Citat:
Ursprungligen postat av
Alva-zin
Du vill hitta någon att avlasta alla synder på? Du är fan ond. Vad jobbar du med?
Vill och vill, jag har hört resonemanget att vissa grupper kan gynnas ur specifika avseenden av det.
Själv tycker att jag att en sådant grupp inte skulle gynnas i sin helhet då de skulle bli moraliskt förkastliga, och det är onajs.
Men rent pragmatiskt är det nog inte helt omöjligt att någon psykologisk mekanism kickar in så de får bättre självkänsla av att skylla skiten på någon annan.
Nä, själv är jag inte så ond att jag tycker att det är en så bra idé att avlasta sina synder på någon annan.
Däremot är jag av den väldigt kontroversiella åsikten att man borde avliva onda människor om de verkligen aldrig vill ändra på sig. Bättre vore det förstås om alla blev helylle, ödmjuka och trevliga med varandra, men man får nog acceptera att inte alla vill det, och då tycker jag avlivning är den näst bästa lösningen då det åtminstone ger rättskaffens folk en chans att ha det bra.