Citat:
Ursprungligen postat av
Som-nam-na
Du får gärna förklara detta på djupet för själv kan jag inget annat göra än att sucka åt liknande ”huvudet under armen”-påståenden.
Give us some color on that, please?
Exakt så här ligger det till.
Bolaget har ställt ut obligationer med aktier som säkerhet.
Hea obligationen defaultar om aktien står under ett visst pris under en förutbestämd tidsperiod, i detta fallet ser det ut att vara 26kr och tre månader. Hej alla blankare!
När obligationen defaultar tillfaller aktier obligationsinnehavaren.
Det var därför SBB försökte ge ut ett återköpserbjudande tidgare i år.
När detta inte gick igenom spann Ilja det till:
“Våra investerare lämnar ett tydligt budskap att de uppskattar SBB som en kredit och den stora majoriteten av investerare vill inte sälja obligationer i SBB på dessa nivåer”"
Den egentliga anledningen är att obligationsinnhavarna vill ta över bolaget och plocka russinen ur kakan.
Resten dumpas på marknaden alternativ kursas bolaget och "rätt" personer råkar köpa konkursboet eller ta in sina säkerheter, kvar står kommunen med nya ägare och nya avtal att förhålla sig till.
Kvar blir även blåsta aktieägare som trodde på den eviga lågräntan och fastighetsbubblan.