Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Kanske inte men de behövs och hade TS använt förståndet innan pricken kom in i registret så hade denne kanske nu haft ett jobb.
Många ungdomar vill vara vuxna när de passar dem och annars ska de fortsätta räknas som det barn de är.
Jag har själv levt i snart 50 år och inte varit i kontakt med polisen förutom någon fortkörning med kamera och allmän trafikkontroll.
Jag är född med konsekvenstänk.
Ja men då hade inte TS förståndet till det och han är knappast den enda som har gått igenom en sån period. Ska vi fokusera på det som hänt som vi inte kan ändra eller fokusera på hur vi kan hjälpa TS framåt i fortsättningen?
Det är inte direkt svårt att sitta och säga till vad andra borde göra och borde ha gjort det krävs verkligen inte ett skit av en. Och det är inte där vi är nu och alla gör inte som alla andra så kanske sluta sitta på sin höga häst och göra det bästa av just nu och framtiden istället?