Att bränna en koran är inte ett förtryck eller diskriminering utan bara ett uttryck för att man ogillar muhammedanismen. Paludan är alltså i sin fulla rätt att, i yttrandefrihetens namn, bränna denna hemska bok. För min personliga del får han gärna bränna bibeln och toran också.
Polisen ska inte stoppa Rasmus men hålla noggrann ordning på motdemonstranter och kriminella.
De ska också ge tillstånd till demonstrationen på önskad plats och inte göra som Örebropolisen och placera Paludan i ett industriområde där, för övrigt, ingen muhammedanism finns.
Danmark har yttrandefrihet och han är inte välkommen där.
Det är väl bara för alla muslimer att köpa megafoner, 1000 megafoner sabbar Järvaveckan för politikerna, och då får vi se lagändringar när det drabbar politikerna direkt.
Enligt lokaltidningen NA va Paludan upprörd över att så få hade kommit till platsen han fått tillstånd att vara på. Efter ca 20min ville han byta plats o istället åka till Varberga, ett av Örebros utsatta områden där det nu begåtts 3 mord på 9 dagar. Polisen upplyste honom då om att han får åka dit själv utan skydd från polisen då han frångår det han fått tillstånd till. Paludan hade då blivit ännu mer upprörd men stog kvar ensam i regnet 90min senare. NA slutar efter det sin bevakning.
Låter som ett mycket svalt intresse från allmänheten. Kanske kommer funka galant på Järvaveckan ändå!
Det var ett förlag trodde du uppskatta Paludan. En tidsfråga innan han blir dömd i Sverige och inte får demonstrera här heller då får han åka till Norge kanske.
Det var ett förlag trodde du uppskatta Paludan. En tidsfråga innan han blir dömd i Sverige och inte får demonstrera här heller då får han åka till Norge kanske.
Du tänker inskränkningar i svensk lagstiftning vad gäller yttrandefrihet? Vad MER tänker du att man ska förbjuda i vårt land? Gillar du Nordkorea?
Du tänker inskränkningar i svensk lagstiftning vad gäller yttrandefrihet? Vad MER tänker du att man ska förbjuda i vårt land? Gillar du Nordkorea?
Omg herregud du är galen. Sverige är en av världens mest stabila demokratier. Hur världsfrånvänd är du? Flytta till Nordkorea finns inte en enda invandrare där!
Underbart. Sverige står upp för yttrandefriheten och de former som den kan yttra sig i. Hata budskapet, älska möjligheten att alla skall få uttrycka det