Citat:
Ursprungligen postat av
BehindRayban
…
1. Det var mycket tuffare tag under WW2. Toppåren 1942-1944 producerades omkring 30000 stridsvagnar per år, assault guns, tank destroyers och self propelled guns ej inräknade. 10000 är ganska låga siffor med tanke på att robotar inte behöver sova och äta utan kan jobba 24/7 nonstop.
2. Du kan googla wikipedia. Där har du en listning på 15000 stridsvagnschassin varav 14000 i direkt stridsvagnsutförande. Observera att de inte räknar äldre stridsvagnar och nya så som Armata.
3. Det står på youtube att "Perun" är en tvspels testare som även gör krigsvideos i krigstider för att öka genomströmningen till tvspels analyserna. Ledsen, men det där handlar mest om att skapa tittarintresse för krigstv-spel snarare än att göra riktiga analyser.
4. Det där är bara fantasier och mera fantasier. Man kan inte bygga en analys på de där förutsättningarna. Det låter lite Goebbels 1945 liksom.
5. Det som står i filmen är i första hand fantasier utan grund. Seriöst, tror du att det skulle vara något betydande problem för Sverige att plötsligt börja tillverka Leopard stridsvagnar ifall vi ohade lust och att typ tillverka 1000 om året?, även om någon/alla skulle instifta grövsta tänkbara sanktioner så skulle Sverige klara den saken ändå, trots att vi inte har någon produktionslina för Leopard stridsvagnar.
6. Färdigflashbackat!
(1) Så ditt påstående att Ryssland kan tillverka 10,000-tals stidsvagnar om året är baserat på produktionen av helt andra, enklare och mindre, vagnar för 70 år sedan i det 50% större USSR som var en total krigsekonomi, dessutom med stöd av USA i stället för sanktioner. Har jag fattat din ekonomiska analys rätt?
(2) Hade du en källa till att Ryssland har 15,000 stridsvagnar eller inte? Det är inte andras uppgift att styrka dina påståenden.
(3) Vad gäller Perun och hans militär-ekonomiska analyser så är det helt uppenbart efter 5 minuter att han är oerhört väl insatt, helt oberoende av hans intresse för gaming. Att han håller sin YT-kanal anonym är ett förmodligen klokt beslut, givet Kremls troll- och cyberarmeer.
(4) Jag vet inte vad för analys du syftar på. Förlusterna för Rysslands kan skattas väl nedåt eftersom det finns bildbevis i mängd. Eftersom det går 3 man per vagn och ett antal är totalförstörda så kan vi räkna med 500-1000 döda utbildade besättningsmän. De måste också ersättas.
(5) Ja, jag tror ”seriöst” att Sverige skulle få mycket svårt att tillverka 1000 Leopard-stridsvagnar per år med start nu. Och det pr vad det handlar om. Om du bemödade dig med att läsa/titta på i ämnet så skulle du lära dig att stridsvagnstillverkning ställer krav på en massa saker, t.ex. lyftanordningar för chassi och torn. Har man inte möjlighet att lyfta ett stridsvagnstorn på linan så går det inte. Det var t.ex. anledningen till Nazi-Tysklands val att producera JagdPz-varianter i Tjeckien förkrigsfabriker.
Men den väsentliga saken hoppar du över: Rysslands enorma underläge i militär produktionskapacitet.
(6): du lovar, men det blir aldrig så.