Citat:
Ursprungligen postat av
Mumsbulle
Det ÄR väldigt illa skött, hela cirkusen från första början, med att inte hitta Lena, trots att det gavs instruktioner om geoburkar, intresse osv.
Det är en sur gammal filt som lagts över hela fallet, som slutade med att Steffe blev friad av tingsrätten, levde livets glada dagar kors och tvärs i sin lek efter burkar. Sen kom hovrättsförhandlingarna, Steffe fortfarande fri som en fågel, dock "övervakad" av Soa.
Fortsatt i frihet efter tunga förhandlingar i hovrätten, där domkraftskaftsvideon visas upp, brottsplatsundersöknkngarna, där Steffe reagerar otroligt nervöst, när blodet på tvättmaskinen skådas. Han babblar om olika "avledande" saker, men det inger inte någon lugnande effekt.
Under hovrättsförhandlingarna sitter Stefan och är uppkopplad med dator och telefon, under förhandlingarna. Han är den enda som bär munskydd, förutom 1 åskådare (jag)
Soa påpekar myndigt för reportrarna att han visst inte var ensam om att bära munskydd, som de rapporterat om, det fanns en till, rätt ska vara rätt.
Unddr förhandlingarna sätter sig Stefan på knä på golvet, han ticsar enormt, flinar och ser rädd ut. Han var ett nervvrak. Jag vet att han flinade. Hans skrattrynkor avslöjade det, trots munskydd. Jag mötte hans blick.
Han var garanterat under enorm stress.
Åklagarna överlät att hovrätten själva fick avgöra huruvida Steffe skulle häktas i väntan på dom, allt var klart pappersmässigt.
Varför fungerade inte kedjan, telefon från hovrätten till polisen som meddelade att domen skulle ändras, Stefan skulle hämtas.
Det fastnade på vägen.
Vem som tog emot samtalet, ett kvinnligt stationsbefäl, har ej gått att få reda på, det är sekretess.
Det hade kunnat undvikas att Stefan tog sitt liv.
Av någon anledning lät dem det ske.
Gällande skjutvapen, har jag ingen aning om vad det var för sort.
Det är väl inte helt otänkbart att Stefan skaffat sig ett illegalt? Folketorpet är en gammal släktgård, det är väl inte helt orimligt att det finns någon form av jaktvapen där?
HD gillar att både logga och skjuta burkar.
Men det är luftgevär.
2018-04-30
HD: Nu ska vi skjuta luftgevär.
JS: Kul, är du bäst?
Dina föräldrar verkar ha ett bra ställe.
luftgevär, grävmaskin och vedbad."
(..)
HD: Ja Det är ett bra ställe att hänga på. Jag var riktigt vass på skytte idag. Sköt på burkar som pappa satt upp på ställning och jag satte alla skott!!!" (Ab 165)