[quote=HejaFinland|80563191]På Twitter är det diskussioner om påståenden som detta att Ryssland har 10 gånger så mycket artilleri (Jag läste någonstans 1:40!!!).[/url]
Kan nog stämma om man bara räknar eldrör (Sovjetunionen hade ohemula mängder) men knappast om man väger in andra faktorer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Ryssland har massor med ammo i lager och har mycket tillverkning av sprängämne inom landet. Med de relativt korta avstånd till fronten så kommer de inte få några större problem med logistiken. Med andra ord så tror jag inte ryssarna någonsin kommer få slut på ammo.
Det som händer nu är ju klassiskt, alltså att den ena sidan (Ryssland) retirerar mot sina underhållslinjer och blir starkare medan den andra (Ukraina) anfaller bort från sina och blir svagare. Det förstärks ytterligare av att mycket ryskt underhåll fortfarande går via järnväg.
Citat:
Jag tycker leverans av artillerisystem från väst går förvånansvärt långsamt. Endast ett fåtal demo exemplar verkar ha nått fronten.
Det har funnits politisk tveksamhet inför att leverera tyngre system, plus att det krävs en del utbildning.
Artilleri är ju lite knepigt eftersom moderna system har så lång räckvidd att de kan användas för att nå en bra bit in i Ryssland. Det verkar som man kompromissar genom att leverera systemen men inte specialammunition för extra lång räckvidd, som ATACMS till HIMARS.
Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Är det inte så att de har ont om ammo till sina sovjetiska pjäser? I så fall kan nog siffran stämma tyvärr.
Borde finnas massor av ammunition hos de gamla Warszawapaktsländerna.
Läste nånstans att Ryssland dock har problem eftersom de gett sin lydarmé i Donbass gamla 122 mm-pjäser där ammunitionen börjar tryta. Separatisterna ser överhuvudtaget ut som de lajvar tidiga kalla kriget, eller till och med VK2.