Citat:
Ursprungligen postat av
Tiffanystankar
Det är intressant att alla som är mot Dumpen tjafsar med alla som är för Dumpen - som om Dumpen vore en demokratisk förening 😁 där ni är medlemmar och er åsikt på något sätt ska ha betydelse… eller värre, vara avgörande för hur Sara och Patrik jobbar. De skiter väl i er. Själv tycker jag inte om Aftonbladet men tjafsar inte Aftonbladet för det, jag struntar i att läsa den.
För 14 år sedan blev min dåvarande man dömd för grov kvinnofridskränkning och en rad misshandelstillfällen av barnen. Han misshandlade oss alla i familjen. Misshandeln bestod av olika saker och bla. sexuellt. En del blev döm som misshandel, annat som våld… eller sexuella övergrepp.
Ja men hallå, vad tror ni att vi drabbade lever i för värld? ”Fru och barn tittar på Let’s dance och sedan blir de lite lagom våldtagna, sexuellt utnyttjade och misshandlade av en man med pedofil läggning”. Ni som inget vet ska inte uttal er! Inte ha en åsikt, inte spekulera, inte tycka något över huvud taget. Inte så länge rättsväsendet inte skyddar oss! Välkomna i debatten den dagen det finns ett rättsskydd för alla oss som ingår i gärningsmannens ”förberedelser” till brott. Det är en skam att Sverige liknar ett U-land när det gäller skydd för barn.
Mitt namn var maskat och barnens namn kallades ”sekretess” och ett nummer. Vi var lika ’uthängda’, både i massmedia som i FUP och i domen. Den dagen jag reste mig gjorde jag det för både mig och barnen och jag struntade fullständigt i vad omgivningen tyckte, tänkte eller pratade om. Jag stod upp för vad som är rätt och vad som är fel - och det visade jag mina barn. Jag har visat dem det resten av livet. Vi kan inte skämmas för att de har en pappa som är helt onormal. Och - vilken mamma skulle jag varit om jag fegat och inte stått stark mot det som är ont. Mina barn vet idag, är starka och mycket kompetenta - de har inga problem med sina liv. En pappa som begår sexualbrott är inte en person som barn saknar i sitt liv. Ni som tror det behöver fundera över vad som är en vanlig och normal pappa och vad som är en kriminell pappa. (Riktat till er som skriver; ”jag är naturligtvis mot pedofili men tycker inte att Dumpen ska hänga ut barnen. Barnen är inte uthängda, de är räddade.)
Men - utifrån vad jag läser i denna infekterade tråd så verkar OMGIVNINGEN ha större bekymmer att navigera i de etiska snåren. Vad blir bäst för barnen? Hur kan anhöriga hängas ut på detta sätt? Låt polisen göra sitt? Till er vill jag säga - för oss drabbade vore det bättre att ni inte uttalade er om något som ni inte har en aning om. Ni vet inte, ni gissar och ni sprider lögner.
Det är väl klart att vi drabbade klarar oss. Vi klarar oss oavsett om det är Dumpen eller polisen som gör jobbet. Fördelen med Dumpen är att de gör det arbete som polisen, utifrån obefintligt lagrum, inte gör. Naturligtvis kommer lagen att förändras. All förändring kommer från att folket reser sig mot makten och markerar. Så har det alltid varit (läs på er historia). Så kommer det att bli 🙏
Och till er som nu genast låter er reptilhjärna gå igång vill jag säga - min dotter hade inte haft stomi om Dumpen funnits. Då, för 14 år sedan. Dumpen hade hittat och fångat hennes pappa. Min man lärde sig internet och uppkoppling via modem snabbast i hela kvarteret/vänskapskretsen. Jag misstänker att polisen vid den tiden fortfarande hade kartotek - små snurror (på varje kriminalares skrivbord) med pappkort i.
Det finns en och annan som är väldigt vettiga här i tråden. Därför är jag inne och läser ibland och kan ta till mig en del tips längs vägen. Dumpen är, och har varit under utveckling sedan start. Vi blir alltså aldrig fullärda men du har rätt i att Dumpen absolut inte är någon demokratisk förening där alla har någonting att säga till om.
Vissa skribenter härinne scrollar jag bara förbi och läser inte alls med tanke på att en del verkar driva PRIS (pedofilernas rätt i samhället) De har alltså hittat sitt lilla krypin här och sitter fullutrustade med offerkoftor beredda att försöka klistra på andra en mängd besynnerliga epitet utan att se sin egen roll i det hela.
En hel del (dig inkluderat) skriver dock vettiga och läsvärda saker. För första gången har nog Magmunnen haft rätt i något hon skrivit, jag skulle gladeligen ta in det som du skriver på Dumpen med tanke på att du är en förebild för alla anhöriga. Dock under förutsättning att berättelsen kan styrkas med tanke på att sanningshalten härinne är förhållandevis låg.