Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Hur vet du att det är så? Du verkar ha en jäkla insikt i sådant vi andra inte har. Varför ska vi tro på att du sett Ebbas andra värdering? Varför ska vi tro på att du sett Binninge faktura till Esbjörn?
Har någon påstått att de sett fakturorna mellan Binninge och Esbjörn?
Rent logiskt så borde Binninge fakturera Esbjörn för sina tjänster. Han jobbar nog inte gratis iallafall, för Esbjörn är inte hans kompis och enligt hans egen prislista är han dyrare än en riktig advokat som är specialiserad inom området.
trngw påstår att h*n har sett Ebbas andra värdering och eftersom personen inte levererat bevis för detta, är detta ett påstående man kan välja att tro på, eller inte tro på. Att det finns folk i tråden som vet mer än andra, det har varit tydligt. Att banken gjort en egen värdering tack vare PEP och att den värderingen ligger under banksekretess, det låter i sig inte som ett orimligt påstående för mig. Att värderingen inte uppstått av sig själv, utan skapats av människor på banken är också rätt troligt. Att trngw är en av dessa människor som har haft tillgång till värderingen är inte orimligt. Den här tråden drar till sig olika intressenter, så varför inte några som är inblandade mer eller mindre?
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Förövrigt har ni ägnar kvällen åt att försöka vända det jag sa om er till att handla om mig, detta trots att jag gång på gång påpekar att ni får försöka vara lite fantasifulla och hitta på egna grejer.
Varför ska vi vara fantasifulla? Är det inte bättre att vi är tvärtom? Att vi följer fakta och jagar efter sanningen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Bara detta inlägg i sig är ett bevis på beskyllningar och epitet på människor du inte har några som helst bevis emot. Du hänger ut tre personer, personer vars enda brott är att stötta Esbjörn mot Ebba. Motparten varit någon annan Ebba, hade du inte skrivit så här om dessa människor. Att välja att stötta Ebba genom att hänga ut andra människor är en björntjänst. Ingen framstår som sympatisk för att man försöker få någon annan att verka värre, snarare tvärt om.
Är vi här för att stötta Esbjörn eller Ebba? Du kanske är här för att stötta Esbjörn, men jag är iallafall här för att få reda på Sanningen med stort S om affären. För det är affären som är det intressanta. Nu hade det naturligtvis inte blivit känt om det var två civilpersoner, men jag hade kommit till samma slutsats även om det suttit en annan känd politiker i Ebbas stol. Jag försöker se till vad som hänt i affären, inte vad jag tycker om personen i övrigt. Det är ointressant. Så även om det hade varit politiker jag kraftigt ogillar, som Göran Persson, Morgan Johansson, Strandhäll, eller varför inte fifflaren Mona, så hade jag kommit fram till samma sak om händelseförloppet hade varit likadant.
Jag stöttar ingen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Esbjörn har ångrat köpet! Han har sagt det i intervjuer, han har skriver det till Ebba. (Det är för övrigt bara fånigt att påstå att jag ljuger när jag ur minnet återger hans brev, att missa ett ord är inte att ljuga). Men låt oss fastslå en gång för alla att Esbjörn ångrat försäljningen. Att trams om att någon agerar i hans namn, någon med onda motiv som är ute efter Ebba är bara löjligt.
Ja, Esbjörn har ångrat sig. Flera gånger om. Det är vi alla överens om som tittar på faktat.
Det finns många som agerat i Esbjörns namn. Bevisligen alla de med fullmakt att göra så, vilket inte torde vara så kontroversiellt. Tittar man på affären, så har de inte agerat för Esbjörns bästa, det är solklart. Inget de gjort, har gjort Esbjörns situation bättre, bara mycket mycket värre. Både ekonomiskt och på det mer privata planet. Inte ens om de lyckats med uppsåtet att få Ebba att backa och ta all ekonomisk kostnad, så hade det varit en bättre situation för Esbjörn.
Varför anlitade Esbjörn Binninge och Monika att föra hans talan? Kan man välja ett sämre ombud än Binninge att föra ens talan i en dylik tvist? Han bor så långt bort att det kommer kosta massa pengar varje gång man ska träffas, han har ingen utbildning och erfarenhet av dylika tvister, han har noll lokalkännedom och hans timpenning är mycket högre än en riktig advokats timpenning.
Monika då? Hennes fullmakt ger henne mer eller mindre oinskränkt makt att göra allt i Esbjörns namn, utan att behöva riskera granskning från högre ort. Varför ser man till att få en sådan fullmakt?
Nej, hade det varit osjälvisk hjälp från Esbjörns omgivning, hade de anlitat en lokal juridisk expert, fört förhandlingar i tysthet och löst tvisten till minimal kostnad för Esbjörn och Ebba.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
För övrigt, varför i herrens namn skulle alla vara ute efter Ebba? Ingen var väl ute efter Alf Svensson. Ebba är en partiledare bland många, dessutom för ett så litet parti att hon besitter marginell makt. Folk har vare sig tid eller lust att gå och tänka ut onda planer för henne. Expressen gör det inte, SVT gör det inte och med största sannolikhet inte människorna kring Esbjörn heller.
De är naturligtvis ute efter att sänka KD under riksdagsspärren. Precis som det pyttelilla partiet MP så handlar det om vågmästarrollen som får ena eller andra blocket att få sin efterlängtade makt.
Expressen försökte starta ett drev med osanna uppgifter, det är fakta. SVT vet jag inte, men titta på senaste dagarnas felaktigheter från systerbolaget SR där de publicerat helt galna översättningar på vad Ebba sagt. Så många att det inte bara handlar om misstag, utan en aktiv strategi. Människorna runt Esbjörn är beredda att offra Esbjörn för att sänka Ebba, det är också rätt klarlagt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrybum
Så nu säger vi det allihopa tillsammans. Esbjörn har ångrat sig.
Ja, han har ångrat sig. Men det finns ingen ångerrätt inom fastighetsaffärer och har man sålt frivilligt, till ett skäligt pris, man är som säljare kapabel att sälja och inte har tillstymmelse till bevis för att affären gått oriktigt till, ja då får man banne mig ta tjuren vid hornen och antingen acceptera försäljningen, eller gå till förhandlingsbordet och försöka köpa tillbaka fastigheten.