Citat:
Ursprungligen postat av
BleakHouse
Asså, du får gärna påtala att allt jag säger är lögn. Jag bestrider det och förstår inte ens varför jag har någon förklaroingsbörda. Det är ju SE som inte går ihop på något sätt i den här utredningen om man har ett kritiskt öga. Varför tror du så mycket på hans helt orimliga uppgifter? Som helt saknar stöd? Ge gärna argument. Ge ett exempel på ett annat vittne som stöder hans historia?
Faktum är att SE stämplade ut i precis lagom tid för att ha kunnat utfört mordet - det vet vi säkert. Inget av vad som händer sen verkar rimligt när det gäller SE vid en analys. Han första uppgift efter mordet till Bergström är helt säkert en lögn. Varför ska man tror på en enda uppgift från honom efter detta? Varför tror någon att SE:s berättelse stämmer? Det fattar jag inte för ett ögonblick.
Det är helt sinnesjukt hur folk rent allmänt underskattar betydelsen av att SE var där INNAN mordet. SE:s berättelse om vad han gjorde då stämmer inte. Bara dessa fakta ökar sannolikheten med ungefär tiotusen miljarder procent att han faktiskt är inblandad i mordet.
Kan vända helt på ditt inlägg och tycka det är lika sinnessjukt(ditt ord) hur folk pusslar ihop alla osäkra uppgifter och blir övertygade. Dessutom även i många fall hjälpa uppgifterna på traven och överdriva. Vapenvanan t.ex.
Ett annat exempel är TP's borttrollande av "framstupa sidoläge" där han helt förnekar Ersson och Glantz (Karin J. och Bengt P.). På så sätt slipps det förklaras varför SE redan 23:40 visste att "flera personer vänt Palme till rätta"
Här har vi både exempel på hur man trollar bort, för teorin, obekväma uppgifter, samtidigt också ett av flera exempel som tillsammans gör att jag tror på det jag gör. Och visar att uppgifter visst får stöd av andra vittnen(som är ett annat vanligt påstående att det inte finns)
Bara söka på mina inlägg så ser du vilka andra uppgifter jag brukar återkomma med.
Uppgifterna blir utifrån detta orimliga som du är inne på, men detta i rollen som GM.
Gissningar, chansningar i överflöd och som dessutom i majoriteten är fullt korrekta gör inte teorin starkare enligt mig utan tvärtom. (Här inne tycker jag det pågår en "tävling med att hitta flest lögner.")
Det ska inte behöva ljugas, skarvas och överdriva för att få någon till statsministermördare.