Citat:
Ursprungligen postat av
martinator
Vad har vittne med saken att göra...?
Du verkligen briljerar i dumhet.
Nu är du där ingen...
"det är inget giltigt mord - för det fanns inget vittne. Dessutom så kan man ändå inte anmäla det för offret han inte skriva något fullmakt till ett eventuellt vitten. En sådan måste man ju ha för att få göra en polisanmälan"
En fantasi är det du lever i - en FANTASI.
Avtalet var ogiltigt för att man helt enkelt inte kan skriva ett sådant avtal på det sättet.
Det hade inte spelat någon roll om det var bevittnat av 8.000 frälsningssoldater - det hade ändå inte varit giltigt. Det är återigen inte hockeybilder vi talar om utan juridik där det finns ytterst tydliga regler att förhålla sig till.
Detta är också anledning till att i princip INGEN utomstående, allra minst ebba, kände till det.
Eftersom det krävs att det registreras för att bli giltigt. Men nu var det ju inte registrerat - så varför hur skulle någon kunna känna till det...?
Kände du till det? Om inte - varför inte det? Du får det ju att framstå som om han publicerat det i varenda dagspresstidning i landet samt stortavlor i alla större städer och dessutom köpt reklamplats i TV3, 4 och 5 under bästa sändningstid.
Gjorde han det eller... har du sett en sådan kampanj i media?
När du signerar vissa papper kräks vittnen för att få dokumentet giltigt.
Sen vet jag inte hur du är ute och cyklar. Varför skulle ett mord vara ogiltigt för att det inte finns vittnen? Att testamenten, lagfartövertaganse eller framtidfullmakter kräver två vittnen för att vara giltiga har ju föga något med mord att göra.
Men du hävdar alltså att det som skrevs mellan Matz och Esbjörn inte krävde att två personer bevittnar.
Okey, jag vet inte hur avtalet mellan dom var skrivet. Har du läst det? Men Esbjörn får ju låta vem som helst ärva sin egendom. Han har inga bröstarvingar.
Om ingen kände till detta avtal, hur framkom det då? Jag visste inte ens att Marielund fanns innan denna affär. Inte heller att Matz eller Esbjörn fanns. Så nej, jag kände inte till det. Men det betyder ju inte att det är omöjligt att grannar och andra kände till att Matz skulle ärva huset.