Citat:
Ursprungligen postat av
Enmansdemo
Ha ha baserat på något speciellt?
Att han inte kunde ta till sig innehållet i Bodils video. Man brukar prata om svag läsförståelse, men han har svag… hörförståelse?
Tittar på tecknad film under middagen? Vuxna människor sitter vid ett bord, tittar på varandra och konverserar medan man äter. I alla fall i början av ett förhållande. Var inte det där första middagen hemma hos honom, förresten? Då bjuder man till lite extra.
Break up-samtal vid diskbänken? Dessutom som en blixt från klar himmel, efter att han gjort bort sig till 200%. Han gör slut i panik i någon slags damage control av sitt eget totala misslyckande. Hade ingenting med deras förhållande att göra.
Hans ofattbart barnsliga och egocentrerade reaktioner (verkligen 3-åring som får utbrott när han inte får glass) på Bodils känslor och tankar.
Han nämnde i något av de första avsnitten att han pratat mycket med sitt ex om varför det tog slut. Att han/de verkligen jobbat igenom det. Det har jag mycket svårt att tro. Han verkar ju inte ha förmåga till självreflektion över huvud taget. Om det inte handlade om ”hon vill skaffa barn, han vill inte skaffa barn”. Det är en problemställning hans intellekt skulle kunna greppa.
Hans bidrar till att cementera bilden av den IQ-befriade PT:n.