Trevligt för Murray. Är inget överdrivet fan, men gillar honom bättre än Shapovalov.
Citat:
Ursprungligen postat av
ingetbranick

Lika bra att ta i ordentligt när man ändå håller på. Ett uppehåll på tio månader skojar man inte bort, men samtidigt tycker jag att det visar skillnaden på de allra bästa och en sån som Thiem att han ser så rostig ut nu och tycks ha en så lång startsträcka. Han kan ju inte gärna skylla på åldern heller.
Fattar för övrigt inte heller riktigt hur Thiem kunde direktkvalificera sig för Madrid medan Murray behövde ett wildcard. Nu är Murray 78 medan Thiem är 91. Antar att lottningen gjordes innan nån cut off, och att rankingen då såg annorlunda ut. 18 april var Thiem visst rankad 54. Måste vara Covid igen. Thiem har fan inte vunnit nåt alls sedan en semi förra året i just Madrid. Förlorade ju första omgången i RG, tex. Och andra i Rom och första i Lyon. Borde inte ha kvar några poäng varken från USO eller Indian Wells.
Ok, kollade upp det. Han har 180 p från RG 20
20 som droppar i juni. (

Fan är logiken med det?). 90 poäng från Toronto 20
19 som droppar i augusti. Totalt har han nu 725 p.
Nadal har för övrigt fortfarande 1,000 poäng från RG 2020, och 360 p (SF) från Wimbledon 2019. (Antar att RG förra året då är 0 för honom).
Även Fed har lite poäng från 2019. Nästan allt han har, faktiskt, plus 180 p från RG 2021.