina i längden utan att Washington kunde göra något särskilt åt det.
Citera
2022-06-13, 20:45
  #165919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Även om orsaken till Ukrainas upprustning är den du säger, så faller den under självförsvar. En separatistisk milis har med hjälp av Ryssland bedrivit ett lågintensivt krig i orådet, och det är helt rimligt och rätt att Ukraina försökt stoppa detta
Ja, dom har förstås laglig rätt att inom sitt lands gränser stävja separatister.
Ser vi likadant på Turkiets konflikt med kurderna, eller mäter vi med olika måttstockar?
Citera
2022-06-13, 20:46
  #165920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag stödjer Ukraina om det är det du tänker på? Det som intresserar mig är hur personer på motsatta sidan av det politiska spektret båda stödjer Ryssland men av motsatta orsaker. Jag tycker det är motsägelsefullt (Läs mitt inlägg om det). I början var det många användare som tidigare profilerat sig på FB som vänsterradikala, socialister och kommunister (Många av dem har slutat skriva i denna tråd, kanske blev de avstängda?). Sedan kom det nazister, antiglobalister och judehatare som också stödjer Ryssland.

För att hela bunten har blivit hjärntvättade.
Vänsterradikala var så blåsta att de fortfarande trodde det var kommunism i Ryssland men de va visst fascister och då flyttade alla fascister in i tråden istället.

Men alla har ju gemensamt att de blivit lika blåsta av Ryssland. Nyttiga idiotier hela bunten.

Det är så där det blir när man är en jävla ”ideolog” man är helt verklighetsfrånvänd.

__________________
Senast redigerad av Acekorv 2022-06-13 kl. 20:54.
Citera
2022-06-13, 20:47
  #165921
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Acekorv
Men om du nu lider så enormt varför bor du kvar här då? Ärlig fråga.

Skulle jag må så där jävla skit över mitt land så att jag tokhatar det varför stanna? Gillar du att pina dig själv? Ha lite självrespekt och flytta.
Typisk hjärntvättad sosse.
Om man är samhällskritisk då måste man emigrera och då är man en landsförrädare
Vänta nu! Det låter ju precis som samhällsklimatet i ett land längre österut .
Jo jag funderar på att flytta men det blir isåfall långt från Europa.
Citera
2022-06-13, 20:51
  #165922
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Typisk hjärntvättad sosse.
Om man är samhällskritisk då måste man emigrera och då är man en landsförrädare
Vänta nu! Det låter ju precis som samhällsklimatet i ett land längre österut .
Jo jag funderar på att flytta men det blir isåfall långt från Europa.

Jäkla vad synd det är om dig. Grina mer. Livet är tufft bara skaffa lite ryggrad och göra något åt saken då istället.
Citera
2022-06-13, 20:53
  #165923
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Ja, dom har förstås laglig rätt att inom sitt lands gränser stävja separatister. Ser vi likadant på Turkiets konflikt med kurderna, eller mäter vi med olika måttstockar?

Men ingen har invaderat Turkiet. Ingen har krävt att Turkiet skall avmilitariseras. Inget grannland har ockuperat turkiska Kurdistan. Det är skillnad på att ha åsikter och att bomba barn.
Citera
2022-06-13, 20:53
  #165924
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Acekorv
Jäkla vad synd det är om dig. Grina mer. Livet är tufft bara skaffa lite ryggrad och göra något åt saken då istället.
Du kan inte bemöta argument och sakfrågan utan går direkt på känslosås och personligt påhopp.
Det räcker nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in