Citat:
Ursprungligen postat av
Pwny
Lite källor på det kanske, som du konsekvent kräver av andra.
Tittar man på Finansinspektionens eminenta rapport från april så är det drygt 50% av nya bolån som är på över 70% av inköpspriset och 75% som är på över 50% av inköpspriset.
Så datan säger att du gissningsvis är helt ute och cyklar då det går emot all logik att folk skulle ha relativt mer pengar att stoppa in i villor än i lägenheter, och om så var fallet så skulle samma individer gissningsvis låna lite till för att vinna budgivningen. Kanske rent utav är så det har gått till, att även villa"ägare" har lånat mer pengar än vad dom borde och att gemene barnfamilj tidigt i livet inte stoppat in 2.5-3m i kontantinsats.
NYA bolån ja. Men 98% av alla villor som säljs har inte nya bolån knutna till sig.
Kollade de första 10 villorna på hemnet i Täby just nu. Pantbrev mellan 10-60% av utpriset (Sen får man komma ihåg att pantbrev kan finnas utan belåning, däremot finns det inte belånade hus utan pantbrev) mao är belåningsgraderna tom lägre än pantbreven.
Såhär ser det ut i hela sthlm alltid.