• 4
  • 5
2022-05-21, 10:25
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JuniorDahlen
Ja.
Ok frstr. Tack!
Citera
2022-05-21, 12:44
  #50
Medlem
Du kan ju rkna ut hur lnge det tar betala av en skuld p 1 miljon om du nu inte vljer sanering,
betydligt lngre n de 5 r som en sanering tar skulle jag tro.

Ska du studera s har du vl inte under den tiden den ln du inbringar idag, utan d grs en berkning utifrn det.
Citera
2022-05-21, 12:57
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av _killah
D skulle du f betala rtt stor del.

Berknat p 37500:- i ln
- 7100:- i hyra
- 5200:- fr verlevnad.
- 1000:- fr transport(dom brukar rkna snlt)
- 1000:- i buffert.

r vad du fr behlla.

Du ska allts varje mnad betala 23000:- ca.
Vilket r ver 1.1miljoner totalt p 5 r. Mer n dina skulder. Jag skulle sledes avrda dig frn det, och istllet frska gra upp en plan med dom du r skyldig pengar.
Erbjud dig o betala 9000:- i mnaden (till dina 2 stora skulder) s har du mer pengar kvar, slipper kfm, och r mer fri.

Tnk p att du inte fr ha en fr dyr bil heller, brukar vara max ett HALVT prisbasbelopp. Annars ska den sljas innan skuldsanering blir aktuellt.

Du betalar inte mer n vad dina skulder r vid inledande och antagligen blir det procentuellt 50-65% av din totala skuld som blir terbetalt.

Du har ocks tv betalningsfria mnader per r
__________________
Senast redigerad av peckapecan 2022-05-21 kl. 13:02.
Citera
2022-05-21, 13:38
  #52
Medlem
_killahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av peckapecan
Du betalar inte mer n vad dina skulder r vid inledande och antagligen blir det procentuellt 50-65% av din totala skuld som blir terbetalt.

Du har ocks tv betalningsfria mnader per r

Du fr betala s mycket du har utrymme fr s klart, jag tror risken r stor att TS ej fr beviljad sanering med en sdan fet ln.

Kan man bli skuldfri sjlv p mindre n 5r blir man oftast inte beviljad.

Jag rknade med de 2 betalningsfria mnaderna. 23K x10 x5.
Citera
2022-05-21, 20:42
  #53
Medlem
TS, du sger att du r skyldig 1000000 och att du ska f ett arv p 350000. Fr du sedan in lite pengar frn exet s r du snart i ml. Eftersom du vill studera s kolla vad du kan f i studiemedel och s lever du p den summan under ngot r fr att testa och se om du klarar av att leva p en sn liten summa innan du brjar studera.

Nr du har ftt arvet och pengarna frn exet s gr du till en riktig bank fr att f ner rntan, med tanke p vad du tjnar s borde du kunna vara skuldfri p max 3 r.
Citera
2022-05-21, 20:46
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av byredo
Hej allihopa.

Jag sitter i en situation och jag skulle vilja se vad ni tycker.
Jag har skulder p cirka 1 mkr och tnkte ska skuldsanering. Jag har en god inkomst, har gjort Kronofogdens sjlvtest p deras hemsida och enligt svaren jag angett r det goda chanser fr att jag skulle kunna f igenom en sanering. Jag vet att det testet absolut inte r ngra garantier fr ngot s det behver ingen skriva ngot om. Jag kommer f ut ett arv p cirka 350tkr inom kanske 1-2 mnader och dessa pengar hade jag behvt till de utomlands studier jag planerat. Sedan r jag egentligen en person som verkligen vill gra rtt fr mig och det mest logiska skulle ju sklart vara att betala in dessa pengarna p skulderna jag har..

Grejen r att jag vill studera till hsten 2023, utomlands(inom EU), utbildningen r p 6 r.
Hur skulle Kronofogden stlla sig till det? Jag kan inte jttemycket om skuldsaneringar men jag vet att det bland annat baseras p inkomsten man har och hur mycket de kommer f in frn mig varje mnad.
Har svrt att se att de skulle bevilja en sanering om de vet att jag skall brja studera och drmed ha en frndrar inkomst.

Har en bokad tid med en budget- och skuld sanerare p mndag i det ln jag bor i men kanske fr tnka sig fr vad man sger till en sn, tankar om studier osv. De hjlper ju en att ska saneringen..

Tnk grna p att ha en god ton, r otroligt stressad ver denna situationen och mr verkligen skit ver att det blivit shr, allt r tyvrr inte mitt fel utan det har uppsttt situationer som gjort att jag hamnat dr jag hamnat, som drivs p sidan om, den lagliga vgen men det tar tid och enormt mycket energi och orkar inte med denna onda cirkeln ngot mera.

Tacksam fr konstruktiva tankar och ider!


"Jag r en som vill gra rtt fr mig, MEN"

D r du allts inte en som vill gra rtt fr dig. Utan du vill anvnda systemet fr att gagna dig sjlv.

Brja med att inse att den bild du har av dig sjlv inte stmmer. Det som orsakat din situation r du sjlv.
Och ta tag i det.

Dr har du min sikt om ditt upplgg.
Citera
2022-05-21, 23:44
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stegbil
"Jag r en som vill gra rtt fr mig, MEN"

D r du allts inte en som vill gra rtt fr dig. Utan du vill anvnda systemet fr att gagna dig sjlv.

Brja med att inse att den bild du har av dig sjlv inte stmmer. Det som orsakat din situation r du sjlv.
Och ta tag i det.

Dr har du min sikt om ditt upplgg.
Ls hela inlgget och trden innan du sitter bakom din ckliga skrm och yttrar dig
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in